Abp Jędraszewski: koniec ekumenicznej drogi krzyżowej

  Abp Jędraszewski: koniec ekumenicznej drogi krzyżowej

  Matylda Witkowska

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Ostatnia ekumeniczna droga krzyżowa w Łodzi. W 2013 roku droga krzyżowa będzie tylko katolicka - zdecydował abp łódzki Marek Jędraszewski.
  1/11

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Jakub Pokora

  Droga krzyżowa jest katolicka i nie powinna być prowadzona jako wspólne nabożeństwo z przedstawicielami innych wyznań - zdecydował arcybiskup łódzki Marek Jędraszewski. I w ten sposób zakończył tradycję ekumenicznej drogi krzyżowej. Wielkopiątkowa droga krzyżowa na ulicach Łodzi organizowana jest od lat 90. XX wieku przez Stowarzyszenie Katolickiej Młodzieży Akademickiej, ZHR i łódzką kurię.
  To już koniec ekumenicznej drogi krzyżowej, która przez 13 lat w Wielki Piątek szła ulicami Łodzi. Teraz droga krzyżowa będzie już tylko katolicka. Przedstawiciele innych łódzkich wyznań mówią, że jest im przykro.

  Ekumeniczna droga krzyżowa jest łódzką tradycją. Co roku brało w niej udział kilka tysięcy wiernych różnych wyznań. Rozważania przygotowywali duchowni różnych Kościołów. Stacje drogi krzyżowej były nieco inne od tradycyjnych katolickich, odwoływały się ściśle do tekstów Ewangelii.

  Nawet trasa była symboliczna - wiodła spod ewangelicko-augsburskiej świątyni św. Mateusza do kościoła ojców jezuitów, który dawniej też należał do protestantów.

  Teraz wszystko się zmieni. Od tego roku obowiązywać będzie nowa nazwa: Łódzka Droga Krzyżowa. Stacje będą tradycyjne katolickie, tak samo jak rozważania. Przygotuje je ksiądz Arnold Zawadzki - biblista i wykładowca łódzkiego seminarium. Będzie też nowa trasa: z katolickiego kościoła św. Faustyny do łódzkiej katedry.

  - Taką decyzję podjął arcybiskup łódzki Marek Jędraszewski - podkreśla ksiądz Rafał Leśniczak z biura prasowego łódzkiej kurii. - Nie ma czegoś takiego jak ekumeniczna droga krzyżowa. To nabożeństwo z założenia jest tylko katolickie, a biorąc pod uwagę trwający właśnie Rok Wiary, nabiera to szczególnego znaczenia - dodaje.

  Przedstawiciele innych wyznań zostali pisemnie zaproszeni, ale już tylko na prawach gości. Są rozczarowani tą decyzją. - Do tej pory delegowałem kogoś do udziału w ekumenicznej drodze krzyżowej. W tym roku nikogo od nas nie będzie - zapowiada ks. biskup Włodzimierz Jaworski ze Starokatolickiego Kościoła Mariawitów.

  Podobnie myśli ks. Semko Koroza z parafii ewangelicko-reformowanej.

  W 2000 roku, po wezwaniu Jana Pawła II do ekumenicznego świętowania jubileuszu chrześcijaństwa, zaproszono do udziału przedstawicieli innych wyznań. Zrezygnowano z niemających potwierdzenia w Biblii stacji, jak np. spotkanie Jezusa ze św. Weroniką. Rozważania przy pięciu stacjach zlecono duchownym Kościołów: ewangelicko-augsburskiego, ewangelicko-reformowanego, metodystycznego, mariawickiego i polskokatolickiego.

  W tym roku droga krzyżowa odbędzie się tydzień wcześniej niż zwykle, bo nie w Wielki Piątek, a 22 marca o godz. 19. Rozważania przygotuje katolicki ksiądz, a trasa połączy dwie katolickie świątynie.

  Zdaniem kurii, przemawiają za zmianami względy praktyczne i teologiczne. Droga krzyżowa nie powinna odbywać się po wielkopiątkowej liturgii, zakończonej złożeniem Jezusa do grobu. Wcześniejszy termin i krótsza trasa mają być też praktyczne dla wiernych. Ksiądz Zbigniew Tracz, kanclerz łódzkiej kurii, zaznacza, że praktycznie nic się nie zmieni.

  - Przedstawiciele innych wyznań zostali osobiście zaproszeni listami arcybiskupa do wzięcia udziału w drodze krzyżowej - podkreśla ks. Tracz.

  Jak poprzednio, będzie drewniany krzyż, niesiony przez różne stany oraz tworzące atmosferę lampiony. Przedstawiciele innych wyznań będą w charakterze gości. Obecność zapowiedział ks. Antoni Strzelczyk z parafii polskokatolickiej. Niektórzy duchowni mają żal.

  - Droga krzyżowa jest obca naszej wierze, braliśmy w niej udział ze względu na jasno wyrażaną chęć bycia razem, symboliczną trasę - mówi ks. Semko Koroza z Kościoła ewangelicko-reformowanego i łódzkiego oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej. - Zastanawiam się teraz nad sensem udziału w uroczystości. Przykro mi, że tak się skończyło jedno z lepszych wydarzeń ekumenicznych w Łodzi.

  ***

  Szkoda, że będzie inaczej

  W ekumenicznej drodze krzyżowej brałem udział od wielu lat. Zawsze sam przygotowywałem rozważania. Trudno ocenić decyzję o rezygnacji, nie znając argumentów za i przeciw. Wydaje mi się, że niektórzy duchowni podczas rozważań zbytnio podkreślali swoją odmienność. Może to było przyczyną? Jednak szkoda, że takiego wydarzenia nie będzie. Pan Jezus umarł dla zbawienia nas wszystkich, wspominanie jego śmierci dotyczy nas wszystkich. U nas też mamy nabożeństwo drogi krzyżowej, choć odprawiamy je w świątyni. Jest nas zbyt mało, by wyjść na ulicę. No i byłaby to konfrontacja, nie byłoby to ani ładne, ani ekumeniczne. Ekumenia jest tylko wtedy, gdy idziemy razem.

  Ks. Stanisław Muchewicz, proboszcz senior parafii polskokatolickiej

  Damy ci więcej - zarejestruj się!

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze (143)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Szkoda, że

  Racjonalistka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 9

  nie na zawsze! Dość już tego łażenia po ulicach i domach i propagowania tylko KK...ludzie chyba już zwariowali na ich punkcie.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Panie Szukający

  Przekonany (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 58 / 30

  Panie Szukający. Proszę nie genaralizować . Gdy przez lat kilkanaście jakiś gospodarz zaprasza na spotkania ludzi, rozumiejących ważne rzeczy trochę inaczej niż on, a jego następca zaprasza do...rozwiń całość

  Panie Szukający. Proszę nie genaralizować . Gdy przez lat kilkanaście jakiś gospodarz zaprasza na spotkania ludzi, rozumiejących ważne rzeczy trochę inaczej niż on, a jego następca zaprasza do oglądania spotkań "przez szybę", bo przecież to NASZE nabożeństwo, to nie dziw się proszę, że emocje są. I nie zarzucaj komuś ,że postępuje niezgodnie z wiarą , bo "kłóci się o nabożeństwo" . Ludzie są grzeszni. Chcesz raju na tej ziemi, przejdź do św Jehowy. Oni go głoszą. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  BEZSENS:(

  SZUKAJACY (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 67 / 25

  JAK TAK SOBIE CZYTAM TE WASZE KOMENTARZE TO WIECIE CO WAM POWIEM......... WSADŹCIE SOBIE TE WASZE KOŚCIOŁY......NIE WAŻNE JAKI...NIE WAŻNE NA CZY SIĘ OPIERAJĄCY....PO CO WAM ONE SKORO SIĘ KŁÓCICIE...rozwiń całość

  JAK TAK SOBIE CZYTAM TE WASZE KOMENTARZE TO WIECIE CO WAM POWIEM......... WSADŹCIE SOBIE TE WASZE KOŚCIOŁY......NIE WAŻNE JAKI...NIE WAŻNE NA CZY SIĘ OPIERAJĄCY....PO CO WAM ONE SKORO SIĘ KŁÓCICIE O NABOŻEŃSTWO.....
  PO CO MIENICIE SIĘ LUDŹMI WIARY SKORO KAŻDY Z WAS TEJ WIARY NIE PRZESTRZEGA.......CZY TO NIE JEZUS W KTÓREGO PONOĆ WIERZYCIE POWIEDZIAŁ JESTEM CICHY I POKORNY....... JESTEŚCIE BEZ SENSU:(:(:(zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Prawda!

  Racjonalistka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 7

  Całkowita prawda!!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  !!!

  M (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 79 / 32

  Bardzo dobry pomysł arcybiskupa. Taki akukumenizm przez lata nie wydał żadnych pozytywnych owoców poza uśmiechami i poklepywaniem się po plecach. Czas na ekumenizm w rodzaju Anglicanorum coetibus,...rozwiń całość

  Bardzo dobry pomysł arcybiskupa. Taki akukumenizm przez lata nie wydał żadnych pozytywnych owoców poza uśmiechami i poklepywaniem się po plecach. Czas na ekumenizm w rodzaju Anglicanorum coetibus, który przynosi realne owoce.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Właśnie ...

  Maros (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 82 / 30

  Panie katolik, o wypaczeniach można rozmawiać, powołując się na Pismo,z wami jest ten problem,że swoich niektórych dogmatów możecie bronić tylko w oparciu o tradycję. I to takie "wytłumaczenia"...rozwiń całość

  Panie katolik, o wypaczeniach można rozmawiać, powołując się na Pismo,z wami jest ten problem,że swoich niektórych dogmatów możecie bronić tylko w oparciu o tradycję. I to takie "wytłumaczenia" znajdujemy w encyklikach itp. Naprawdę znam ciekawsze lektury, niż "jedyna prawdziwa" interpretacja , którą wy , katolicy nie możecie nawet dyskutować,czego szczerze wam współczuję . zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  B ,nie bredź

  Reformation (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 84 / 27

  Terefere.... Wyznajesz typowy dla swojego wyznania pogląd. Wasze "prawdy " oparte na tradycji i ludzkich podaniach , którą stawiacie na równi ze Słowem. W takim razie zabierajcie swoich rzymskich...rozwiń całość

  Terefere.... Wyznajesz typowy dla swojego wyznania pogląd. Wasze "prawdy " oparte na tradycji i ludzkich podaniach , którą stawiacie na równi ze Słowem. W takim razie zabierajcie swoich rzymskich wielebnych z "modlitw ekumenicznych", bo słowa : "u nas jedyna prawda ", powtarzane jak natręctwo , powtarzaj sobie w obecności swojego arcybiskupa. A , panie Matt, zarzucajacy mnogość wyznań protestanckich: który z waszych papieży miał rację, gdy "rządziło"w ich w historii np troje jednocześnie? . Bajki o sztucznej jedności opowiadaj gdzie indziej! zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Głupota...

  mee (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 84 / 30

  Trochę głupota, bo wierzymy przecież w JEDNEGO Boga, tylko trochę inaczej. Nie rozumiem, czemu np. ewangelik ma byc teoretycznie "gorszy" ode mnie, katolika? Powinniśmy się właśnie jednoczyć i...rozwiń całość

  Trochę głupota, bo wierzymy przecież w JEDNEGO Boga, tylko trochę inaczej. Nie rozumiem, czemu np. ewangelik ma byc teoretycznie "gorszy" ode mnie, katolika? Powinniśmy się właśnie jednoczyć i wzrastać w wierze razem, a nie się izolować! Wstydzwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Matt

  katolik (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 116 / 45

  Fascynujące jest to, że chociaż wyznań protestanckich jest multum, to tego różnią się one niekiedy tak drastycznie, że trzeba się nieźle nagimnastykować, żeby dojść do wniosku, jakoby opierali się...rozwiń całość

  Fascynujące jest to, że chociaż wyznań protestanckich jest multum, to tego różnią się one niekiedy tak drastycznie, że trzeba się nieźle nagimnastykować, żeby dojść do wniosku, jakoby opierali się na tym samym Piśmie, to jednak jedynym który jest tym "złym", który przeinacza Biblię jest Kościół Katolicki.
  A tak na poważnie to naprawdę każde z tych "wypaczeń" które zarzuca się katolikom odnośnie Pisma Świętego z pewnością nieraz było opisywane w pismach Papieży, Doktorów Kościoła, Świętych, teologów czy zwykłych księży. Może warto się w nimi zapoznać zanim zaczniemy zarzucać innym kłamstwo.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ale tu teologów....

  Ares (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 110 / 73

  Można mieć swój pogląd na te sprawy, ale niektóre wpisy są żenujące. Szczególnie Trade. Poczytać nie zaszkodzi, zanim rzymskie brednie będziesz wypisywać. Piszesz ,że u protestantów"każde świństwo...rozwiń całość

  Można mieć swój pogląd na te sprawy, ale niektóre wpisy są żenujące. Szczególnie Trade. Poczytać nie zaszkodzi, zanim rzymskie brednie będziesz wypisywać. Piszesz ,że u protestantów"każde świństwo można zrobić, bo jest predystynacja". Który kościół protestancki w Polsce ją wyznaje? Luterański? Nie! Reformowany? W Polsce nie! Więc zanim zaczniesz pisać bzdury, inkwizytorze ,poczytać trochę zamiast ośmieszać się swoją niewiedzą. To wasz kościół przez wieki doprowadził do fałszowania prawdy, a buta i pycha nie pozwala się do tego przyznać. zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ....

  B (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 85 / 33

  Mój Kościół - Kościół rzymskokatolicki - i tylko On posiada prawdę! Kościoły protestanckie odeszły od prawdy interpretując na swój sposób nawet takie oczywiste słowa: "To jest Ciało moje", "To jest...rozwiń całość

  Mój Kościół - Kościół rzymskokatolicki - i tylko On posiada prawdę! Kościoły protestanckie odeszły od prawdy interpretując na swój sposób nawet takie oczywiste słowa: "To jest Ciało moje", "To jest Krew moja"zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Trad, niedoczekanie !!!

  Reformation (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 106 / 50

  Ty masz czelność wołać: wracajcie?. "Jedynego"? . Nie rozśmeszaj mnie!. Sami się utwierdzajcie w waszym katolickim sosie , w którym zrównaliście Słowo i tradycję, dzięki czemu wasi "nieomylni"...rozwiń całość

  Ty masz czelność wołać: wracajcie?. "Jedynego"? . Nie rozśmeszaj mnie!. Sami się utwierdzajcie w waszym katolickim sosie , w którym zrównaliście Słowo i tradycję, dzięki czemu wasi "nieomylni" przywódcy powymyślali przez wieki dogmaty mające się nijak do Słowa. W którym oddaje się cześć "cudownym"obrazom , figurom a nawet częściom ciała nieżywych ludzi (relikwie) . Więc nie pouczaj tu ,bo wrażenia nie zrobisz. Wasz abp "popisał" się na początek wspaniale ,tyle w temacie . zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo