70-lecie Łodzi akademickiej. Do miasta przyjedzie ponad stu...

  70-lecie Łodzi akademickiej. Do miasta przyjedzie ponad stu rektorów z całej Polski

  Maciej Kałach

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  W tym tygodniu największe łódzkie uczelnie obchodzą 70-lecie istnienia. Z tej okazji do miasta przyjedzie ponad stu rektorów z całej Polski.
  Jak poinformowała Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich, Łódź, ze względu na przypadający właśnie jubileusz, jest miastem gospodarzem zgromadzenia plenarnego KRASP. Obrady zaczną się w czwartek (21 maja) i potrwają trzy dni. Ich najważniejszym punktem będzie przedstawienie przygotowanego przez polskich rektorów programu rozwoju szkolnictwa wyższego do 2020 r. Program ma mieć wpływ na zmodernizowanie Polski.


  Jak informują Magdalena Ochwat, asystent przewodniczącego KRASP, oraz Ewa Chojnacka, rzecznik Politechniki Łódzkiej, rektorzy będą w Łodzi dyskutowali m.in. o polityce otwartego dostępu do treści i wyników badań naukowych oraz etyce w badaniach. Pojawi się także kwestia systemów antyplagiatowych.

  Natomiast goście z zagranicy zabiorą głos w specjalnej części obrad na temat konsolidacji uczelni i powstawania związków uczelni (zwolennikiem takich rozwiązań jest m.in. prof. Stanisław Bielecki, rektor PŁ i wiceprzewodniczący KRASP).

  W obradach rektorów wezmą udział także m.in. Lena Kolarska-Bobińska, minister nauki i szkolnictwa wyższego, oraz Jerzy Buzek, przewodniczący Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii Parlamentu Europejskiego.

  Zgromadzenie Generalne KRASP i przedstawiciele władz wezmą udział we wspólnym posiedzeniu senatów łódzkich uczelni publicznych, które z okazji 70-lecia Łodzi akademickiej odbędzie się w sobotę (23 maja) w siedzibie EC1 w Nowym Centrum Łodzi.

  Największe łódzkie szkoły wyższe świętują 70-lecie również indywidualnie. Kulminacje tych obchodów to przyznanie honorowych doktoratów międzynarodowym autorytetom.

  Politechnika Łódzka w piątek (22 maja) na uroczystym posiedzeniu senatu nada tytuł doktora honoris causa prof. Ariehowi Warshelowi, chemikowi i biochemikowi ze Stanów Zjednoczonych, który został laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie chemii w 2013 r.

  W niedzielę na Uniwersytecie Łódzkim odbędzie się uroczyste wręczenie honorowego doktoratu prof. Umbertowi Eco, pisarzowi, filozofowi i semiologowi.

  Swój honorowy doktorat towarzyszący obchodom 70-lecia przyznał już Uniwersytet Medyczny (rozwinął się z wydziałów powołanych w 1945 r. w ramach UŁ, które w 1950 r. zamieniły się w samodzielną Akademię Medyczną, zaś w 2002 r. doszło do połączenia w UM z Wojskową Akademią Medyczną). Do Łodzi w kwietniu przyjechała z Izraela prof. Ada Yonath, światowej sławy biochemik, której przodkowie żyli w woj. łódzkim, laureatka Nagrody Nobla w 2009 r.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo