Łodzianie złożyli 857 wniosków do tzw. budżetu obywatelskiego. Inwestycje zgłoszone przez mieszkańców są warte 430 mln zł. Z kolei w budżecie Łodzi na 2014 r. na inwestycje w ramach budżetu obywatelskiego zagwarantowano zaś 20 mln zł. Jakie propozycje zostaną wybrane? O tym zdecydują łodzianie we wrześniowym głosowaniu.

- W projekt budżetu obywatelskiego zaangażowało się około 30 tysięcy osób - cieszy się Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi. - Łodzianie chcieli wziąć sprawy w swoje ręce. Jeśli taka grupa weźmie udział w głosowaniu nad projektami do budżetu, będę się starała, by w 2015 r. budżet na inwestycje był większy.

Miasto przeanalizowało około 700 z 857 wniosków. Już dziś wiadomo, że mieszkańcy Bałut zgłosili 125 wniosków dla swojej dzielnicy, Górnej - 108, Polesia - 114, Widzewa - 114, a Śródmieścia - 84. - Plus 168 inwestycji tzw. ogólnomiejskich - dodaje Paweł Bliźniuk (PO), radny z komisji ds. budżetu obywatelskiego Rady Miejskiej.

Łodzianie domagają się przede wszystkim inwestycji w infrastrukturę: chodników, dróg czy placów zabaw. - Na przykład pod wnioskiem o budowę boiska dla XXI LO podpisało się kilkaset osób - dodaje Paweł Bliźniuk.

Radna Urszula Niziołek-Janiak (PO) zaprasza łodzian do pomocy w weryfikowaniu wniosków na inwestycje. - Prace rozpoczynamy 2 sierpnia - mówi radna Niziołek-Janiak. - Będziemy się spotykać co dwa dni.

Komisja będzie analizowała wnioski pod względem formalnym (np. czy uda się je wykonać w ciągu roku). Ale inwestycje, które będą wykonane w 2014 r. wybiorą łodzianie, w głosowaniu między 21 a 29 września.