MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Aleja Jana Pawła II w Łodzi zmieniona na al. Strajku Włókniarek? Szkoła Podstawowa nr 202 im. JP II będzie imienia Marii Janion?

Maciej Kałach
Aleja Jana Pawła II w Łodzi zmieniona na al. Strajku Włókniarek? Maria Janion patronką łódzkiej Szkoły Podstawowej nr 202 w miejsce jej dotychczasowego patrona - Jana Pawła II? Znamy szczegóły petycji do przewodniczącego Rady Miejskiej, złożonej we wtorek (17 listopada) przez kilka łódzkich organizacji, m.in. przez Łódzkie Dziewuchy Dziewuchom. >>> Czytaj dalej na kolejnym slajdzie >>>
Aleja Jana Pawła II w Łodzi zmieniona na al. Strajku Włókniarek? Maria Janion patronką łódzkiej Szkoły Podstawowej nr 202 w miejsce jej dotychczasowego patrona - Jana Pawła II? Znamy szczegóły petycji do przewodniczącego Rady Miejskiej, złożonej we wtorek (17 listopada) przez kilka łódzkich organizacji, m.in. przez Łódzkie Dziewuchy Dziewuchom. >>> Czytaj dalej na kolejnym slajdzie >>>Krzysztof Szymczak
Aleja Jana Pawła II w Łodzi zmieniona na al. Strajku Włókniarek? Maria Janion patronką łódzkiej Szkoły Podstawowej nr 202 w miejsce jej dotychczasowego patrona - Jana Pawła II? Znamy szczegóły petycji do przewodniczącego Rady Miejskiej, złożonej we wtorek (17 listopada) przez kilka łódzkich organizacji, m.in. przez Łódzkie Dziewuchy Dziewuchom.

Oprócz "dziewuch" na wtorkowe ogłoszenie szczegółów petycji zaprosiły też Łódzki Szlak Kobiet, Zieloni Łódź oraz Obywatele RP.

Petycja w sprawie zmiany al. Jana Pawła II w Łodzi - po raporcie w sprawie Theodora McCarricka

Petycja trafiła do Marcina Gołaszewskiego, przewodniczącego Rady Miejskiej w Łodzi. Jej treść dotyczy zmiany nazwy al. Jana Pawła II oraz patrona Szkoły Podstawowej nr 202. Za petycją stoją osoby, które chcą innej nazwy i patrona: "nieskazitelnego charakteru, bez podejrzeń o wspieranie, ukrywanie, tuszowanie oraz awansowanie osób, które były pedofilami" - jak brzmiał fragment zaproszenia na wtorkowe ogłoszenie petycji.

Ogłoszenie petycji ma związek z raportem wokół byłego kardynała Theodora McCarricka. Jej autorzy twierdzą, że raport ten wskazuje na odpowiedzialność Jana Pawła II za awansowanie tego amerykańskiego kapłana w strukturach Kościoła - wydalonego potem ze stanu duchownego w związku z molestowaniem seksualnym nieletnich.

Trwa głosowanie...

Czy aleja Jana Pawła II powinna zostać przemianowana?

- Rozmawialiśmy o tym w naszych środowiskach, jest duże poparcie dla petycji - mówiła Magdalena Gałkiewicz, reprezentująca Łódzkie Dziewuchy Dziewuchom oraz Partię Zieloni.

Zamiast Jana Pawła II chcą Strajku Włókniarek, Marii Janion albo Wisławy Szymborskiej

Autorzy petycji proponują w miejsce alei Jana Pawła II al. Strajku Włókniarek (chodzi o protest pracownic łódzkich fabryk z 1971 r.) albo al. Marii Janion (wybitna humanistka, zmarła w sierpniu 2020 r.).

Z kolei w zamian za Jana Pawła II w nazwie Szkoły Podstawowej nr 202 miałaby się pojawić ponownie Maria Janion - albo Wisława Szymborska. To tylko propozycje dla społeczności SP nr 202, bo, według autorów petycji, to ona powinna wybrać nowego patrona w referendum.

Petycja nie obejmuje placu im. Jana Pawła II przed łódzką archikatedrą - z przedstawiającym go pomnikiem - bo jej autorzy uznają plac za przestrzeń związaną z religią, za sprawą stojącej w tym miejscu świątyni. W petycji nie ma też mowy o odbieraniu Janowi Pawłowi II honorowego obywatelstwa Łodzi.

Petycja w sprawie zmiany nazwy al. Jana Pawła II w Łodzi. Szef radnych wytyka słabości formalne

We wtorek głos zabrał także Marcin Gołaszewski, przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi. Zaznaczył, że zrobił to w tej właśnie roli, a nie jako radny (Koalicji Obywatelskiej) czy jako osoba prywatna - z prywatnymi poglądami.

Zatem według przewodniczącego Marcina Gołaszewskiego propozycja ma słabości formalne. Np. Wisława Szymborska jest już patronką jeden z łódzkich podstawówek - to SP nr 34.

Przewodniczący uznaje, że ewentualna propozycja zmiany patrona szkoły powinna wyjść od uczniów, ich rodziców czy nauczycieli - a raczej nie z zewnątrz.

Ponadto, jak przypomniał przewodniczący, w Łodzi od 2008 r. obowiązuje uchwała Rady Miejskiej - "moratorium" na zmiany dotychczasowych patronów ulic, wprowadzone m.in. z uwagi na dobro mieszkańców (aby nie musieli załatwiać formalności w związku ze zmieniającym się adresem - takie sytuacje wymusiła w ostatnich latach tzw. dekomunizacja, ale miała ona związek z działaniami na szczeblu państwowym).

Marcin Gołaszewski przewiduje, że petycja trafi do Komisji Skarg, Wniosków i Petycji Rady Miejskiej, gdzie najpewniej zyska jej negatywną opinię (taka opinia jest potem przedstawiona ogółowi radnych podczas sesji).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragedia w Połtawie. 41 ofiar po rosyjskim ataku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki