70-lecie Łodzi akademickiej. Wspólne posiedzenie senatów...

  70-lecie Łodzi akademickiej. Wspólne posiedzenie senatów łódzkich uczelni publicznych [ZDJĘCIA]

  Paweł Patora

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  70-lecie Łodzi akademickiej. Wspólne posiedzenie senatów łódzkich uczelni publicznych [ZDJĘCIA]
  1/21

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Maciej Stanik

  W obszernej sali zrewitalizowanego budynku byłej elektrociepłowni EC-1 w Nowym Centrum Łodzi odbyło się w sobotę po południu uroczyste wspólne posiedzenie senatów łódzkich uczelni publicznych z okazji 70-lecia Łodzi akademickiej.
  W uroczystości, prowadzonej przez prof. Włodzimiera Nykiela, rektora Uniwersytetu Łódzkiego i przewodniczącego Konferencji Rektorów Łódzkich Uczelni Publicznych, uczestniczyły senaty Uniwersytetu Łódzkiego, Politechniki Łódzkiej, Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera, Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego, Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów oraz Wyższego Seminarium Duchownego.

  Obecni byli także łódzcy parlamentarzyści, przedstawiciele władz miasta i regionu, rektorzy łódzkich uczelni niepublicznych, przedstawiciele Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP), która w czwartek obradowała w Łodzi, byli rektorzy łódzkich uczelni publicznych, pracownicy, studenci i absolwenci tych uczelni.

  Podczas uroczystości podkreślano, że Łódź w ciągu minionych 70 lat przekształciła się w dużego ośrodka przemysłowego w duży, bo liczący ponad sto tysięcy studentów i wiele tysięcy pracowników, ośrodek akademicki – jeden z najsilniejszych w Polsce.

  Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi dziękowała łódzkiej społeczności akademickiej za jej wkład w rozwój miasta. Witold Stępień, marszałek województwa łódzkiego, przypomniał inwestycje, jakie, dzięki wykorzystaniu m. in. funduszy unijnych, powstały w każdej łódzkiej uczelni. Z kolei prof. Wiesław Banyś, przewodniczący KRASP podkreślił, że w Europie dąży się teraz do koncentracji kapitału intelektualnego i akademickiego. Dlatego byłoby dobrze, gdyby rozważyć utworzenie w Łodzi Uniwersytet Polski Środkowej Polski.

  Sobotnią uroczystość uświetnił koncert Chóru Akademii Muzycznej w Łodzi.

  W ramach Światowego Zjazdu Absolwentów UŁ w godzinach przedpołudniowych odbywały się spotkania absolwentów na wydziałach. Po obiedzie na rynku Manufaktury rozpoczęła się plenerowa impreza pt. „Uniwersytet Łódzki wśród łodzian”, z udziałem zespołów artystycznych działających na tej uczelni.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo