Nasza Loteria

73. rocznica zakończenia II wojny światowej. Uroczyste obchody na Radogoszczu [ZDJĘCIA]

Wiesław Pierzchała
Wiesław Pierzchała
Uroczystości z okazji rocznicy zakończenia II wojny światowej w Łodzi na Radogoszczu
Uroczystości z okazji rocznicy zakończenia II wojny światowej w Łodzi na Radogoszczu Krzysztof Szymczak
Z okazji kolejnej rocznicy zakończenia II wojny światowej we wtorek złożono kwiaty przy pomniku poświęconym zamordowanym przez Niemców więźniom dawnego więzienia w budynku pofabrycznym, w którym dzisiaj mieści się oddział Muzeum Tradycji Niepodległościowych przy ul. Zgierskiej w Łodzi na Radogoszczu. W uroczystości udział wzięli przedstawiciele władz miasta i województwa, a także kombatanci, policjanci i strażnicy miejscy.

Okupanci niemieccy utworzyli więzienie latem 1940 roku w byłej fabryce włókienniczej Samuela Abbego przy skrzyżowaniu ul. Zgierskiej i Sowińskiego na północnych obrzeżach Łodzi. Podczas okupacji więziono tam m.in. łódzkiego szermierza Bolesława Banasia, Władysława Dzierżyńskiego - brata osławionego "krwawego Feliksa", Raula Nałęcz - Małachowskiego - syna znanego generała Stanisława Nałęcz - Małachowskiego, a także popularnego potem dyrygenta Henryka Debicha, który z Łodzi trafił do obozu koncentracyjnego w Dachu i przeżył.

Do masakry więźniów doszło w nocy z 17 do 18 stycznia 1945 roku. W obliczu nadciągającej od wschodu Armii Czerwonej Niemcy zaczęli mordować więźniów funkcyjnych, a potem rozstrzeliwać więźniów w sali nr 1 budynku głównego. Gdy osadzeni zaczęli się rozpaczliwie bronić, służba więzienna podpaliła budynek. Ci więźniowie, którzy chcieli się uratować, byli rozstrzeliwani. Potem oprawcy sprawdzali zakamarki i dobijali odkrytych więźniów. Szacuje się, że od kul i w płomieniach zginęło około 1,5 tys. osób. To właśnie nim został poświęcony Pomnik Pamięci Ofiar Pomordowanych w Więzieniu na Radogoszczu.

Podczas masakry ocalało jedynie około 30 więźniów, którzy zdołali się dobrze ukryć.

Rocznica zakończenia II wojny światowej we Wrocławiu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

g
gość
Jakoś żadnej pisowskiej łajzy, ani z sejmu, ani z senatu, ani z rządu nie widziałem na żadnych uroczystościach z okazji zakończenia wojny. Oni potrafią obchodzić tylko klęski....
C
Czysty
Ale parchy jak karaluchy nie wytępione
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki