70-lecie Gminnej Spółdzielni Samopomoc Chłopska w Szadku [zdjęcia]

Jolanta Jeziorska
Udostępnij:
Gminna Spółdzielnia ,,Samopomoc Chłopska" w Szadku świętowała 70-lecie. Była to okazja nie tylko do życzeń i gratulacji, ale także do wręczenia medali i odznaczeń.

GS w Szadku jest znaczącym w Polsce producentem wędlin i pieczywa, posiadaczem tytułów m.in. Polskiego Producenta Żywności, Oskara Spółdzielczości czy znaku „Jakość Tradycja" dla kilku swoich produktów . Jest widoczna nie tylko na ogólnopolskich targach żywności, ale także promuje Polskę na międzynarodowych imprezach tego typu. Nic więc dziwnego, że na uroczystość dotarli m.in. wiceminister skarbu Cezary Gabryjączyk, władze województwa łódzkiego, samorządowcy z terenu powiatu zduńskowolskiego, szefowie BCC, Krajowego Związku Spółdzielczości, Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego, ŁARR, banków, mleczarni. 

Jubileusz był okazją do wręczenia m.in. odznaczeń ,,Zasłużony Działacz Ruchu Spółdzielczego" , ,,Zasłużony dla spółdzielczości" oraz dyplomów ministra gospodarki Janusza Piechocińskiego.

Gminna Spółdzielnia ,,Samopomoc Chłopska" w Szadku, o czym mówił jej prezes Marek Kowalski została założona 3 lipca 1945 roku. - Na pierwszym zebraniu organizacyjnym dokonano wyboru władz spółdzielni i tak pierwszym Prezesem został Franciszek Kozioł z Wilanowa, wiceprezesem Jan Kwiram z Nowego Kromolina, a pierwszym przewodniczącym Rady Nadzorczej  Franciszek Durka z Górnej Woli. Mimo wielu trudności z jakimi napotykano się w tym okresie już w 1945 r. Gminna Spółdzielnia rozpoczęła swoją działalność i zaczęła zatrudniać pierwszych pracowników. Pierwszą działalnością powstałej Spółdzielni był tartak, czyli punkt przecieru drewna oraz pierwszy sklep spółdzielczy - mówił Marek Kowalski, który z szadkowskim GS związany jest od 1976 roku, a od 22 lat jego prezesem. - Już w 1953 roku sieć detaliczna Spółdzielni liczyła 13 sklepów, posiadała ona zakład piekarniczy, masarski, wytwórnię wód gazowanych, gospodę, oraz skup płodów rolnych. Udziałowcami Spółdzielni w tym okresie było około 900 członków.

Choć wiele podobnych spółdzielni w Polsce wraz z wejściem gospodarki rynkowej nie potrafiła odnaleźć się w nowej rzeczywistości, szadkowska spółdzielnia szła i idzie z duchem czasu. Potrafiła skorzystać z unijnych funduszy na modernizację, a wartość prac, jakie wykonano w latach 2002 - 2013 przekroczyła 2,3 mln zł. Aktualnie spółdzielnia ma sklepy, masarnie, piekarnię i ciastkarnię, mieszalnie pasz, prowadzi skup zbóż na własne potrzeby.

Jubileusz szadkowskiego GS był okazją nie tylko do wspomnień i gratulacji, ale też do rozmów na temat kondycji polskiego rolnictwa oraz problemów, z jakimi borykają się polscy producenci żywności i spółdzielnie. 

Dla jubilata i gości wystąpił chór ,,Wrzos" oraz kapele ,,Fama" i ,,Szadkowiacy". Podczas poczęstunku nie zabrakło specjalności szadkowskiego GS, czyli pieczonego prosiaka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie