Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Akcja "Expressu Ilustrowanego" - Od placu Wolności do Niepodległości!

(MSM)
W tym tygodniu rozpoczęliśmy wydawanie bezpłatnych zestawów dekoracyjnych dla włąścicieli mieszkań i lokali przy ul. Piotrkowskiej. W skład takiego zestawu wchodzi biało-czerwona flaga wraz z drzewcem oraz kilka kotylionów, które można np. nakleić na szybę okna.

Warunkiem ich otrzymania jest posiadanie mieszkania lub lokalu usytuowanego bezpośrednio przy ul. Piotrkowskiej, tak by otrzymane materiały miały gwarancję ekspozycji od frontu ulicy. Dekoracje będą wydawane do 9 listopada lub do wyczerpania puli, w biurze ogłoszeń „Expressu Ilustrowanego” przy ul. ks. Skorupki 17/19 , od poniedziałku do piątku w godz. 12 – 16. Osoby, które otrzymają materiały narodowe powinny udekorować swoje lokale między 5 a 10 listopada, a zdjąć nie wcześniej niż 13 listopada (skoro Sejm zdecydował, że także poniedziałek, 12 listopada będzie dniem wolnym od pracy). W tym czasie na ul. Piotrkowskiej będzie się odbywać szereg imprez patriotycznych, przejdzie nią też specjalny marsz.

Niepodległa od stu lat!
Chcemy, by w tym roku, kiedy to obchodzone jest 100-lecie odzyskania niepodległości po 123 latach zaborów, reprezentacyjna ulica Łodzi tonęła w narodowych barwach. I niech tak też będzie w kolejnych latach. „Express Ilustrowany” we współpracy z Urzędem Miasta Łodzi chce pomóc tym łodzianom, którzy nie mogą na własną rękę zorganizować dekoracji. Rozdawane elementy dekoracji będą spójne z dekoracją elewacji pałacu Juliusza Heinzla, obecnej siedziby Urzędu Miasta Łodzi.
**
Twórcą niepodległej Rzeczpospolitej jest Józef Piłsudski. Marszałek Polski jest również Honorowym Obywatelem Miasta Łodzi. Tyle, że on za Łodzią nie przepadał. Prawdopodobnie dlatego, że to tu w 1900 r. został aresztowany razem z żoną w mieszkaniu przy ul. Wschodniej. Piłsudski przyjechał do Łodzi jesienią 1899 r. z Wilna. Tam, razem z żoną Marią jako działacze Polskiej Partii Socjalistycznej wydawali nielegalne pismo „Robotnik”. Ponieważ tajna carska policja poszukiwała wydawców „wywrotowej” prasy, groziła im dekonspiracja. Zdecydowali się przenieść redakcję i drukarnię do Łodzi ze względu na dobre połączeniem kolejowe z Warszawa i dużą liczbą mieszkańców, zapewniającą anonimowość. Piłsudscy, ukrywający się pod nazwiskiem Dąbrowscy wynajęli czteropokojowe mieszkanie na pierwszym piętrze kamienicy przy ul. Wschodniej. Przywieźli ze sobą maszynę drukarską, która ważyła ponad 120 kg. Józef Piłsudski odgrywał rolę adwokata. W Łodzi Piłsudski wydał cztery numery „Robotnika”. Praca nad każdym numerem pisma liczącego 12 stron zabierała 15 – 16 dni po 9 - 11 godzin dziennie. Do wpadki doszło przez przypadek. Do Łodzi przyjechał Aleksander Malinowski z PPS dla omówienia spraw redakcyjnych. Był śledzony przez carskich agentów, którzy zauważyli, że kupił duży zapas papieru i zaniósł na ul. Wschodnią. O godz. 3 w nocy z 21 na 22 lutego 1900 roku do lokalu wpadli żandarmi i policjanci. Zarekwirowali drukarnię z gotowym 36 numerami „Robotnika” oraz aresztowali Piłsudskich. i potem spędził kilka miesięcy w więzieniu przy obecnej ul. Gdańskiej.
Piłsudski później do Łodzi już nie przyjechał ani razu, jeżeli nie liczyć kilkuminutowego postoju pociągu z Piłsudskim na dworcu Łódź Kaliska i krótkiego spaceru Marszałka po peronie. Ale mimo to, gdy delegacja łódzkiego magistratu pojechała w 1919 r. do Warszawy wręczyć mu akt nadania honorowego obywatelstwa miasta potrafił powiedzieć o Łodzi ciepłe słowa:

„Łódź jest miastem, bez którego państwo nasze byłoby pewnego rodzaju kaleką. W chwilach ciężkich, jakie kraj nasz cały przeżywał, nieraz zadawałem sobie pytanie: jak wybrnąć z położenia z miastem tak przemysłowym, a tak zrujnowanym jak Łódź. Dziś z radością stwierdzić mogę, że Łódź zdała egzamin dojrzałości społecznej i obywatelskiej, że wyróżniła się spośród wielu innych miast w Polsce.”

**

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Akcja "Expressu Ilustrowanego" - Od placu Wolności do Niepodległości! - Express Ilustrowany

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki