Nasza Loteria

Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi rozpoczęła nowy rok akademicki

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Wideo
od 16 lat
Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi zainaugurowała wczoraj nowy rok akademicki. Uroczystość odbyła się w auli Centrum Promocji Mody przy ul. Wojska Polskiego.

W rozpoczynającym się roku akademickim 2019/2020 w Akademii Sztuk Pięknych studiuje blisko 950 studentów (studia stacjonarne i niestacjonarne łącznie). Naukę na pierwszym roku rozpoczyna 317 osób.

Uczelnia prowadziła rekrutację na osiem kierunków: grafika, malarstwo, tkanina i ubiór, wzornictwo, architektura wnętrz, rzeźba, edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych oraz na nowy kierunek - fotografia i multimedia. Studiami w Łodzi zainteresowali się również cudzoziemcy (46 osób, z czego 18 rozpoczyna naukę na pierwszym roku). Największym powodzeniem w tym roku cieszyły się: edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych, grafika oraz tkanina i ubiór.

ZOBACZ

Co ważne, od 1 października obowiązuje nowa struktura Akademii, zgodnie z którą uczelnia podzielona jest na dwa wydziały: Wydział Sztuk Projektowych i Wydział Sztuk Pięknych (dotychczas studenci podejmowali naukę na jednym z sześciu wydziałów). Nowością jest też wprowadzenie do struktury jedenastu instytutów, stanowisk trzech prorektorów oraz instytucji Rady Uczelni i Rady ds. stopni. - Dla studentów nic się nie zmienia - zapewniała rektor ASP, prof. Jolanta Rudzka-Habisiak.

Podczas uroczystości Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” został wręczony prof. Elżbiecie Nawrockiej-Stanieckiej oraz prof. Witoldowi Kalińskiemu. Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” zaś został przyznany prof. dr hab. Markowi Wagnerowi. Władze Akademii Sztuk Pięknych uhonorowały wyróżnieniem Amicus Academiae (Przyjaciel Akademii) Ewę Kostrzewską, Franciszka Wiśniewskiego oraz Jerzego Czubaka. Wśród gości uroczystości byli rektorzy innych łódzkich uczelni oraz arcybiskup metropolita łódzki Grzegorz Ryś. A także minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński, który mówił m.in.: - Probierzem i różnicą między uczelnią artystyczną a innymi typami uczelni jest to, że tutaj studenci dysponują szczególnym talentem: twórczym i artystycznym. Życzę, żebyście potrafili ten talent połączyć mądrze z wyborami życiowymi i żebyście odnosili sukcesy.

W ramach uroczystości otwarto wystawę prac studentów uczelni (Galeria Hol ASP) oraz Józefa Panfila (Galeria Kobro ASP).

CZYTAJ INNE ARTYKUŁY

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

n
noNIE

Qrcze, co się z tą uczelnią porobiło ?! Takie sztywniactwo, zero luzu i jeszcze Ryś z Glińskim. To jakaś pomyłka !

Swoboda twórcza i wyobraźnia w dybach.........

G
Gość

Czy możecie namalować Człowieka Motyla przed Łódzką Katedrą, trzymającego kasę fiskalną !!!

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki