Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Aleksandrów Łódzki świętuje 202. rocznicę nadania praw miejskich. Zobacz, jak zmieniało miasto na starych fotografiach i widokówkach

dwoi.
Aleksandrów Łódzki, Rynek, lata 1970-1974 .
Aleksandrów Łódzki, Rynek, lata 1970-1974 .
Aleksandrów Łódzki świętuje 202. rocznicę nadania praw miejskich. Otrzymał je 22 marca 1822 roku. Sześć lat wcześniej (w 1816 roku) miejscowość założył Rafał Bratoszewski herbu Sulima, właściciel położonego nad Bzurą majątku Brużyca Wielka. Postanowił założyć osadę tkacką, żeby podnieść dochody ze swych dóbr. Zobacz, jak wyglądał Aleksandrów Łódzki na starych zdjęciach i widokówkach.

Rafał Bratoszewski osadę założył przy drodze ze Zgierza do Lutomierska. Sprowadził mieszkańców głównie z trenu zaboru pruskiego - Niemców i Polaków. Osadnicy przybywający nad Bzurę pochodzili głównie ze Śląska i Wielkopolski. Już w 1820 roku Aleksandrów liczył ponad tysiąc mieszkańców. Obok Niemców przybywających z Prus, osiedlali się w nim Polacy z okolicznych wsi i miast, a także Żydzi trudniący się handlem i rzemiosłem.

Twórcą planu urbanistycznego nowej osady był Austriak Bernard Schuttenbach. Bratoszewski nadał swemu miasteczku nazwę ku czci ówcześnie panującego cara Rosji Aleksandra I, co pomogło w uzyskaniu praw miejskich. Jednak nie był to jeszcze Aleksandrów Łódzki. W korespondencji urzędowej używano nazwy Aleksandrów Łęczycki. Funkcjonowała też forma Aleksandrów Fabryczny. Na starych kartkach pocztowych często znajduje się nazwa Aleksandrów koło Łodzi. Dopiero pod koniec XIX wieku pojawiła się nazwa Aleksandrów Łódzki.

Po śmierci Bartoszewskiego w 1824 r. właścicielami miasta została rodzina Kossowskich herbu Dołęga.
Po 1832 r. miasteczko zaczęło gospodarczo podupadać, nie wytrzymując konkurencji sąsiednich ośrodków włókienniczych – Łodzi, Zgierza i Pabianic.

Na przełomie XIX i XX wieku powstały w Aleksandrowie Łódzkim liczne zakłady dziewiarskie, przez co uznawany jest za kolebkę polskiego przemysłu pończoszniczego i przezywany przez mieszkańców nazwą „Skarpetkowo”, niekiedy określany też jako „Miasto Tkaczy”. Obecnie miasto liczy ponad 21,7 tys. mieszkańców.

W województwie łódzkim jest jeszcze jeden Aleksandrów - wieś w powiecie piotrkowskim, siedziba gminy.

Zobacz, jak wyglądał Aleksandrów Łódzki na starych zdjęciach i widokówkach

Aleksandrów Łódzki, Rynek, lata 1970-1974 .

Aleksandrów Łódzki świętuje 202. rocznicę nadania praw miejs...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki