Aleksandra Kobylińska: idą na wojnę z korupcją posłów,...

  Aleksandra Kobylińska: idą na wojnę z korupcją posłów, sędziów i prokuratorów

  Piotr Brzózka

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Korupcja nie jest zjawiskiem, które można do końca wyeliminować. Zawsze tam, gdzie pojawia się władza, gdzie są wielkie interesy, tam jest pole do rozwijania się korupcji. Nie łudźmy się, że jej nie ma. Polska bardzo usilnie rozwija instrumenty jej zapobiegające, na pewno postęp się dokonał, ale wciąż pozostaje wiele sytuacji wątpliwych etycznie - chociażby w sferze wspomnianego konfliktu interesów. Posłowie, mający powiązania z konkretnym biznesem, pracują nad aktami prawnymi bezpośrednio przekładającymi się na ich sytuację - jak w przypadku sławetnego senatora Misiaka. Niestety, brakuje tutaj skutecznych rozwiązań i świadomości etycznej wśród parlamentarzystów. Z Aleksandrą Kobylińską z Instytutu Spraw Publicznych rozmawia Piotr Brzózka.
  Aleksandra Kobylińska z Instytutu Spraw Publicznych.

  Aleksandra Kobylińska z Instytutu Spraw Publicznych. ©archiwum

  Instytut Spraw Publicznych organizuje konferencję poświęconą walce z korupcją wśród parlamentarzystów, sędziów i prokuratorów. Czy to znaczy, że jesteśmy krajem przeżartym korupcją?

  Celem spotkania będzie raczej dyskusja o instrumentach zapobiegania korupcji w wymienionych przez pana obszarach, w nawiązaniu do raportu GRECO - Grupy Państw przeciw Korupcji, działającej przy Radzie Europy. W Polsce, przynajmniej na poziomie rozwiązań prawnych, mamy dość dobrze rozwinięte mechanizmy przeciwdziałania korupcji - tak przynajmniej uznali eksperci GRECO. Z drugiej strony, w raporcie wypunktowano także obszary słabości i o nich na pewno warto dyskutować.
  Eksperci wskazali na przykład, że nie ma skutecznych mechanizmów monitorowania i egzekwowania standardów etycznych wśród parlamentarzystów. To samo zresztą dotyczy sędziów i prokuratorów. Brakuje także szczegółowych wytycznych, jak się zachowywać w konkretnych, wątpliwych etycznie sytuacjach. Wskazano tutaj na rolę kodeksów etycznych i podręczników zawierających praktyczne wskazówki, ale także szkoleń czy niezależnego, poufnego doradztwa etycznego. W przypadku sędziów problemem jest to, że postępowania dyscyplinarne są często za mało skuteczne. Korzysta się z tego, że jest krótki okres przedawnienia, zdarza się więc, że sędziowie nie ponoszą konsekwencji nieetycznego zachowania.

  37 procent Polaków uważa, że świat polityki jest doszczętnie skorumpowany, 32 procent jest tego zdania, jeżeli chodzi o sądownictwo...

  To jako ciekawostkę podam, że w Czechach aż 75 procent obywateli jest przekonanych, że wszyscy politycy albo ich większość jest skorumpowana - a badania były robione jeszcze przed ostatnim skandalem. Tak więc w Polsce, w porównaniu z innymi państwami i na tle średniej Unii Europejskiej, odsetek takich opinii i tak jest niewielki. Natomiast niewątpliwie korupcja nie jest zjawiskiem, które można do końca wyeliminować. Zawsze tam, gdzie pojawia się władza, gdzie są wielkie interesy, tam jest pole do rozwijania się korupcji. Nie łudźmy się, że jej nie ma. Polska bardzo usilnie rozwija instrumenty jej zapobiegające, na pewno postęp się dokonał, ale wciąż pozostaje wiele sytuacji wątpliwych etycznie - chociażby w sferze wspomnianego konfliktu interesów. Posłowie, mający powiązania z konkretnym biznesem, pracują nad aktami prawnymi bezpośrednio przekładającymi się na ich sytuację - jak w przypadku sławetnego senatora Misiaka. Niestety, brakuje tutaj skutecznych rozwiązań i świadomości etycznej wśród parlamentarzystów.

  Były senator PiS dał się nagrać podczas rozmowy, w której żalił się, iż zarabia psie pieniądze, z których wystarcza mu tylko na paliwo i garniturki. Chodziło o kwotę 9 tysięcy złotych. Czy zarobki parlamentarzystów są wystarczającą ochroną przed korupcją?

  Nie zgadzam się z populistycznymi żądaniami, by te wynagrodzenia obniżać. Jednak, jak wynika z zeszłorocznych badań, nasi parlamentarzyści mają jedne z najwyższych wynagrodzeń (w stosunku do średniej krajowej) w Europie. Niewątpliwie funkcjonariusze publiczni powinni czuć się doceniani między innymi poprzez odpowiednie zarobki. Podobny problem mamy z sędziami i prokuratorami. Zapewne każda z tych grup stwierdziłaby, że poziom ich wynagrodzeń nie jest wystarczający. Na pewno jednak nigdy nie będziemy w stanie ich zrównać z zarobkami w dobrze prosperującym biznesie.

  Rok temu żyliśmy sprawą Amber Gold, której jednym z bohaterów był sędzia Milewski z Gdańska. Bardzo usłużny sędzia, choć on twierdzi, że tylko uprzejmy. Dużo jest takich uprzejmych sędziów w Polsce?

  Ciężko mi się pokusić o twardą opinię w tym zakresie. Na pewno sędziowie są narażeni na wielorakie pokusy i istnieje grupa sędziów, którzy tym pokusom ulegają. Trzeba walczyć o to, żeby zapewnić im godziwe warunki pracy, a jednocześnie zadbać o jak najlepszą formację etyczną adeptów prawa. Wreszcie - zgodnie z rekomendacjami GRECO- należy wprowadzać skuteczne mechanizmy egzekwowania odpowiedzialności dyscyplinarnej. Podobnie w pozostałych obszarach: edukacja, kształtowanie etosu służby publicznej, a zarazem skuteczne piętnowanie i karanie nadużyć to najlepsze sposoby zapobiegania nieprawidłowościom.
  Rozmawiał Piotr Brzózka

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  DS

  DS (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  niech pani nie liczyć pensji posła do ŚREDNIEJ KRAJOWEJ , bo ona NIE ISTENIE a to sa się nia określa jest ZAWYZONE PRZEZ ZAROBKI POSŁÓW WŁAŚNIE!

  NIECH PANI LICZY DO DOMINANTY (najczęściej...rozwiń całość

  niech pani nie liczyć pensji posła do ŚREDNIEJ KRAJOWEJ , bo ona NIE ISTENIE a to sa się nia określa jest ZAWYZONE PRZEZ ZAROBKI POSŁÓW WŁAŚNIE!

  NIECH PANI LICZY DO DOMINANTY (najczęściej występujace wynagrodzenie), bądź przynajmniej do mediany! zwiń

  Polecamy

  Menadżer Roku 2018

  Menadżer Roku 2018

  Najlepsze prezenty dla kobiety na urodziny i imieniny

  Najlepsze prezenty dla kobiety na urodziny i imieniny

  Smartfon pod choinkę? Okazje w świątecznej ofercie Orange

  Smartfon pod choinkę? Okazje w świątecznej ofercie Orange

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny