Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Alarm powodziowy w Głownie. Co robić w razie ewakuacji?

mek
Tomasz Makowski/Polskapresse
Istnieje prawdopodobieństwo wystąpienia w ciągu najbliższej doby zalania terenów nad rzeką Mrogą w obrębie ulic: Łysogórska, Łąkowa, Zgierska, Robotnicza, Złota - przestrzega Miejski Zespół Zarządzania Kryzysowego w Głownie.

Urzędnicy zapowiadają, że w najbliższym czasie przekopany ma zostać kanał z ul. Łąkowej do rzeki, mają być też ustawione worki z piaskiem.

CZYTAJ TEŻ: Alarm powodziowy w Głownie. Woda zalała pociąg! [ZDJĘCIA]

- Zaleca się mieszkańcom podjęcie wszelkich działań w celu ochrony mienia - informuje MZZK. - Prosimy o stosowanie się ściśle do poleceń służb prowadzących akcję.

Mieszkańcy terenów zagrożonych powodzią mogą zgłaszać się do Miejskiego Zakładu Komunalnego na ul. Dworskiej 3, gdzie otrzymają worki z piaskiem. Policja zamknie ruch drogowy na ulicach Kilińskiego i Złotej. W przypadku zaistnienia takiej konieczności mogą być zamykane kolejne ulice.

- Istnieje możliwość zarządzenia ewakuacji mieszkańców z zagrożonych terenów, punkt ewakuacyjny znajduje się w szkole Podstawowej Nr 2 ul. Andersa 37 - czytamy w komunikacie MZZK.

ZASADY ZACHOWANIA SIĘ LUDNOŚCI PO OGŁOSZENIU INFORMACJI O KONIECZNOŚCI EWAKUACJI

Po powiadomieniu o ewakuacji, mieszkańcy podlegający temu procesowi powinni przygotować się do opuszczenia rejonu zagrożonego.

W tym celu należy zabrać ze sobą:

  1. Niezbędne dokumenty.
  2. Rzeczy osobiste.
  3. Podręczną apteczkę oraz niezbędny zapas zażywanych leków.
  4. Żywność na trzy dni.
  5. Posiadane środki ochrony przed skażeniami.

Rodzice (opiekunowie) powinni włożyć do kieszeni dzieci (osobom o ograniczonej świadomości) kartkę papieru z informacją zawierającą imię i nazwisko dziecka (osoby o ograniczonej świadomości), rodziców (opiekunów) i adresu zamieszkania, tel. kontaktowy, oraz w miarę możliwości informację o ewentualnych przewlekłych schorzeniach, zażywanych lekach, uczuleniach, grupie krwi itp.

Uwaga:

Bagaż powinien być spakowany w sposób umożliwiający łatwe przenoszenie. Ogólna waga bagażu nie powinna przekraczać 20 kg na jedną osobę.

Opuszczane mieszkania należy odpowiednio zabezpieczyć poprzez:

  1. Wyłączenie światła i gazu.
  2. Wyłączenie odbiorników energii elektrycznej i gazu, wygaszenie pieców itp.
  3. Zamknięcie dopływu wody.
  4. Dokładne zamknięcie drzwi i okien itp.

Uwaga:

Wskazane jest pozostawienie osobom zabezpieczającym domy i mieszkania adresów pobytu w planowanych rejonach rozmieszczenia po ewakuacji.

Osoby opuszczające rejony zagrożone własnymi środkami transportu udają się wyznaczoną trasą bezpośrednio do miejsc zakwaterowania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki