Alfabet łódzki: Zabytki. K - cuda baroku u Michała Kipera...

  Alfabet łódzki: Zabytki. K - cuda baroku u Michała Kipera [ZDJĘCIA]

  Wiesław Pierzchała

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  Kamienica Michała Kipera, Gdańska 42
  1/16
  przejdź do galerii

  Kamienica Michała Kipera, Gdańska 42 ©Paweł Łacheta

  Bogato zdobiona kamienica Michała Kipera jest jedną z najpiękniejszych w Łodzi. Stoi trochę na uboczu, gdyż przy ul. Gdańskiej 42 i może dlatego jest mniej znana i dostrzegana wśród łodzian. A szkoda, gdyż zasługuje na zwiedzanie i podziwianie. Gdyby stała przy Piotrkowskiej z pewnością byłaby jedną z jej największych atrakcji.
  Tymczasem ta neobarokowa, dwupiętrowa z poddaszem kamienica stoi niemal naprzeciwko znanej willi Rudolfa Kellera z ogrodem kupionej kilka lat temu przez znanego brytyjskiego aktora Maksa Ryana, który jednak jej nie wyremontował i raczej już tego nie uczyni, gdyż niedawno wystawił ją na sprzedaż. Może znajdzie się inwestor, który kupi i odnowi willę, dzięki czemu obok siebie staną dwie po "liftingu" perły architektury. Pierwotnie zabytkowa, luksusowa kamienica należała do zamożnego kupca Michała Kipera mającego w pobliżu rezydencję z ogrodem, w której od wielu lat rezyduje Państwowa Inspekcja Handlowa.

  Kamienicę zbudowano w 1897 roku według projektu Dawida Landego, jednego z czołowych łódzkich architektów. Prezentuje się znakomicie, bowiem niedawno odnowiono elewację, zaś w środku - w klatce schodowej i mieszkaniach - zachowały się oryginalne stolarki i sztukaterie.
  Ozdobą frontonu są dwa wykusze po bokach i jeden pośrodku nad wejściem. Wśród bogatej dekoracji wzrok przyciągają kartusze herbowe, liście akantu, metalowe, ażurowe kraty na balkonach, gipsowe odlewy masek, koliste okienka zwane lukarnami na - typowym dla baroku - poddaszu mansardowym tudzież kariatydy, czyli posągi kobiet na balkonach pełniące rolę wsporników.

  W bramie zachowały się cenne wrota, z których jedno skrzydło jest oryginalne, a drugie zostało odtworzone. Natomiast w klatce schodowej czasy PRL szczęśliwie przetrwały marmurowe schody i efektowne balustrady z kutego żelaza. Ponadto można podziwiać oryginalne drzwi i sztukaterie oraz malowidła na szybach okiennych przedstawiające aniołki i motywy roślinne. Są nawet malowidła ścienne. Dopełnieniem okazałej kamienicy, która jest w gestii wspólnoty mieszkaniowej, są dwie oficyny, podwórko, stare drzewa i pozostałości ogrodzenia, które pierwotnie dzieliło ogród od dziedzińca.

  Czytaj więcej w serwisie ŁÓDZKI ALFABET!

  Damy ci więcej - zarejestruj się!

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo