Afganistan: Polscy zołnierze pożegnali zabitego kolegę Jana...

  Afganistan: Polscy zołnierze pożegnali zabitego kolegę Jana Kiepurę [ZDJĘCIA]

  ToL

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Afganistan: Polscy zołnierze pożegnali zabitego kolegę Jana Kiepurę [ZDJĘCIA]
  1/33
  przejdź do galerii

  ©Sekcja Informacyjno - Prasowa PKW Afganistan

  Na lądowisku bazy Ghazni w Afganistanie polscy i amerykańscy żołnierze oraz pracownicy wojska Sił Zadaniowych "Biały Orzeł" pożegnali w poniedziałek po południu swojego kolegę Jana Kiepurę. 35-letni żołnierz plutonowy zginął dzisiaj rano w wyniku wybuchu miny-pułapki.
  Trumna z ciałem Jana Kiepury została wprowadzona przez kapelana XIII zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego, księdza ppłk. Piotra Kowalczyka.

  Kiepurę pożegnali dowódca Polskich Sił Zadaniowych gen. bryg. Marek Sokołowski oraz jego zastępca, ppłk Artur Warwas oficer 21 Brygady Strzelców Podhalańskich.

  Śmigłowce z trumną oraz żołnierzami uczestniczącymi w ostatniej drodze plutonowego wzbiły się w powietrze i wykonały przelot nad lądowiskiem. Z pokładu eskortującego śmigłowca Mi-24 wystrzelono flary jako salut w hołdzie poległemu.

  35-letni Kiepura, dowódca drużyny zmotoryzowanej, odniósł ciężkie obrażenia, po tym jak w poniedziałek ok. godz. 6.30 czasu polskiego podczas patrolu na południe od bazy Ghazni wybuchła mina.

  - Na miejscu rannemu została udzielona pomoc medyczna, jednakże pomimo podjętych prób reanimacji żołnierzowi nie udało się uratować życia - powiedział rzecznik Dowództwa Operacyjnego Sił Zbrojnych mjr Marek Pietrzak.

  Poinformował, że polski żołnierz ubezpieczał miejsce, w którym pracował amerykański zespół ds. oczyszczania dróg z materiałów wybuchowych. Rejon ten był też ubezpieczany z powietrza przez polskie śmigłowce bojowe.

  Jan Kiepura pełnił służbę wojskową od 2007 roku. Była to jego druga misja zagraniczna w Afganistanie. Ostatnio służył w 1. Brygadzie Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie. Był żonaty, osierocił dwóch synów.

  W Afganistanie śmierć poniosło 40 członków Polskiego Kontyngentu Wojskowego - żołnierze i cywilny ratownik medyczny. W tym kraju służy obecnie około 1800 żołnierzy i pracowników polskiego kontyngentu wchodzącego w skład sił ISAF.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Polecamy

  Menadżer Roku 2018

  Menadżer Roku 2018

  Najlepsze prezenty dla kobiety na urodziny i imieniny

  Najlepsze prezenty dla kobiety na urodziny i imieniny

  Smartfon pod choinkę? Okazje w świątecznej ofercie Orange

  Smartfon pod choinkę? Okazje w świątecznej ofercie Orange

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny