Absurd w łódzkim sejmiku: dwie sesje nadzwyczajne... jednego dnia. Jedna zwołana na wniosek PiS, druga na wniosek Koalicji Obywatelskiej

Marcin Darda
Marcin Darda
Polityczny spór Koalicji Obywatelskiej z PiS w łódzkim sejmiku wszedł na nieznany dotąd pułap, który przejdzie do historii samorządu: we wtorek (2 marca) zwołano dwie sesje nadzwyczajne, jedną na wniosek PiS, drugą na wniosek KO. Na obu debatowano na temat stanowisk, które dla nikogo nie są wiążące.CZYTAJ DALEJ >>>
Polityczny spór Koalicji Obywatelskiej z PiS w łódzkim sejmiku wszedł na nieznany dotąd pułap, który przejdzie do historii samorządu: we wtorek (2 marca) zwołano dwie sesje nadzwyczajne, jedną na wniosek PiS, drugą na wniosek KO. Na obu debatowano na temat stanowisk, które dla nikogo nie są wiążące.CZYTAJ DALEJ >>>
Polityczny spór Koalicji Obywatelskiej z PiS w łódzkim sejmiku wszedł na nieznany dotąd pułap, który przejdzie do historii samorządu: we wtorek (2 marca) zwołano dwie sesje nadzwyczajne, jedną na wniosek PiS, drugą na wniosek KO. Na obu debatowano na temat stanowisk, które dla nikogo nie są wiążące.

O zwołanie sesji nadzwyczajnej najpierw wniósł opozycyjny klub KO. Radni opozycji chcieli przeforsować dwa stanowiska. Pierwsze "stanowiska Sejmiku w sprawie niewystarczającej kwoty przypadającej na Regionalny Program Operacyjny Województwa Łódzkiego w projekcie umowy partnerstwa". W projekcie czytamy m.in., że "środki unijne od wielu już lat są warunkiem rozwoju naszego województwa, (...) niezrozumiałe jest zatem przeznaczenie dla niego tylko kwoty ok. 1,6 mld euro, szczególnie w kontekście 2,2 mld euro przeznaczonych w obecnej perspektywie finansowej".

Radni KO podkreślają zatem, że gdy rządziła koalicja PO-PSL, dla łódzkiego wynegocjowano 2,2 mld euro, a za PiS proponuje się tylko 1,6 mld.

Drugie stanowisko KO to protest przeciw planom likwidacji filii bibliotek pedagogicznych w osiemnastu miastach województwa łódzkiego. Wicemarszałek Zbigniew Ziemba (PiS) w styczniu ogłosił plan zarządu województwa, który zmierza do "optymalizacji" pracy filii, m.in. poprzez ustawienie książkomatów. PiS broni się, że decyzji jeszcze nie ma, opozycja zaś uznała, że nie chodzi o "optymalizację", a likwidację. Podobny sprzeciw przyjęła już Rada Miejska Łodzi, jednakże tam władzę ma Koalicja Obywatelska i SLD.

Rządzący województwem klub PiS na sesję zwołaną na wniosek KO zareagował jednak w sposób dotąd w łódzkim samorządzie niespotykany. Otóż radni PiS... zwołali własną sesję nadzwyczajną. Z tą tylko różnicą, że choć to klub KO złożył wniosek jako pierwszy, "ich" sesja we wtorek 2 marca odbyła się jako druga, o godz. 17.30, a sesja PiS jako pierwsza, o godz. 14. Według radnych KO ta zamiana podłoże takie, że radni PiS o kwestiach dla nich niekorzystnych wolą dyskutować "pod osłoną nocy".

Co ciekawe, w porządku obrad sesji zwołanej przez klub PiS jest stanowisko, wedle którego łódzki sejmik w przeciwieństwie do tresci stanowiska proponowanego przez KO, z pieniędzy które ma otrzymać Łódzkie... jest zadowolony. "(...) Łódzkie otrzyma w nowej perspektywie finansowej co najmniej 1,631 mld euro w ramach programu regionalnego, co stanowi piąty najwyższy wynik w kraju" - czytamy w projekcie stanowiska. - Będzie również uczestniczyło w podziale dodatkowych 7,104 mld euro na programy regionalne wszystkich województw." W dalszej części stanowiska wychwalany jest marszałek województwa łódzkiego za "konstruktywną współpracę z Radą Ministrów".

Drugie stanowisko na "sesji PiS" to apel sejmiku do władz Łodzi "o zaniechanie działań dążących do marginalizacji i likwidacji Rad Osiedli w Łodzi". Potencjalne "obcięcie" kolejnych kompetencji radnym osiedlowym w Łodzi to temat ujawniony przez Romualda Marię Walewskiego, radnego osiedla Łagiewniki, do którego Urząd Miasta Łodzi zgłosił jednak dementi. Na polityczny strzał KO w stronę PiS z likwidacją filii bibliotek, PiS odpowiada strzałem z likwidacją rad osiedli we współrządzącą Łodzią KO.

Arytmetyka jest po stronie PiS, które wygra wszystkie cztery głosowania. Tyle, że każde z tych stanowisk jest tylko wyrażeniem opinii i nie jest dla nikogo - a w szczególności mieszkańców województwa - w żaden sposób wiążące.

Mobilnych ołtarzy jednak nie będzie?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie