Alergicy znajdą pomoc w CKD [ZDJĘCIA]

  Alergicy znajdą pomoc w CKD [ZDJĘCIA]

  Joanna Barczykowska

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  W środę otwarto kliniki immunologii, reumatologii i alergii w Centralnym Szpitalu Klinicznym - po sześciu miesiącach prac.
  1/21
  przejdź do galerii

  W środę otwarto kliniki immunologii, reumatologii i alergii w Centralnym Szpitalu Klinicznym - po sześciu miesiącach prac. ©Grzegorz Gałasiński

  W Łódzkiem z alergiami zmaga się 40 proc. dzieci i aż 20 proc. dorosłych. Do kliniki immunologii, reumatologii i alergii w Centralnym Szpitalu Klinicznym przy ul. Pomorskiej w Łodzi przychodzi 20 tys. pacjentów rocznie. Teraz będą mieli szansę na leczenie w lepszych warunkach. W środę otwarto klinikę po sześciu miesiącach prac.
  - Mieszczą się tu trzy poradnie: alergologiczna, immunologii klinicznej i reumatologii. Liczba pacjentów, wymagających pomocy, wciąż wzrasta. Z badań, które przeprowadzaliśmy w województwie łódzkim wynika, że na alergie cierpi nawet 20 proc. dorosłych mieszkańców. U dzieci ten problem występuje prawie u połowy populacji - mówi prof. Marek Kowalski, kierownik kliniki immunologii, reumatologii i alergii Uniwersytetu Medycznego.

  Remont kliniki kosztował prawie 11 mln zł. - Pieniądze pochodziły m.in. z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, część dołożył Uniwersytet Medyczny, który jest organem założycielskim szpitala. Ze środków własnych udało nam się wyposażyć oddział i zakupić niezbędny sprzęt - mówi Monika Domaradzka, dyrektor Centralnego Szpitala Klinicznego w Łodzi.

  W klinice leczą się pacjenci z całego województwa. Jak się okazuje, na pyłki traw uczulonych jest około 15 proc. mieszkańców naszego regionu. Często uczulenie pojawia się nagle w życiu dorosłej już osoby, która dotąd nie miała takich dolegliwości. Wielu pacjentów nie od razu potrafi zdiagnozować swój problem.

  - Pierwsze objawy pojawiają się najczęściej ze strony układu oddechowego. Mamy katar i zaczynami kichać. Często temu stanowi towarzyszy też zapalenie spojówek. Znaczna część osób uczulonych na pyłki traw cierpi także na astmę, szacujemy, że jest to nawet 30 proc. osób uczulonych na pyłki traw - tłumaczy prof. Kowalski. - Osoby, które zauważą u siebie takie objawy, powinny jak najszybciej zgłosić się do lekarza i zacząć przyjmować leki.

  Od kilku lat sporą część pacjentów stanowią nie tylko dzieci i osoby w sile wieku, ale także seniorzy. Przy Uniwersytecie Medycznym powstaje właśnie Centrum Badań nad Zdrowym Starzeniem.

  Jego szefem został kierownik kliniki immunologii, reumatologii i alergii, prof. Marek Kowalski. Centrum chce poświęcić dużo uwagi zagadnieniom związanym z występowaniem alergii u osób starszych.

  - Epidemia chorób alergicznych dotyczy dziś nie tylko dzieci i młodzieży, jak kiedyś sądzono, ale także osób starszych. Chcemy zastanowić się nad szczególnymi potrzebami tych chorych i ich diagnozowaniem - podkreśla prof. Kowalski. - 20 proc. mieszkańców Łodzi to osoby starsze, dlatego musimy się zastanowić, jak poprawić jakość ich życia.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Zapytaj lekarza

  1 3 4 5 ... 28 »
  28 stycznia

  Światowy Dzień Trędowatych

  zobacz więcej »