Afganistan na zawsze

  Afganistan na zawsze

  Sowa z dziupli

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Nie wyjdziemy z tego Afganistanu, dopóki Amerykanie nam nie pozwolą. Chyba że prezydent Komorowski zechce wreszcie dotrzymać obietnicy wyborczej, a gen. Stanisław Koziej, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, przypomni sobie, jakie miał poglądy na misję w Afganistanie, zanim został szefem BBN.
  Sławomir Sowa

  Sławomir Sowa ©Grzegorz Gałasiński/archiwum Dziennika Łódzkiego

  - Mam nadzieję, że nie będę musiał być pomocny w wycofywaniu całego waszego sprzętu z Afganistanu, ponieważ koalicja i partnerzy będą kontynuować pomoc Afgańczykom - oświadczył gen. Martin Dempsey, przewodniczący kolegium połączonych sztabów sił zbrojnych USA, który odwiedził Polskę.

  Nadzieja w ustach amerykańskiego generała oznacza, że będą naciskać do oporu. A co my na to? Bronisław Komorowski podczas kampanii prezydenckiej już chciał nas wyprowadzić z Afganistanu, ale jak został prezydentem, szybko mu się odmieniło. Gen. Koziej uważał wcześniej, że Polska nie ma żadnych interesów w Afganistanie, miała natomiast na Bliskim Wschodzie, ale wycofała siły rozjemcze funkcjonujące w ramach ONZ.
  Jest jeszcze jedna rzecz. Nie tak dawno gen. Koziej mówił o "doktrynie Komorowskiego", która polega na tym, że inwestujemy w zdolności wojskowe Polski w kraju, a nie w misje zagraniczne. Czy "doktryna" polegnie na ołtarzu polityki?

  Decyzja w sprawie Afganistanu będzie dla Polski testem, czy jest w stanie samodzielnie stanowić, co jest ważne dla jej bezpieczeństwa. Jest to też test, czy można liczyć na Amerykanów. Dobrze byłoby się przekonać, ile jesteśmy dla nich warci jako sojusznicy bez wylewania krwi i pieniędzy na zagranicznych misjach.

  Sławomir Sowa

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (3)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Zdjęcie autora komentarza
  Ani dnia wcześniej!

  ksantypa_222

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 5

  W dobrze pojętym i żywotnym interesie Polski jest dalszy pobyt naszych żołnierzy w Afganistanie, aż do chwili, gdy USA uznają dalszy nasz udział w tej misji za zakończony.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Jest wolnosc, Polska moze sie przylaczyc do kazdego bloku geo-militarno-politycznego

  MPO (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 10

  lub po prostu polegac na niedouczonych kozakach latajacych na drzwiach od stodoly, potrzasaniu slomiana szabelka i pradawnej technologii dywanow piaskowych.
  W razie prawdziwego zagroznia zawsze...rozwiń całość

  lub po prostu polegac na niedouczonych kozakach latajacych na drzwiach od stodoly, potrzasaniu slomiana szabelka i pradawnej technologii dywanow piaskowych.
  W razie prawdziwego zagroznia zawsze mozna sie bedzie przykryc najnowszym wydaniem DL wypelnionym madrosciami przekupek dziennikarskich na tematy polityki bezpieczenstwa narodowego. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  POMYLIŁ WYZNANIA PO 91

  SŁAWOMIR (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 9

  U TOWARZYSZA STANISŁAWA K. LICZY SIĘ TYLKO OBECNA KASIORA, ZAPOMNIAŁ DOBRY CZŁEK O MATECZC PZPR

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo