Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Airbus Helicopters otwiera drzwi do lotniczej Łodzi

Sławomir Sowa
Airbus Helicopters otwiera drzwi do lotniczej ŁodziLegendarny X3 - najszybszy śmigłowiec świata. Przy jego konstrukcji pracowali naukowcy z Politechniki Łódzkiej.
Airbus Helicopters otwiera drzwi do lotniczej ŁodziLegendarny X3 - najszybszy śmigłowiec świata. Przy jego konstrukcji pracowali naukowcy z Politechniki Łódzkiej. Anthony Pecchi/Materiały prasowe
Airbus Helicopters otwiera w Łodzi biuro konstrukcyjne, a Politechnika Łódzka uruchamia studia z zakresu techniki lotniczej. Europejski gigant lotniczy miejsce dla swojego biura konstrukcyjnego znalazł w samym centrum Łodzi, na III piętrze biurowca u zbiegu al. Piłsudskiego i Rydza-Śmigłego. To czwarte takie biuro w Europie po: Francji, Niemczech i Hiszpanii (te państwa mają udziały w koncernie Airbus Helicopters).

Biuro otworzono 19 lutego. Jest to zwieńczeniem dotychczasowej 10-letniej współpracy Airbus Helicotpers z Politechniką Łódzką, ale i krokiem do przodu. W biurze, które docelowo zatrudni stu inżynierów, opracowywane będą przełomowe technologie przyszłości z zakresu systemów napędowych dla śmigłowców oraz ich wyposażenia. Prace projektowe obejmą zarówno śmigłowce wojskowej, jak i cywilne, zupełnie nowe konstrukcje oraz modernizację już latających.

Na razie personel jest skromny. Na czele 10-osobowej ekipy, w tym studentów i absolwentów Politechniki Łódzkiej, stoi Jean Brice Dumont. To świadczy o wadze, jaką przywiązuje Airbus Helicopters do łódzkiego biura. Dumont jest wiceprezesem wykonawczym Airbus Helicopters ds. inżynierii, a wcześniej był odpowiedzialny za program rozwoju śmigłowca Super Puma oraz piastował stanowisko głównego inżyniera programu śmigłowca NH90. Rekrutacja do biura trwa. Szefowie Airbusa zapowiadają, że zdecydowana większość pracowników będzie z Polski, ale część doświadczonych inżynierów przyjedzie z Francji i Niemiec.

W biurze stoi na razie kilka laptopów, ale podzielono je już na sektory, związane z poszczególnymi konstrukcjami: śmigłowca szturmowego Tiger, wielozadaniowego Caracala oraz legendarnego X3 (jego makietę wystawiono w centrum biura), najszybszego śmigłowca świata, w którego opracowanie wielki wkład wnieśli pracownicy Politechniki Łódzkiej. Wśród nich był, obecny na otwarciu biura, Tomasz Krysiński, absolwent PŁ, który obecnie jest szefem działu badań i innowacji w Airbus Helicopters. Do jego zadań należy opracowywanie strategii i celów firmy, co dobrze wróży łódzkiemu biuru Airbusa.

Podczas uroczystości otwarcia, na której byli obecni m.in. ambasadorowie Francji, Niemiec i Hiszpanii, marszałek województwa Witold Stępień, wojewoda Jolanta Chełmińska i prezydent Łodzi Hanna Zdanowska, poinformowano, że w październiku Politechnika Łódzka uruchomi nowy kierunek studiów z zakresu techniki lotniczej. Nauczanie będzie prowadzone w języku angielskim.

Jednocześnie podpisano list intencyjny między ambasadą Francji, Airbus Helicopters i Politechniką Łódzką, który umożliwi uczelni wysyłanie studentów i pracowników na długoterminowe staże na francuskich uczelniach i w przedsiębiorstwa. Studenci PŁ będą mogli korzystać ze stypendiów, fundowanych przez ambasadę Francji i Airbus Helicopters.

Biuro konstrukcyjne Airbus Helicopters to nie koniec łódzkich planów europejskiego giganta. Niewykluczone, że w perspektywie kilku lat Airbus Helicopters wybuduje w Łodzi fabrykę komponentów do śmigłowców. A to w połączeniu z powstaniem biura konstrukcyjnego, potencjałem Politechniki Łódzkiej i Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 1, gdzie obecnie modernizuje się poradzieckie śmigłowce, otworzyłoby Łodzi  zupełnie nowe perspektywy.

***
Airbus Helicopters (do ubiegłego roku Eurocopter) jest  jednym z trzech uczestników
przetargu na 70 śmigłowców wielozadaniowych dla Wojska Polskiego, ostarczył 471 śmigłowców cywilnych i wojskowych oraz zdobył zamówienia na ponad 400 kolejnych  wiropłatów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki