Akcjonariat obywatelski: słownik inwestora

Program "Akcjonariat Obywatelski" pomaga początkującym inwestorom indywidualnym.
Program "Akcjonariat Obywatelski" pomaga początkującym inwestorom indywidualnym. Polskapresse/archiwum
Program "Akcjonariat Obywatelski" pomaga początkującym inwestorom indywidualnym poczuć się na giełdzie jak w domu. Osoba stawiająca pierwsze kroki na giełdzie, łatwo może się pogubić. Aby ułatwić Wam trudne początki, przedstawiamy słowniczek inwestora.

Akcja - papier wartościowy o charakterze udziałowym. Posiadacz akcji jest właścicielem części kapitału spółki akcyjnej, czyli jej współwłaścicielem. Z tego tytułu posiada prawa majątkowe i korporacyjne. Z tytułu praw majątkowych ma on udział we własności spółki, prawo do udziału w zyskach, w tym prawo do dywidendy, udział we własności majątku spółki w przypadku jej likwidacji. Prawa korporacyjne to przede wszystkim prawo uczestnictwa w walnym zgromadzeniu akcjonariuszy spółki i głosowania, prawo wyboru władz i bycia wybieranym, zgłaszania projektów uchwał, zaskarżania uchwał, żądania udzielenia informacji.

Akcje pracownicze - akcje nieodpłatnie udostępniane w procesie prywatyzacji uprawnionym osobom, w tym w szczególności: pracownikom zatrudnionym w przedsiębiorstwie państwowym w dniu jego komercjalizacji; osobom będącym pracownikami przedsiębiorstwa państwowego w dniu zawarcia umowy rozporządzającej przedsiębiorstwem poprzez jego wniesienie do spółki; osobom, które przepracowały co najmniej dziesięć lat w komercjalizowanym przedsiębiorstwie państwowym oraz jego poprzedniku, a rozwiązanie ich stosunku pracy nastąpiło wskutek przejścia na emeryturę lub rentę; rolnikom lub rybakom, prowadzącym gospodarstwo rolne lub rybackie, z którego w okresie pięciu lat przed komercjalizacją dostarczono do tego przedsiębiorstwa surowce o wartości co najmniej 100 q żyta.

Akcjonariusz - właściciel akcji.

Bessa - długotrwała, silna tendencja spadku notowań na rynku instrumentów finansowych.

Catalyst - prowadzony przez Giełdę Papierów Wartościowych i spółkę BondSpot z jej grupy kapitałowej, system autoryzacji i obrotu dłużnymi instrumentami finansowymi. Catalyst ułatwia emitowanie obligacji przez przedsiębiorstwa i jednostki samorządu terytorialnego. W ramach Catalyst funkcjonują: rynek regulowany, prowadzony przez Giełdę (rynek detaliczny), rynek regulowany, prowadzony przez BondSpot (rynek hurtowy), alternatywny system obrotu prowadzony przez Giełdę (rynek detaliczny), alternatywny system obrotu, prowadzony przez BondSpot (rynek hurtowy).

Dom maklerski - podmiot prowadzący działalność maklerską. Dom maklerski musi posiadać centralę na terytorium Polski i mieć formę spółki kapitałowej lub osobowej. Działa w oparciu o zezwolenie na prowadzenie działalności maklerskiej.

Dywidenda - część zysku netto spółki, która uchwałą walnego zgromadzenia akcjonariuszy, przypada do wypłaty akcjonariuszom.

Emitent - podmiot emitujący lub wystawiający papiery wartościowe we własnym imieniu i ogłaszający ich sprzedaż we własnym imieniu i na własny rachunek.

Giełda - instytucja organizująca obrót instrumentami finansowymi, zapewniająca koncentrację w jednym miejscu i czasie ofert kupujących i sprzedających w celu wyznaczenia kursu papieru wartościowego i realizacji transakcji. Giełda może być prowadzona wyłącznie przez spółkę akcyjną. Przedmiotem działalności tej spółki może być wyłącznie prowadzenie giełdy lub innej działalności w zakresie organizowania obrotu instrumentami finansowymi oraz działalności związanej z tym obrotem.

Główny rynek - rynek giełdowy, działający jako rynek regulowany, podlegający nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego. Są na nim notowane papiery wartościowe i instrumenty finansowe, taki jak akcje, obligacje, prawa poboru, prawa do akcji, certyfikaty inwestycyjne, instrumenty strukturyzowane, instrumenty pochodne.

Hossa - długotrwała i silna tendencja wzrostowa notowań papierów wartościowych.

Indeksy giełdowe - mierniki zmian cen papierów wartościowych, obejmujące wszystkie papiery wartościowe danego typu lub ich wybraną według określonego kryterium grupę.

Instrument finansowy - papiery wartościowe oraz niebędące papierami wartościowymi tytuły uczestnictwa w instytucjach zbiorowego inwestowania (funduszach inwestycyjnych), instrumenty rynku pieniężnego, finansowe kontrakty terminowe, opcje, pochodne instrumenty towarowe.

Inwestor - osoba fizyczna, prawna lub jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej, na rzecz której dom maklerski świadczy jedną z usług wchodzących w skład działalności maklerskiej.

Kurs papieru wartościowego - cena papieru wartościowego, ustalona według ściśle określonych zasad na giełdzie.

Makler papierów wartościowych - osoba wykonująca funkcje w organach zarządzających lub nadzorczych firmy inwestycyjnej, bądź wykonuje lub nadzoruje wykonywanie czynności stanowiących działalność maklerską. Prawo wykonywania zawodu maklera przysługuje osobom, które są wpisane na listę maklerów papierów wartościowych przez Komisję Nadzoru Finansowego.

NewConnect - rynek zorganizowany, prowadzony przez Giełdę Papierów Wartościowych poza rynkiem regulowanym w formie alternatywnego systemu obrotu. To rynek przeznaczony do obrotu papierami wartościowymi nowych, rozwijających się firm, działających zwłaszcza w obszarze nowych technologii.

Obligacja - papier wartościowy o charakterze wierzycielskim. Stanowi on dowód na to, że jego emitent jest dłużnikiem właściciela (nabywcy) obligacji i zobowiązuje się do spełnienia określonego świadczenia w określonym czasie, Z reguły świadczeniem tym jest zwrot wartości nominalnej obligacji oraz wypłata odsetek.

Papiery wartościowe - to akcje, prawa poboru, prawa do akcji warranty subskrypcyjne, kwity depozytowe, obligacje, listy zastawne, certyfikaty inwestycyjne i inne zbywalne papiery wartościowe i prawa majątkowe, które powstają w drodze emisji, stwierdzające uprawnienie do nabycia lub objęcia papierów wartościowych lub uprawnienia wykonywane poprzez dokonanie rozliczenia pieniężnego (prawa pochodne).

Rynek kapitałowy - rynek, na którym przedmiotem obrotu są instrumenty finansowe o charakterze własnościowym (akcje) lub wierzycielskim (na przykład obligacje), emitowane na okres dłuższy niż rok.

WIG - Warszawski Indeks Giełdowy, najstarszy indeks warszawskiej giełdy, wyliczany od pierwszej sesji giełdowej, czyli od 16 kwietnia 1991 r. Obejmuje akcje niemal wszystkich spółek, notowanych na naszym parkiecie.

Na podstawie: słownika GPW (www.gpw.pl/slownik) i www.AkcjonariatObywatelski.pl

Chcesz dowiedzieć się więcej o giełdzie i inwestowaniu? Koniecznie zapisz się na jedno z bezpłatnych spotkań "Inwestuj świadomie 2012/2013", organizowanych w 34 miastach w Polsce. Spotkasz tam ekspertów, weźmiesz udział w warsztatach i zdobędziesz niezbędną wiedzę o inwestowaniu. Zapisy przez formularz na stronie www.sii.org.pl lub pod nr tel. (71) 332 95 65.

Damy ci więcej - zarejestruj się!

W jaki sposób udzielane jest wsparcie w ramach mikropożyczki?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie