Akademia Muzyczna w Łodzi rozpoczęła nowy rok. Doktorat...

  Akademia Muzyczna w Łodzi rozpoczęła nowy rok. Doktorat honoris causa dla Semkowa [ZDJĘCIA]

  Łukasz Kaczyński

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Akademia Muzyczna w Łodzi rozpoczęła nowy rok. Doktorat honoris causa dla Semkowa [ZDJĘCIA]
  1/19
  przejdź do galerii

  ©Maciej Stanik

  W nowo wybudowanej Sali Koncertowej Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi przy dźwiękach hymnu państwowego zainaugurowano roku akademicki.
  Ostatnie sukcesy uczelni, nowe inwestycje, triumfy studentów i wykładowców w krajowych i międzynarodowych konkursach - to były główne tematy wystąpienia rektora AM prof. Cezarego Saneckiego. Ale najważniejszym punktem w programie piątkowych uroczystości było wręczenie doktoratu honoris causa maestro Jerzemu Semkowowi, jednemu z najwybitniejszych przedstawicieli międzynarodowej dyrygentury, wymienianego w absolutnej światowej czołówce.


  Promotorem doktoratu był ceniony kompozytor Zygmunt Krauze. W laudacji wymienił też długą listę artystycznych osiągnięć maestro Semkowa, który dyrygentury uczył się u Jewgienija Mrawińskiego, a w latach 1954-56 był jego asystentem w Filharmonii Leningradzkiej.

  Wręczono też nagrody i odznaczenia. Krzyże Kawalerskie Orderu Odrodzenia Polski otrzymały prof. Irena Wisełka-Cieślar i prof. Krystyna Juszyńska. Srebrne Medale "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" otrzymali wybitni śpiewacy: prof. Grażyna Krajewska-Ambroziak i prof. Włodzimierz Zalewski, zaś Brązowy medal - prof. Krystyna Rorbach.

  Byli rektorzy AM: prof. Anna Wesołowska-Firlej i prof. Antoni Wierzbiński otrzymali pamiątkowe, wytłoczone z okazji otwarcia Sali Koncertowej przy ulicy Żubardzkiej, medale z frontonem budynku na awersie.

  Rozstrzygnięto też kolejną edycję Poznański Devey Prize, nagrody ufundowanej przez Lucy White, altowiolistkę, prawnuczkę Karola Poznańskiego, pierwszego właściciela pałacu, który jest główną siedzibą AM. Nagroda przyznawana jest najlepszemu kwartetowi studenckiemu.

  Na finał odbyła się immatrykulacja. W tym roku naukę w AM rozpocznie 112 studentów na studiach stacjonarnych i 34 na niestacjonarnych. Listy gratulacyjne i dyplomy odebrało sześciu absolwentów studiów I i II stopnia, którzy w minionym roku ukończyli studia z wynikiem celującym.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  :

  xxpar (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Maestro Semkow jest jednym z najwybitniejszych dyrygentów i artystów polskich w historii.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo