9 Łódzka Brygada Obrony Terytorialnej ma ponad 40 nowych żołnierzy. W tym roku ma powstać trzeci batalion łódzkich terytorialsów - w Łasku

Sławomir Sowa
Sławomir Sowa
Przysięgę złożyło 42 nowych żołnierzy 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej
Przysięgę złożyło 42 nowych żołnierzy 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej Fot. 9 ŁBOT
Udostępnij:
9 Łódzka Brygada Obrony Terytorialnej ma ponad 40 nowych żołnierzy. W sobotę 25 kwietnia na terenie 31 Wojskowego Oddziału Gospodarczego w Zgierzu odbyła się ich uroczysta przysięga.

Uroczystość, z racji pandemii, odbyła się w reżimie sanitarnym, bez udziału gości i rodzin żołnierzy i połączono ją ze świętem Brygady przypadającym 20 kwietnia. Wśród 42 nowych żołnierzy są studenci i uczniowie, nauczyciele języka polskiego i niemieckiego, rejestratorka medyczna, osoby prowadzące działalność gospodarczą, pracownicy MPK w Łodzi, dziennikarka, kosmetyczka, pracownicy ochrony. Mają od 18 do 52 lat i jest wśród nich 13 kobiet.

Terytorialsi zakończyli szkolenie podstawowe i zaliczyli egzamin końcowy tzn. „pętlę taktyczną”. Po złożeniu przysięgi będą kontynuować 3-letni cykl szkolenia żołnierzy WOT i realizować swoją misję wsparcia lokalnych społeczności w sytuacjach kryzysowych.

Podczas uroczystości dowódca łódzkich terytorialsów płk Paweł Wiktorowicz wręczył zasłużonym na rzecz 9ŁBOT żołnierzom odznaki pamiątkowe oraz tytuły honorowe Zasłużony Żołnierz Rzeczpospolitej Polskiej z odznaką tytułu honorowego III stopnia.

Nowy dowódca batalionu w Kutnie

Kutnowski 92 batalion lekkiej piechoty od 19 kwietnia ma nowego dowódcę. Został ppłk Arkadiusz Wypych, który służbę w wojsku rozpoczął w 1992 roku. Jest doświadczonym oficerem, w 2013 roku był uczestnikiem Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie. Brał udział w licznych kursach doskonalących. Służył m. in. w 3 Rejonowej Bazie Materiałowej, 1 Dywizjonie Lotniczym 25. Brygady Kawalerii Powietrznej i 3 Regionalnej Bazie Logistycznej. Od ponad roku był zastępcą dowódcy – szefem sztabu 92blp w Kutnie.

Kutnowski batalion wchodzi w struktury 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Stanisława Sojczyńskiego ps. ”Warszyc”. Swoim stałym rejonem odpowiedzialności obejmuje powiaty: kutnowski, radomszczański, piotrkowski, opoczyński, tomaszowski, rawski i skierniewicki. W 92blp służy blisko 500 terytorialsów.

Cała 9 Łódzka Brygada Obrony Terytorialnej liczy ponad 1250 żołnierzy, a w jej skład wchodzi także drugi batalion z główną siedzibą Zgierzu i dowództwo brygady z siedzibą w Łodzi. W planach jest utworzenie jeszcze dwóch batalionów - w Łasku i Piotrkowie Trybunalskim. Utworzenie batalionu w Łasku planowano w ubiegłym roku, ale z racji pandemii

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Jurij Belous o definicji ludobójstwa

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie