Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Absolutorium dla prezydent Łodzi za wykonanie budżetu 2021. "To już się nie powtórzy"

Marcin Darda
Marcin Darda
Absolutorium dla prezydent Łodzi za wykonanie budżetu 2021.
Absolutorium dla prezydent Łodzi za wykonanie budżetu 2021.
Po kilkugodzinnej debacie w środę (22 czerwca) wieczorem prezydent Łodzi Hanna Zdanowska (PO) otrzymała absolutorium za wykonanie budżetu za 2021 r. Tradycyjnie już tylko od swoich koalicjantów w Radzie Miejskiej.

Prezydent Zdanowska anonsując jesienią 2020 r. po sześciu miesiącach pandemii projekt budżetu na 2021 r. oceniła iż "jest źle, a będzie jeszcze gorzej", obawiano się m.in. o dochody podatkowe z PIT i CIT. Tymczasem dochody miasta wykonano w 2021 r. na poziomie 5 mld 353 mln zł (99,2 proc), co jest wzrostem o 428,9 mln zł (7,8 proc.) w stosunku do roku 2020 i wynikiem rekordowym w historii. Podatek od nieruchomości planowano na poziomie 600 mln zł, tymczasem budżet zasiliło 614 mln zł Plan dochodów z podatku PIT wynosił 1 mld 205 mln zł, a do budżetu wpłynęło 1 mld 304 mln zł, CIT miał wynieść 94 mln zł, a ostatecznie wyniósł 126 mln zł. Obie wartości to ponad 26 proc. dochodów miasta - 1 mld 431 mln zł.

Niestety to jest ostatnia dobra wiadomość w tym zakresie - mówił skarbnik miasta Krzysztof Mączkowski. - Przepisy od 2022 r. się zmieniły, co prawda mamy gwarantowane dochody z PIT i CIT, ale tylko w wysokości prognozy ministerstwa finansów. Nawet jeśli będzie dobra koniunktura, my dostaniemy tylko tyle, ile mamy w planie. Czyli taka sytuacja jak w roku 2021, już się nie powtórzy.

Wpływy z opłat i świadczonych usług wykonano tylko na poziomie 86 proc., głównie przez niższe wpływy z biletów komunikacji miejskiej, jak tłumaczył skarbnik, głównie z powodu pandemicznych ograniczeń w transporcie.

Wydatki budżetu wykonano na poziomie 5 mld 227 mln 937 tys. zł. (93,1 proc.) czyli więcej o 77,7 mln zł (1,5 proc.) w stosunku do budżetu 2020 r. Złe wieści są takie, że wydatki majątkowe, czyli inwestycyjne, zrealizowano na poziomie tylko 785,8 mln zł (77,2 proc.), co tłumaczono głównie "trudnościami związanymi z pandemią". Wynagrodzenia i składki na całą administrację miejską UMŁ i wszystkich jego instytucji wyniosły ponad 1,5 mld zł (35 proc. wydatków).

Deficyt planowano na poziomie 306 mln zł, ale... nie wystąpił. Zamiast deficytu zanotowano rekordową nadwyżkę 126,1 mln zł. Nadwyżka operacyjna - kluczowy wskaźnik dla ratingu i zdolności kredytowych - też rekordowa: 535,7 mln zł.

- Jej poziom troszeczkę zaburza jednak subwencja rekompensująca (od rządu - red.), która wpłynęła w wysokości 180 mln zł pod koniec grudnia 2021 r., a dotyczy roku 2022. - tłumaczył skarbnik Mączkowski. - Niestety ta sytuacja również nie ma szans na powtórzenie się w latach następnych.

Obsługa długu wyniosła 34 mln zł, a sam dług na koniec roku liczył 3 mld 793 mln 900 tys. zł. i był wyższy o 64 mln zł. niż na koniec 2020 r.

Absolutorium dla prezydent Zdanowskiej nie poparli radni klubu PiS. Szef tego klubu Radosław Marzec podkreślił m.in. żenująco niskie wydanie pieniędzy z UE - 58 mln zł na 134 mln zł, które budżet miał dyspozycji. Dopłaty do spółek miały wynieść 10 mln zł, a wyniosły 24 mln zł, dywidendę miastu wypłaciła tylko "Zjazdowa", w której miasto ma niewielkie udziały, zaś inne spółki "wolą opłacać pensje prezesów i członków zarządu oraz radnym KO i tzw. Lewicy". Z kolei Tomasz Kacprzak (KO) stwierdził, że nie ma żadnych przesłanek do nieudzielenia absolutorium prezydent Zdanowskiej, ponieważ stabilnych finansów Łodzi w 2021 r. dowodzi rating na poziomie BBB+ przyznany przez niezależną agencję.

Ostatecznie absolutorium poparło 26 radnych Koalicji Obywatelskiej i Nowej Lewicy, sześciu radnych PiS było przeciw, a czwórka radnych, w tym troje z klubów Niezależnych Socjaldemokratów, wstrzymało się od głosu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Reportaż Śląski Związek Rolników Strajk

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki