Oprócz "dziewuch" na wtorkowe ogłoszenie szczegółów petycji zaprosiły też Łódzki Szlak Kobiet, Zieloni Łódź oraz Obywatele RP.
Petycja w sprawie zmiany al. Jana Pawła II w Łodzi - po raporcie w sprawie Theodora McCarricka
Petycja trafiła do Marcina Gołaszewskiego, przewodniczącego Rady Miejskiej w Łodzi. Jej treść dotyczy zmiany nazwy al. Jana Pawła II oraz patrona Szkoły Podstawowej nr 202. Za petycją stoją osoby, które chcą innej nazwy i patrona: "nieskazitelnego charakteru, bez podejrzeń o wspieranie, ukrywanie, tuszowanie oraz awansowanie osób, które były pedofilami" - jak brzmiał fragment zaproszenia na wtorkowe ogłoszenie petycji.
Ogłoszenie petycji ma związek z raportem wokół byłego kardynała Theodora McCarricka. Jej autorzy twierdzą, że raport ten wskazuje na odpowiedzialność Jana Pawła II za awansowanie tego amerykańskiego kapłana w strukturach Kościoła - wydalonego potem ze stanu duchownego w związku z molestowaniem seksualnym nieletnich.
- Rozmawialiśmy o tym w naszych środowiskach, jest duże poparcie dla petycji - mówiła Magdalena Gałkiewicz, reprezentująca Łódzkie Dziewuchy Dziewuchom oraz Partię Zieloni.
Zamiast Jana Pawła II chcą Strajku Włókniarek, Marii Janion albo Wisławy Szymborskiej
Autorzy petycji proponują w miejsce alei Jana Pawła II al. Strajku Włókniarek (chodzi o protest pracownic łódzkich fabryk z 1971 r.) albo al. Marii Janion (wybitna humanistka, zmarła w sierpniu 2020 r.).
Z kolei w zamian za Jana Pawła II w nazwie Szkoły Podstawowej nr 202 miałaby się pojawić ponownie Maria Janion - albo Wisława Szymborska. To tylko propozycje dla społeczności SP nr 202, bo, według autorów petycji, to ona powinna wybrać nowego patrona w referendum.
Petycja nie obejmuje placu im. Jana Pawła II przed łódzką archikatedrą - z przedstawiającym go pomnikiem - bo jej autorzy uznają plac za przestrzeń związaną z religią, za sprawą stojącej w tym miejscu świątyni. W petycji nie ma też mowy o odbieraniu Janowi Pawłowi II honorowego obywatelstwa Łodzi.
Petycja w sprawie zmiany nazwy al. Jana Pawła II w Łodzi. Szef radnych wytyka słabości formalne
We wtorek głos zabrał także Marcin Gołaszewski, przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi. Zaznaczył, że zrobił to w tej właśnie roli, a nie jako radny (Koalicji Obywatelskiej) czy jako osoba prywatna - z prywatnymi poglądami.
Zatem według przewodniczącego Marcina Gołaszewskiego propozycja ma słabości formalne. Np. Wisława Szymborska jest już patronką jeden z łódzkich podstawówek - to SP nr 34.
Przewodniczący uznaje, że ewentualna propozycja zmiany patrona szkoły powinna wyjść od uczniów, ich rodziców czy nauczycieli - a raczej nie z zewnątrz.
Ponadto, jak przypomniał przewodniczący, w Łodzi od 2008 r. obowiązuje uchwała Rady Miejskiej - "moratorium" na zmiany dotychczasowych patronów ulic, wprowadzone m.in. z uwagi na dobro mieszkańców (aby nie musieli załatwiać formalności w związku ze zmieniającym się adresem - takie sytuacje wymusiła w ostatnich latach tzw. dekomunizacja, ale miała ona związek z działaniami na szczeblu państwowym).
Marcin Gołaszewski przewiduje, że petycja trafi do Komisji Skarg, Wniosków i Petycji Rady Miejskiej, gdzie najpewniej zyska jej negatywną opinię (taka opinia jest potem przedstawiona ogółowi radnych podczas sesji).
Tragedia w Połtawie. 41 ofiar po rosyjskim ataku
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?