MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Akcja CBŚP. 10 osób zatrzymanych za handel paszportami covidowymi

Marcin Koziestański
Marcin Koziestański
Certyfikaty szczepień COVID to łakomy kąsek dla antyszczepionkowców, którym marzą się podróże po świecie
Certyfikaty szczepień COVID to łakomy kąsek dla antyszczepionkowców, którym marzą się podróże po świecie Fot. PAP/Grzegorz Michałowski
Prokuratura ustaliła, że za dokonanie do systemu wpisu poświadczającego nieprawdę co do faktycznego zaszczepienia się przeciwko COVID–19, podejrzani pobierali „opłaty” w wysokości od 100 do 500 złotych.

Na polecenie Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego dokonali zatrzymania 10 osób zamieszanych w proceder handlu i posługiwania się fałszywymi certyfikatami szczepienia przeciwko COVID–19. Zatrzymani to m.in. pracownicy punktu szczepień w Oławie.

Prokurator przedstawił zatrzymanym zarzuty przyjmowania korzyści majątkowych w zamian za zachowania stanowiące naruszenia prawa, poświadczania nieprawdy w dokumentach, wyłudzeń na szkodę Narodowego Funduszu Zdrowia, a także płatnej protekcji. Czyny te zagrożone są karą do 10 lat pozbawienia wolności.

Pobierali od 100 do 500 zł za paszport covidowy

W toku śledztwa prokurator ustalił, że osobami biorącymi udział w przestępczym procederze byli pracownicy jednego z punktu szczepień w Oławie, którzy posiadali uprawnienia do rejestrowania i kwalifikowania osób do szczepienia oraz do wprowadzania do systemu e–zdrowie danych zaszczepionych osób, co wiązało się z wystawieniem tzw. paszportu covidowego. Za dokonanie do systemu wpisu poświadczającego nieprawdę co do faktycznego zaszczepienia się przeciwko chorobie COVID–19, były pobierane „opłaty” w wysokości od 100 do 500 złotych.

W trakcie postępowania prokurator ustalił osoby, które w okresie wakacyjnym (lipiec 2021 r.) zapłaciły za dokonanie poświadczającego nieprawdę wpisu do systemu e–zdrowie o rzekomo wykonanym szczepieniu jednodawkową szczepionką. Ponadto ustalono, że dane te trafiały do osób wprowadzających wpisy o fikcyjnych szczepieniach poprzez co najmniej trzech pośredników powiązanych ze środowiskami pseudokibiców wrocławskiego klubu piłkarskiego. Dane osób, niezbędne do dokonania wpisu w systemie e-zdrowie, takie jak imię i nazwisko, PESEL, numer dowodu, czy e–mail były przesyłane na telefony komórkowe dwóch ustalonych mężczyzn, którzy następnie przekazywali je pracownikom mobilnego punktu szczepień. Pośrednicy określali również kwotę, jaką należy uiścić za fikcyjne szczepienie, z której część zatrzymywali dla siebie, również czerpiąc korzyści majątkowe z tego przestępczego procederu.

Dwie osoby trafiły do aresztu

Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania wobec dwóch podejrzanych na wniosek prokuratora Sąd Rejonowy dla Wrocławia–Śródmieścia zastosował tymczasowe aresztowanie na okres 3 miesięcy. Wobec pozostałych podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego w wysokości od 5 do 50 tysięcy złotych, dozoru policji, zakazu kontaktowania się z określonymi osobami oraz zakazu opuszczania kraju połączonego z zatrzymaniem paszportu.

Śledztwo ma charakter rozwojowy, prokuratorzy nie wykluczają dalszych zatrzymań.

od 7 lat
Wideo

Ukraina rozpocznie oficjalne rozmowy o przystąpieniu do UE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Akcja CBŚP. 10 osób zatrzymanych za handel paszportami covidowymi - Portal i.pl

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki