Aktywne i zdrowe starzenie. Powołali komitet sterujący

  Aktywne i zdrowe starzenie. Powołali komitet sterujący

  Paweł Patora

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Aktywne i zdrowe starzenie. Powołali komitet sterujący

  ©Krzysztof Szymczak/archiwum Dziennika Łódzkiego

  Komitet Sterujący na rzecz Aktywnego i Zdrowego Starzenia został powołany do życia w poniedziałek (22 lutego) w Urzędzie Marszałkowskim.
  Aktywne i zdrowe starzenie. Powołali komitet sterujący

  ©Krzysztof Szymczak/archiwum Dziennika Łódzkiego

  Nadrzędnym celem tego komitetu jest poprawa jakości życia osób starszych w województwie łódzkim, zaś najbliższym zadaniem – przygotowanie projektu Regionalnego Centrum „Active living and healthy ageing”.

  Projekt ten będzie zgłoszony do konkursu, w którym zostaną wyłonione nowe tzw. regionalne centra referencyjne aktywnego życia i zdrowego starzenia. Konkurs ogłosiła Komisja Europejska, a termin zgłoszeń mija 15 kwietnia. Dotychczas w Europie istnieją 32 takie centra. Łódzkie byłoby pierwszym w Europie wschodniej.

  CZYTAJ TEŻ: Łódzkie starzeje się najszybciej w kraju, a seniorzy są bez pomocy

  W działalność centrum będą zaangażowane instytucje naukowe (np. Uniwersytet Medyczny i Instytut Medycyny Pracy), władze samorządowe Łodzi i województwa, przedsiębiorstwa, a także organizacje pozarządowe. Efektem ich działań ma być poprawa opieki nad osobami starszymi oraz stworzenie warunków sprzyjających aktywnemu i zdrowemu starzeniu.

  – Musimy zapewnić osobom starszym taką opiekę, która będzie ukierunkowana te osoby i ich potrzeby, a nie na jednostki chorobowe. Musimy wytworzyć indywidualne narzędzia wspomagania ruchu, słuchu, poruszania się po mieście, ułatwiające dostęp do internetu i inne - mówiła prof. Lucyna Woźniak, prorektor Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

  CZYTAJ TEŻ: Łódź szybko się starzeje

  Konkretnym zyskiem z przyznania łódzkiemu ośrodkowi statusu centrum referencyjnego będzie m. in. możliwość skorzystania z najlepszych rozwiązań ułatwiających życie seniorom, sprawdzonych w innych centrach europejskich, a także wzrost szans na uzyskanie funduszy z unijnego programu Horyzont 2020.

  Witold Stępień, marszałek województwa podkreślił, że centrum referencyjne będzie szansą rozwojową dla firm wytwarzających innowacyjne produkty na rzecz osób starszych, a dla nas wszystkich, bo wszyscy się starzejemy, na wsparcie w postaci ułatwień w ochronie zdrowia, rehabilitacji i aktywności do późnych lat.

  CZYTAJ TEŻ: Ludność w Łódzkiem starzeje się najszybciej w Polsce

  Zobacz filmowy skrót najważniejszych wydarzeń minionego tygodnia - 15 - 21 lutego 2016 roku

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Brawo

  donek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

  "Musimy wytworzyć indywidualne narzędzia wspomagania ruchu" Teraz rozumiem dlaczego po ostatniej modernizacji sygnalizacji świetlnej w mieście jej czas dla pieszego został skrócony. Dostał senior...rozwiń całość

  "Musimy wytworzyć indywidualne narzędzia wspomagania ruchu" Teraz rozumiem dlaczego po ostatniej modernizacji sygnalizacji świetlnej w mieście jej czas dla pieszego został skrócony. Dostał senior dobre narzędzie. Gratuluję za to , że tak się troszczycie o seniorów

  zwiń

  Warto zobaczyć

  Diety