18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Alergicy znajdą pomoc w CKD [ZDJĘCIA]

Joanna Barczykowska
W środę otwarto kliniki immunologii, reumatologii i alergii w Centralnym Szpitalu Klinicznym - po sześciu miesiącach prac.
W środę otwarto kliniki immunologii, reumatologii i alergii w Centralnym Szpitalu Klinicznym - po sześciu miesiącach prac. Grzegorz Gałasiński
W Łódzkiem z alergiami zmaga się 40 proc. dzieci i aż 20 proc. dorosłych. Do kliniki immunologii, reumatologii i alergii w Centralnym Szpitalu Klinicznym przy ul. Pomorskiej w Łodzi przychodzi 20 tys. pacjentów rocznie. Teraz będą mieli szansę na leczenie w lepszych warunkach. W środę otwarto klinikę po sześciu miesiącach prac.

- Mieszczą się tu trzy poradnie: alergologiczna, immunologii klinicznej i reumatologii. Liczba pacjentów, wymagających pomocy, wciąż wzrasta. Z badań, które przeprowadzaliśmy w województwie łódzkim wynika, że na alergie cierpi nawet 20 proc. dorosłych mieszkańców. U dzieci ten problem występuje prawie u połowy populacji - mówi prof. Marek Kowalski, kierownik kliniki immunologii, reumatologii i alergii Uniwersytetu Medycznego.

Remont kliniki kosztował prawie 11 mln zł. - Pieniądze pochodziły m.in. z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, część dołożył Uniwersytet Medyczny, który jest organem założycielskim szpitala. Ze środków własnych udało nam się wyposażyć oddział i zakupić niezbędny sprzęt - mówi Monika Domaradzka, dyrektor Centralnego Szpitala Klinicznego w Łodzi.

W klinice leczą się pacjenci z całego województwa. Jak się okazuje, na pyłki traw uczulonych jest około 15 proc. mieszkańców naszego regionu. Często uczulenie pojawia się nagle w życiu dorosłej już osoby, która dotąd nie miała takich dolegliwości. Wielu pacjentów nie od razu potrafi zdiagnozować swój problem.

- Pierwsze objawy pojawiają się najczęściej ze strony układu oddechowego. Mamy katar i zaczynami kichać. Często temu stanowi towarzyszy też zapalenie spojówek. Znaczna część osób uczulonych na pyłki traw cierpi także na astmę, szacujemy, że jest to nawet 30 proc. osób uczulonych na pyłki traw - tłumaczy prof. Kowalski. - Osoby, które zauważą u siebie takie objawy, powinny jak najszybciej zgłosić się do lekarza i zacząć przyjmować leki.

Od kilku lat sporą część pacjentów stanowią nie tylko dzieci i osoby w sile wieku, ale także seniorzy. Przy Uniwersytecie Medycznym powstaje właśnie Centrum Badań nad Zdrowym Starzeniem.

Jego szefem został kierownik kliniki immunologii, reumatologii i alergii, prof. Marek Kowalski. Centrum chce poświęcić dużo uwagi zagadnieniom związanym z występowaniem alergii u osób starszych.

- Epidemia chorób alergicznych dotyczy dziś nie tylko dzieci i młodzieży, jak kiedyś sądzono, ale także osób starszych. Chcemy zastanowić się nad szczególnymi potrzebami tych chorych i ich diagnozowaniem - podkreśla prof. Kowalski. - 20 proc. mieszkańców Łodzi to osoby starsze, dlatego musimy się zastanowić, jak poprawić jakość ich życia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki