Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

71. rocznica likwidacji Litzmannstadt Getto. O historii nie tylko poprzez tragiczne daty

Agnieszka Magnuszewska
Symcha Keller podkreśla, że nie tylko uroczyste obchody są ważne
Symcha Keller podkreśla, że nie tylko uroczyste obchody są ważne Grzegorz Gałasiński/archiwum Dziennika Łódzkiego
Obchody 71. rocznicy likwidacji Litzmannstadt Getto rozpoczną się wyjątkowo w piątek 28 sierpnia, by uszanować szabat.

Uroczystości 71. rocznicy likwidacji Litzmannstadt Getto zaczynają się 28 sierpnia, ale już od najbliższego wtorku (25 sierpnia) będzie można brać udział w wydarzeniach towarzyszących.

Likwidacja łódzkiego getta była dawniej tematem tabu dla łodzian. Dlatego wielu z nich nie miało wiedzy na ten temat. Stąd działania związane z obchodami tego wydarzenia były dawniej nastawione głównie na "odtajnianie" historii.

- Teraz szukamy innych form, przypominamy o historii nie tylko w oparciu o tragiczne daty, ale również o rzeczy wiążące się z czymś radosnym. Dlatego nie kładziemy już tylko nacisku na uroczyste obchody. Ważny jest też dla nas obszar edukacyjny i kulturalny. Dlatego obchodom towarzyszą liczne koncerty i wystawy interesujące młode pokolenie - podkreśla Symcha Keller, przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Łodzi.

Jednak pierwszym wydarzeniem poprzedzającym obchody 71. rocznicy likwidacji Litzmannstadt Getto będzie spacer jego szlakiem. Rozpocznie się on już we wtorek o godzinie 17 na Starym Rynku.

- Drugi spacer zostanie zorganizowany po cmentarzu żydowskim i w tym roku będzie on wyjątkowy ze względu na dwudziestolecie działalności Fundacji Monumentum Iudaicum Lodzense. W jego trakcie będziemy zwracać uwagę nie tylko na ważne postacie, które zmarły w getcie, ale również na pięknie odnowione pomniki - podkreśla Joanna Podolska-Płocka, dyrektor Centrum Dialogu im. Marka Edelmana.

Na spacer po cmentarzu przy ulicy Brackiej można się wybrać w niedzielę (30 sierpnia). Początek o godzinie 10.

Wracając do wydarzeń na początku przyszłego tygodnia warto zwrócić uwagę na koncert "Śladami Ellen Epstein", który zostanie poświęcony niemieckiej pianistce promującej współczesną muzykę. Zginęła ona w 1942 roku w Rydze. - Wydarzenie to zaproponowała ambasada Niemiec. Koncert odbędzie się w środę (26 sierpnia) w Muzeum Miasta Łodzi o godzinie 20.30. - mówi Podolska. - Koncert zaplanowaliśmy też w dniu oficjalnych uroczystości, czyli 28 sierpnia (piątek). Będzie on wyjątkowy, bo przygotowany przez łódzkie dzieci.

O godzinie 17 na scenie Centrum Dialogu wystąpi Chór Dziecięcy Teatru Wielkiego w Łodzi oraz uczniowie SP nr 33. Mali artyści wykonają pieśni z getta oraz utwory prezentujące cztery łódzkie kultury.

- Termin lodzermensch, czyli łodzianin, a nie Żyd, Polak czy Niemiec ciągle jest obecny w naszych sercach. To była wartość, którą w innych miastach rzadko można było zaobserwować - podkreśla Symcha Keller.

Nie tylko dla melomanów przewidziano ciekawe wydarzenia. - Przez cały tydzień jest też do obejrzenia kilka ciekawych dokumentów o łódzkim getcie oraz działania teatralne, jak "Rysunek z pamięci" (sobota, niedziela godziny 16 i 20, zbiórka - róg Zmiennej i Chryzantem). Jest to opowieść teatralna grana w przestrzeni Bałut, którą przygotowali młodzi artyści zainspirowani opowieściami z getta.

Zobacz też:

"Przybliżamy historie dzieci łódzkiego getta". Nowe murale na ścianach bałuckich kamienic. Źródło: TVN24/X-news

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki