Aleksy Rżewski, Maria Tarnowska i Kazimierz Skarżyński mają...

  Aleksy Rżewski, Maria Tarnowska i Kazimierz Skarżyński mają swoje dęby w Zgierzu [ZDJĘCIA]

  los, mek

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Aleksy Rżewski, Maria Tarnowska i Kazimierz Skarżyński mają swoje dęby w Zgierzu [ZDJĘCIA]
  1/10
  przejdź do galerii

  ©Jacek Losik

  Łódzki oddział Polskiego Czerwonego Krzyża uczcił w piątek (8 maja) pamięć działaczy, którzy szczególnie zapisali się w historii tej organizacji i całego kraju. Aleksy Rżewski, Maria Tarnowska i Kazimierz Skarżyński mają w Zgierzu swoje własne dęby pamięci.
  Uroczystość odbyła się z okazji obchodzonego 8 maja Światowego Dnia Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca. Dęby pamięci posadzone zostały w Ośrodku Szkoleniowym PCK, znajdującym się na zgierskim osiedlu Kurak. Posadzono je w alei dębów, w której teraz rośnie już 14 drzew.

  W uroczystości udział wzięli m.in. Krzysztof Piątkowski, wiceprezydent Łodzi, Przemysław Janiszewski, prezydent Zgierza oraz uczniowie łódzkiego gimnazjum nr 15 im. Aleksego Rżewskiego. Rolę gospodarza sprawował Waldemar Kowalczyk, prezes łódzkiego oddziału PCK.

  Kim były postacie, na cześć których odbyła się piątkowa uroczystość?

  Aleksy Rżewski znany jest łodzianom jako działacz niepodległościowy, członek PPS i pierwszy prezydent miasta. Mniej osób może wiedzieć, że był też prezesem łódzkiego oddziału Polskiego Czerwonego Krzyża. Tuż po rozpoczęciu okupacji, Rżewski przystąpił do konspiracji. Aresztowany w listopadzie 1939 r. w ramach Intelligenzaktion został rozstrzelany przez Niemców w Lesie Łagiewnickim.

  Maria hrabina Tarnowska członkinią zarządu PCK była już w okresie międzywojennym. W czasie niemieckiej okupacji była więziona na Pawiaku. Gdy opuściła więzienie, działała w konspiracji. W 1944 była już majorem Armii Krajowej. Dowództwo powstania warszawskiego oddelegowało ją do negocjacji z Niemcami w sprawie statusu powstańców i ochrony ludności cywilnej Warszawy.

  Kazimierz Skarżyński był sekretarzem generalnym PCK. W 1943 r., jako członek pierwszej delegacji technicznej, był w Katyniu podczas wykonanej przez Niemców ekshumacji oficerów Wojska Polskiego. W sporządzonym przez siebie raporcie podkreślił, że sprawcą katyńskiego mordu byli Rosjanie. W 1945 r. przedostał się na zachód, gdzie opublikował swój raport.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo