Absurd na A1! Bramy techniczne nie dla karetek

  Absurd na A1! Bramy techniczne nie dla karetek

  Łukasz Janikowski

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Służby ratownicze wracają okrężną drogą, bo nie mają kompletu kluczy do bram technicznych

  Służby ratownicze wracają okrężną drogą, bo nie mają kompletu kluczy do bram technicznych ©Łukasz Janikowski

  Na A1 karetka z Kutna, która z wypadku wracała do Kutna musiała jechać przez... Kowal. Wszystko przez to, że ratownicy nie mają kluczy do bram technicznych.
  Służby ratownicze wracają okrężną drogą, bo nie mają kompletu kluczy do bram technicznych

  Służby ratownicze wracają okrężną drogą, bo nie mają kompletu kluczy do bram technicznych ©Łukasz Janikowski

  Na odcinku autostrady A1 Kowal - Stryków w powiecie kutnowskim we wtorek wydarzył się wypadek. Jeden samochód dachował, a poszkodowaną w wypadku osobę do szpitala zabrano śmigłowcem. Służby z udzieleniem pomocy poradziły sobie szybko, po kilkudziesięciu minutach ruch na autostradzie został odblokowany, jednak to, co działo się po zakończeniu akcji ratowniczej, jest kuriozalne.

  Jednostki straży pożarnej z powiatów włocławskiego i gostynińskiego ruszyły w drogę powrotną...
  w kierunku węzła Sójki. Z kolei karetka z Kutna po starcie śmigłowca, zamiast wrócić do tego miasta, pojechała w kierunku Kowala. Nasz dziennikarz, który dojechał na miejsce wypadku, ruszył za nią, żeby sprawdzić, czy zjeździe z autostrady, korzystając z tzw. bram technicznych.

  Okazało się, że karetka dojechała do końca odcinka w Kowalu. Zjechała z autostrady, następnie zawróciła w jednej z bocznych dróg, ponownie wjechała na A1 i ruszyła w kierunku Kutna, nadkładając w ten sposób około 50 kilometrów.

  Dlaczego załoga nie skorzystała z najbliższego wyjazdu technicznego z autostrady? Zapytaliśmy o to koordynatora rejonu NZOZ Falck, odpowiadającego za ratownictwo medyczne w rejonie.

  - Na autostradę wjechaliśmy w Sójkach, na miejscu była już karetka, która dojechała z Kowala - tłumaczy Krzysztof Chmiela z NZOZ Falck. - Wracając, załoga jechała w kolumnie. Ratownicy mieli klucze od bramek. W kilku rejonach naszego działania jest autostrada, ale tylko część kluczy pasuje do kłódek. Służby autostradowe często zmieniają kłódki do bram, a nie zawsze pamiętają, by nam te klucze przekazać.

  Straż pożarna na sprawę patrzy nieco inaczej.

  - Mamy klucze do wszystkich bram - twierdzi kpt. Mariusz Jagodziński z KP PSP Kutno - Niewiele osób jednak zdaje sobie sprawę z tego, jak wygląda taki wjazd. Trzeba odpiąć siatkę, następnie rozmontować ekran dźwiękochłonny, a na końcu barierę energochłonną. Straż nie ma z tym problemu, gdyby ratownicy jechali z nami, z pewnością byśmy im pomogli wyjechać bramą techniczną. Poza tym co cztery kilometry są przejazdy pomiędzy pasami, są barierki, które można rozebrać i przejechać.

  - Każda służba ma swoje procedury - dodaje kpt. Zdzisław Pęgowski, oficer prasowy KP PSP Kutno. - Jeśli jest taka konieczność, to rozmontowuje się bariery, jeśli nie jedzie się od węzła do węzła.

  Autostrada jest otwarta od niedawna, a służby ratownicze są w trakcie trenowania i koordynacji własnych działań. Oficerowie straży z Kutna, Włocławka i Gostynina we Włocławku ćwiczyli działania sztabowe. W poniedziałek w Kutnie odbędą się warsztaty medyczne, a w piątek w Krośniewicach - duże ćwiczenia "Autostrada 2013", w trakcie których ratownicy przećwiczą akcję ratunkową podczas dużego wypadku.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze (3)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  za klasykiem

  literat (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 5

  Co by tu jeszcze spieprzyć Panowie co by tu jeszcze?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ANTYKOMOR

  BOSS (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 24 / 18

  Witamy w POlsce

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  normalka

  janek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 41 / 13

  witamy w polsce , tak funkcjunuje cały kraj absurdu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo