Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

72. urodziny Uniwersytetu Łódzkiego i Politechniki Łódzkiej [ZDJĘCIA]

Paweł Patora
W dwóch największych łódzkich uczelniach, powołanych do życia 24 maja 1945 roku, odbyły się w środę, 24 maja, uroczyste posiedzenia senatów.

W nowoczesnej auli A-1 Wydziału Filologicznego UŁ przy ul. Pomorskiej, po przemówieniu prof. Antoniego Różalskiego, rektora Uniwersytetu Łódzkiego, odbyła się podniosła uroczystość nadania tytułu doktora honoris causa tej uczelni prof. Krzysztofowi Pomianowi (rocznik 1934) - filozofowi, historykowi idei, muzealnikowi i eseiście; jednemu z najwybitniejszych polskich humanistów.

Następnie wręczono medale i nagrody osobom zasłużonym dla Uniwersytetu Łódzkiego.

Medalami Universitatis Lodziensis Amico (Przyjaciel UŁ) uhonorowani zostali: prof. Jan Jędrzejewski (University of Ulster), prof. Cora Dietl (Uniwersytet Justusa Liebiga z Giessen), prof. Jan C. Joerden (Uniwersytet Europejski Viadrina), prof. Hans Jurgen Bomelburg (Uniwersytet Justusa Liebiga z Giessen), prof. Andrej Bobak (Uniwersytet w Koszycach), prof. Vytautas Nekrosius (Uniwersytet Wileński), prof. Adelina Sanchez Espinoza (Uniwersytet w Granadzie), prof. Andrzej Chodubski (Uniwersytet Gdański), Christine Bily (Uniwersytet Justusa Liebiga z Giessen) i Luis M. Z. Chicharo (Uniwersytet Algarve).

W godzinach poobiednich w tej samej auli odbyła się uroczysta promocja 90 doktorów i 30 doktorów habilitowanych.

Podczas jubileuszowej uroczystości w Politechnice Łódzkiej prof. Sławomir Wiak, rektor uczelni, podkreślił, że tegoroczne świętowanie ma wymiar szczególny, ponieważ przez dwa najbliższe dni - 25 i 26 maja Łódź akademicka będzie gospodarzem konferencji programowej Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, poprzedzającej Narodowy Kongres Nauki, który odbędzie się we wrześniu w Krakowie.

- To dowód, że głos łódzkich uczelni jest bardzo ważny i liczy się w dyskusji na temat zmian w szkolnictwie wyższym - mówił rektor PŁ. - Jestem zaszczycony, że w imieniu środowiska akademickiego naszego miasta otworzę to wydarzenie.

Podkreślił też znaczenie Studenckiej Strefy Nauki, Techniki i Sztuki: - Celem projektu jest zapewnienie unikatowego w skali kraju wsparcia infrastrukturalnego dla różnorodnych form twórczych i aktywności studentów oraz doktorantów w obszarach: nauki, innowacji, biznesu, sztuki, kultury oraz ich indywidualnego i społecznego rozwoju. Powstaje kreatywna przestrzeń potęgująca możliwości studentów.

Po przemówieniu rektora wręczono nagrody, m.in. za osiągnięcia naukowe i za prace dyplomowe. Następnie uczestnicy uroczystości zwiedzili Zatokę Sportu, która będzie oddana do użytku 1 października.

ZOBACZ |Wydarzenia minionego tygodnia w Łódzkiem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki