Afera w Pabianicach: lekarz wyłudził z NFZ 8 mln zł

  Afera w Pabianicach: lekarz wyłudził z NFZ 8 mln zł

  Wiesław Pierzchała

  Dziennik Łódzki

  Afera w Pabianicach: lekarz wyłudził z NFZ 8 mln zł
  Policjanci zatrzymali 55-letniego lekarza psychiatrę z powiatu pabianickiego, który podejrzany jest o wyłudzenie – na szkodę NFZ – refundacji do leków psychotropowych na kwotę prawie 8 mln zł. Decyzją sądu 55-latek – na wniosek prokuratury – został w czwartek aresztowany na trzy miesiące. Grozi mu do 12 lat więzienia.
  Afera w Pabianicach: lekarz wyłudził z NFZ 8 mln zł
  Bohater tej afery usłyszał zarzuty dotyczące 47 przestępstw. Jego zatrzymanie to efekt śledztwa prowadzonego przez Prokuraturę Rejonową w Pabianicach przy współpracy z łódzkim oddziałem Narodowego Funduszu Zdrowia. Śledczy zaznaczają, że ze swojego procederu psychiatra uczynił stałe źródło dochodu, co wpływa na zaostrzenie kary – właśnie do 12 lat.

  Jak wynika z zebranych dowodów, w ramach prowadzonej praktyki lekarskiej w różnych placówkach medycznych, podejrzany wykorzystując dane swoich pacjentów wystawiał recepty na leki, które faktycznie nie były stosowane w ich leczeniu poświadczając tym samym nieprawdę.
  Tak spreparowane recepty były następnie realizowane w aptekach jednej z sieci. W ten sposób lekarz wykorzystał dane 38 pacjentów wyłudzając na szkodę NFZ w latach 2013-2017 dofinansowanie do leków na kwotę blisko 8 mln zł. Z tym procederem związanych jest 38 przedstawionych mu zarzutów – podkreśla Krzysztof Kopania, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi.

  Pozostałe zarzuty dotyczą m.in. wprowadzania do obiegu, bez wymaganego zezwolenia, leków psychotropowych. Prokuratura ustaliła, że lekarz co najmniej czterem pacjentom podczas wizyt w swoim gabinecie przekazał takie leki pobierając przy tym opłatę. Ostatnie zarzuty dotyczą tego, że psychiatra stosował presję na pięciu świadków nakłaniając ich do kłamstwa. Chodzi o to, aby mówili, że wykupywali leki na recepty wystawione rzekomo przez 55-latka, których faktycznie im nie ordynował.  Prokuratura podjęła działania dotyczące ustanowienia na majątku lekarza zabezpieczenia majątkowego na poczet grożących mu kar i obowiązku naprawienia szkody.

  - Zatrzymana została także przedstawicielka jednej z firm farmaceutycznych, która usłyszała zarzuty dotyczące wprowadzania do obrotu bez zezwolenia produktów leczniczych oraz związane z udziałem w wyłudzeniu na szkodę NFZ. W stosunku do niej prokurator zastosował poręczenie majątkowe – informuje Krzysztof Kopania.

  RTV Euro AGD z promocjami na Black Friday!

  Terminy ferii zimowych 2019. Sprawdź!

  BLACK FRIDAY 2018. Sprawdź promocje, kody rabatowe i listę sklepów!

  BLACK FRIDAY 2018 już w listopadzie. Kiedy dzień promocyjnych cen?

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  naprawde prawdziwy

  pielegniarka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  jak nazywa sie choroba na ktora cierpi, w psychiatrii ??

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo