76. sesja Zgromadzenia Ogólnego ONZ a kryzys klimatyczny. „Jesteśmy na skraju przepaści i idziemy w złym kierunku”

Aleksandra Kiełczykowska
Aleksandra Kiełczykowska
76. sesja Zgromadzenia Ogólnego ONZ, a kryzys klimatyczny.  „Jesteśmy na skraju przepaści i idziemy w złym kierunku”
76. sesja Zgromadzenia Ogólnego ONZ, a kryzys klimatyczny. „Jesteśmy na skraju przepaści i idziemy w złym kierunku” EDUARDO MUNOZ ALVAREZ/AFP/East News
Dodaj komentarz:
Udostępnij:
We wtorek w Nowym Jorku rozpoczęła się 76. sesja Zgromadzenia Ogólnego ONZ. - Jestem tutaj, aby wszcząć alarm: świat musi się obudzić. Jesteśmy na skraju przepaści i idziemy w złym kierunku – apelował do światowych przywódców Sekretarz Generalny ONZ Antonio Guterres.

W Nowym Jorku we wtorek rozpoczęła się 76. sesja Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Głos zabierali światowi przywódcy – prezydent USA Joe Biden, czy przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinping.

W przemówieniach głów państw pojawiało się wiele tematów – pandemia koronawirusa i jej skutki, pomoc humanitarna, prawa człowieka, nierówności, czy konflikty zbrojne i rywalizacja gospodarcza.

Jednak pamiętając, że sesja odbywa się w cieniu kryzysu klimatycznego, który według raportów światowych ekspertów jest już praktycznie nie do zatrzymania, kwestia klimatu także wielokrotnie pojawiała się podczas debaty.

Także we wtorek odbyła się nieformalna dyskusja przywódców o klimacie, w której wzięli udział także przedstawiciele UE – przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel oraz przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

„Musimy się obudzić”

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres, który otworzył 76. Sesję ZO ONZ zwrócił się do przywódców z surowym ostrzeżeniem.

- Jestem tutaj, aby wszcząć alarm: świat musi się obudzić. Jesteśmy na skraju przepaści i idziemy w złym kierunku – apelował. - Nasz świat nigdy nie był bardziej zagrożony, bardziej podzielony. Stoimy w obliczu największej kaskady kryzysów w naszej historii – mówił.

Guterres przytoczył ostatni raport Międzynarodowego Zespołu ds. Zmian Klimatu ONZ (IPCC), który jest „czerwonym kodem dla ludzkości”.

- Widzimy znaki ostrzegawcze na każdym kontynencie i regionie – mówił. - Upalne temperatury. Szokująca utrata bioróżnorodności. Zanieczyszczone powietrze, woda i naturalne przestrzenie. I katastrofy klimatyczne na każdym kroku – wymieniał.

Przypomniał, że aby utrzymać cel 1,5 stopnia potrzeba 45 procent redukcji emisji do 2030 roku. - Jednak niedawny raport ONZ jasno stwierdził, że przy obecnych krajowych zobowiązaniach klimatycznych emisje wzrosną o 16% do 2030 roku – stwierdził. A to byłoby równoznaczne ze wzrostem temperatury o 2,7 stopnia powyżej poziomu sprzed epoki przemysłowej /

- Musimy być poważni. I musimy działać szybko – zaapelował.

Sekretarz generalny ONZ nakreślił także sześć głównych linii podziałów, które jego zdaniem zagrażają światu. Wymienił tu pokój, klimat, nierówności ekonomiczne, nierówności płciowe, wykluczenie cyfrowe oraz nierówności pokoleniowe.

Biden: Zbliżamy się do punktu, z którego nie będzie odwrotu

O klimacie mówił także prezydent USA Joe Biden, który głos zabrał zaraz po wystąpieniu Jaira Bolsonaro.

- Szybko zbliżamy się do punktu, z którego nie będzie odwrotu - mówił Joe Biden. - Aby osiągnąć cel, jakim jest ograniczenie globalnego ocieplenia do 1,5 stopnia Celsjusza, każdy naród musi pokazać swoje najwyższe możliwe ambicje – podkreślił.

Polityk przypomniał, że USA pod jego rządami zadeklarowały chęć znacznego zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych do 2050 r. - Nasza administracja współpracuje z Kongresem, aby podjąć krytyczne decyzje w tworzeniu "zielonej" infrastruktury - zapowiedział, wskazując m.in. na inwestycje dotyczące upowszechnienia wykorzystania samochodów elektrycznych.

Biden mówił, że ambitne działania klimatyczne to szansa dla państw w „inwestowanie w siebie oraz własną przyszłość”.
Przekazał również, że USA uda się osiągnąć cel, jaki jest „zmobilizowanie 100 miliardów dolarów na wsparcie działań na rzecz klimatu w krajach rozwijających się”.

- Zmagając się z tymi kryzysami, wkraczamy także w nową erę. Erę nowych wyzwań i możliwości. Mamy potencjał, aby zmienić kształt ludzkiej egzystencji - zapowiedział.

Chiny zwiększają ambicje klimatyczne

Przywódca Chin Xi Jinping zapowiedział w trakcie wtorkowej sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, że jego kraj zamierza zwiększyć ambicje w dziedzinie klimatu i włączyć się do walki z ociepleniem klimatu. W związku z tym nie będzie budować elektrowni węglowych za granicą.

- Chiny wzmocnią swoje wsparcie dla innych krajów rozwijających się, aby promować zieloną i niskoemisyjną energię i nie będą budować nowych elektrowni węglowych za granicą – zapewnił przywódca.

Oprócz tego Xi Jinping zapewnił, że jego państwo ma pokojowe intencje w stosunkach międzynarodowych i "nie ma zamiaru ani nikogo najeżdżać, ani zastraszać, ani starać się narzucać komukolwiek swojej hegemonii".

- Sukces jednego kraju nie musi oznaczać porażki innego kraju. Świat jest wystarczająco duży, aby pomieścić wspólny rozwój i postęp wszystkich państw - podkreślał Xi.

Sam przywódca nie przybył do Nowego Jorku, a jego oświadczenie było puszczane z nagrania.

Zapowiedzi tych dwóch światowych przywódców skomentował Antonio Guterres pisząc:

„Z zadowoleniem przyjmuję oświadczenie Joe Bidena o zwiększeniu międzynarodowych finansów publicznych na rzecz klimatu do 11,4 miliarda dolarów rocznie. Z zadowoleniem przyjmuję również zapowiedź prezydenta Xi, że Chiny zakończą finansowanie elektrowni węglowych za granicą i przekierują wsparcie na zieloną i niskoemisyjną energię”.

Turcja ratyfikuje porozumienie paryskie

Turecki rząd w przyszłym miesiącu przedstawi parlamentowi do ratyfikacji porozumienie paryskie w sprawie zmian klimatycznych, co podczas 76. Sesji zapowiedział prezydent Recep Tayyip Erdogan.

- Chciałbym tu ogłosić całemu światu ze Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych decyzję, którą podjęliśmy w następstwie postępów poczynionych w ramach porozumienia. Planujemy przedłożyć Paryskie Porozumienie Klimatyczne do zatwierdzenia naszemu parlamentowi w przyszłym miesiącu – przekazał Erdogan.

Mięsożerni mężczyźni bardziej szkodliwi

Wideo

Materiał oryginalny: 76. sesja Zgromadzenia Ogólnego ONZ a kryzys klimatyczny. „Jesteśmy na skraju przepaści i idziemy w złym kierunku” - Polska Times

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie