Afera w Związku Hodowców Koni. Fałszowali paszporty zwierząt

  Afera w Związku Hodowców Koni. Fałszowali paszporty zwierząt

  Joanna Barczykowska

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Wybór nowych władz Związku nastąpi za dwa tygodnie

  Wybór nowych władz Związku nastąpi za dwa tygodnie ©Grzegorz Gałasiński

  W łódzkiej prokuraturze prowadzone jest dochodzenie w sprawie fałszowania dokumentów koni w łódzkim oddziale Związku Hodowców Koni. Zawiadomienie złożył Polski Związek Hodowców Koni, po tym, jak przeprowadzono kontrolę w łódzkim oddziale. W związku z tą sprawą, działalność łódzkiego oddziału została 2 miesiące temu zawieszona. Wydawaniem dokumentacji dla koni w naszym regionie zajmuje się oddział związku w Bydgoszczy i Kielcach.
  Wybór nowych władz Związku nastąpi za dwa tygodnie

  Wybór nowych władz Związku nastąpi za dwa tygodnie ©Grzegorz Gałasiński

  - Sprawa prowadzona jest w związku z fałszowaniem dokumentów. Z doniesienia wynika, że mogło tam dochodzić do fałszowania paszportów dla koni - mówi Krzysztof Kopania, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi.

  Paszport to dokument, który musi posiadać każdy koń, również ten przeznaczony na ubój. Wydawaniem tych paszportów w każdym regionie zajmują się pracownicy oddziału Związku Hodowców Koni. Kontrola, przeprowadzona w marcu w Łodzi wykazała, że:

  - W kilku przypadkach wydano paszport zwierzętom, które w tym czasie były już sprzedane za granicę - mówił na początku sierpnia Jacek Pakuła z Prokuratury Okręgowej w Łodzi.

  Kontrolerzy odkryli m.in. przypadek wydania paszportu z dniem 21 sierpnia 2007 roku zwierzęciu, które wywieziono z kraju 15 sierpnia.

  Prokuratura sprawdza, od jak dawna prowadzony był ten proceder i ilu przypadków dotyczył.

  - Trwają przesłuchania. Zabezpieczamy też dokumentację. Część czynności została zlecona policji - mówi Kopania.

  Sprawa może zaważyć jednak na przyszłości łódzkiego oddziału Związku Hodowców Koni. Związek został zawieszony przez zarząd krajowy dwa miesiące temu. Przez ten czas do dymisji podał się prezes i wiceprezes związku. Nadal pracuje jednak zarząd. Duża część delegatów domaga się dymisji wszystkich jego członków i powołania nowych władz związku.

  - Nie wiemy, kto był zamieszany w ten proceder. Jeśli zarząd nie zostanie odwołany, to łódzki oddział nadal będzie zawieszony. Musimy szybko wprowadzić program naprawczy, tak by w nowym roku rozpocząć pracę z czystą kartą - mówił przed sobotnim zjazdem jeden z członków związku.

  W sobotę odbyło się walne zgromadzenie związku. Przybyło na nie 61 delegatów z regionu. Pojawili się też przedstawiciele Polskiego Związku Hodowców Koni.

  Siedmiu z trzynastu członków zarządu nie dostało absolutorium. Powołany został nowy prezes łódzkiego związku - Jan Ptak. Funkcję będzie pełnił przez dwa miesiące.

  Ma postawione dwa zadania: uzdrowić sytuację panującą w biurze łódzkiego związku, a także przygotować do wyborów nowych władz związku. Mają się one odbyć w ciągu dwóch miesięcy.

  współpraca: Alicja Zboińska

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze (3)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Agro-zoo- biznes-technika ?

  okapi (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 25 / 7

  Ano ! Tak to bywa w tym rolniczym kraju , jak hodowlą koni zajmują się hieny i szakale , a nadzór prowadzą osły i barany !

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Agro-zoo- biznes-technika ?

  okapi (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14 / 6

  Ano ! Tak to bywa w tym rolniczym kraju , jak hodowlą koni zajmują się hieny i szakale , a nadzór prowadzą osły i barany !

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Jeżeli sfałszowali

  kacperek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 16 / 7

  Arabskiego i wysłali z fałszywymi papierami do Hiszpanii to dopiero będą jaja.Wróci jak normalny wałach.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo