Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Absolwenci Uniwersytetu Medycznego w Łodzi odebrali Prawo Wykonywania Zawodu. Gala w Filharmonii Łódzkiej

Anna Gronczewska
Absolwenci Uniwersytetu Medycznego w Łodzi odebrali Prawo Wykonywania Zawodu. Gala w Filharmonii Łódzkiej
Absolwenci Uniwersytetu Medycznego w Łodzi odebrali Prawo Wykonywania Zawodu. Gala w Filharmonii Łódzkiej Grzegorz Galasiński
W sali łódzkiej Filharmonii tegoroczni absolwenci Uniwersytetu Medycznego w Łodzi odebrali Prawo Wykonywania Zawodu. Wydała je im łódzka Okręgowa Izba Lekarska.

Prawo Wykonywania Zawodu otrzymało 424 lekarzy i lekarzy dentystów. To największa od wielu lat liczba medyków w Łódzkiem, która wchodzi do zawodu. Dla porównania w 2018 roku Prawo Wykonywania Zawodu otrzymało 408 lekarzy i lekarzy dentystów, w 2017 roku - 340, w 2016 roku -306, a w 2015 roku 294 młodych medyków.

- Niech medycyna, specjalność, którą wybierzecie stanie się waszą pasją – życzył młodym lekarzom dr Paweł Czekalski, prezes Okręgowej Izby Lekarskiej w Łodzi.

Dla lekarzy odbierających Prawo Wykonywania Zawodu było to wielkie przeżycie. Cieszyli się, że rozpoczęli nowy etap w swoim zawodowym życiu.

CZYTAJ INNE ARTYKUŁY

- Odbieramy prawo wykonywania zawodu, rozpoczynamy staż, nie mamy jeszcze jednak wielu uprawnień – mówi Adrian, tegoroczny absolwent medycyny na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi.. - Oczywiście bardzo cieszymy się, że skończyliśmy studia i zaczynamy nowy etap życia. Ale tak naprawdę lekarzami będziemy dopiero za rok. Myślę o specjalizacji z onkologii.

To, że dokument uprawniający do wykonywania zawodów otrzymało tylu młodych medyków bardzo cieszy. W województwie łódzkim brakuje bowiem lekarzy wszystkich specjalności. Nie ma między innymi pediatrów, anestezjologów, pediatrów, chirurgów.

- Nie ma dziedziny w której konsultant wojewódzki powiedział, że mamy przesyt lekarzy – dodaje Joanna Barczykowska, rzecznik prasowy Okręgowej Izby Lekarskiej w Łodzi.

CZYTAJ INNE ARTYKUŁY

Powodem braku lekarzy jest niż demograficzny, luka pokoleniowa. Poza tym wielu z nich wyjechało za granicę.
- Średnia wieku lekarza w województwie zbliża się do 55 lat– mówi Joanna Barczykowska - A są specjalności, jak pediatra, gdzie przekroczyła 60 rok życia. Tę lukę pokoleniową bardzo trudno zapełnić.

Młodych lekarzy, którzy odebrali właśnie Prawo Wykonywania Zawodu już w najbliższą sobotę czeka LEK, czyli Lekarski Egzamin Końcowy. 1 października rozpoczynają zaś roczny staż. Przez ten czas mają zdecydować o wyborze specjalizacji.

- Tu nastąpi zderzenie dwóch światów – twierdzi Joanna Barczykowska. - Jednego, który sobie wymarzą i tego jakie będą mieli możliwości. Wiadomo, że na każdej specjalizacji jest ograniczona liczba miejsc. Mogą się nie dostać na wymarzoną specjalizację. Będą musieli ją zmienić lub próbować za rok. Poza tym zderzą swe marzenia z systemem, biurokracją, limitami, ograniczeniami. Wszyscy idą pracować do szpitali, poradni, gdzie tych pacjentów będą mieli sporo. Mam nadzieję, że się nie zniechęcą i pozostaną w zawodzie.

CZYTAJ INNE ARTYKUŁY

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki