Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

73. rocznica likwidacji Litzmannstadt Ghetto [ZDJĘCIA, FILM]

Maciej Kałach
Maciej Kałach
We wtorek odbyły się oficjalne obchody 73. rocznicy likwidacji Litzmannstadt Getto i 75. rocznicy Wielkiej Szpery. Odbywają się wydarzenia towarzyszące.

Po uroczystościach religijnych na Cmentarzu Żydowskim przy ul. Brackiej na Stację Radegast przeszli uczestnicy Marszu Pamięci. W obchodach wzięli udział m.in. ocalali z łódzkiego getta, społeczność żydowska i przedstawiciele władz. W imieniu ocalałych przemawiał Leon Weintraub (ur. 1926), wywieziony z getta transportem do obozu Auschwitz-Birkenau w sierpniu 1944. Ostatni transport Żydów z getta do tego obozu odszedł 29 sierpnia 1944 r., co uznaje się za datę likwidacji Litzmannstadt Getto.

Natomiast określenie Wielka Szpera odnoszone jest przez historyków do okresu od 5 do 12 września 1942 r. Wtedy Niemcy wywozili do obozu zagłady w Chełmnie nad Nerem uznanych za nieprzydatnych do pracy, dzieci poniżej 10 lat, osoby starsze i chorych. Okres Wielkiej Szpery pochłonął życie od 15 do 20 tysięcy Żydów.

**CZYTAJ TEŻ:

Marsz Żywych przeszedł ulicami Łodzi

**

W środę o godz. 18 w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana przy ul. Wojska Polskiego 83 pokaz filmu „Wielka Szpera” (reż. Piotr Perz i Piotr Weychert). W czwartek o godz. 18 w tym samym miejscu, „Szpera 42” - 5 lat później, czyli rozmowa z Tomaszem Rodowiczem i aktorami z Teatru Chorea o międzynarodowym projekcie zrealizowanym w ramach 70. rocznicy Wielkiej Szpery. Także w czwartek o godz. 21 w Fabryce Sztuki (Tymienieckiego 3) koncert Oli Bilińskiej pt. „Berjozkele. Kołysanki i pieśni wieczorne jidysz”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki