Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Alfabet łódzki: Zabytki. K - cuda baroku u Michała Kipera [ZDJĘCIA]

Wiesław Pierzchała
Kamienica Michała Kipera, Gdańska 42
Kamienica Michała Kipera, Gdańska 42 Paweł Łacheta
Bogato zdobiona kamienica Michała Kipera jest jedną z najpiękniejszych w Łodzi. Stoi trochę na uboczu, gdyż przy ul. Gdańskiej 42 i może dlatego jest mniej znana i dostrzegana wśród łodzian. A szkoda, gdyż zasługuje na zwiedzanie i podziwianie. Gdyby stała przy Piotrkowskiej z pewnością byłaby jedną z jej największych atrakcji.

Tymczasem ta neobarokowa, dwupiętrowa z poddaszem kamienica stoi niemal naprzeciwko znanej willi Rudolfa Kellera z ogrodem kupionej kilka lat temu przez znanego brytyjskiego aktora Maksa Ryana, który jednak jej nie wyremontował i raczej już tego nie uczyni, gdyż niedawno wystawił ją na sprzedaż. Może znajdzie się inwestor, który kupi i odnowi willę, dzięki czemu obok siebie staną dwie po "liftingu" perły architektury. Pierwotnie zabytkowa, luksusowa kamienica należała do zamożnego kupca Michała Kipera mającego w pobliżu rezydencję z ogrodem, w której od wielu lat rezyduje Państwowa Inspekcja Handlowa.

Kamienicę zbudowano w 1897 roku według projektu Dawida Landego, jednego z czołowych łódzkich architektów. Prezentuje się znakomicie, bowiem niedawno odnowiono elewację, zaś w środku - w klatce schodowej i mieszkaniach - zachowały się oryginalne stolarki i sztukaterie. Ozdobą frontonu są dwa wykusze po bokach i jeden pośrodku nad wejściem. Wśród bogatej dekoracji wzrok przyciągają kartusze herbowe, liście akantu, metalowe, ażurowe kraty na balkonach, gipsowe odlewy masek, koliste okienka zwane lukarnami na - typowym dla baroku - poddaszu mansardowym tudzież kariatydy, czyli posągi kobiet na balkonach pełniące rolę wsporników.

W bramie zachowały się cenne wrota, z których jedno skrzydło jest oryginalne, a drugie zostało odtworzone. Natomiast w klatce schodowej czasy PRL szczęśliwie przetrwały marmurowe schody i efektowne balustrady z kutego żelaza. Ponadto można podziwiać oryginalne drzwi i sztukaterie oraz malowidła na szybach okiennych przedstawiające aniołki i motywy roślinne. Są nawet malowidła ścienne. Dopełnieniem okazałej kamienicy, która jest w gestii wspólnoty mieszkaniowej, są dwie oficyny, podwórko, stare drzewa i pozostałości ogrodzenia, które pierwotnie dzieliło ogród od dziedzińca.

Czytaj więcej w serwisie ŁÓDZKI ALFABET!

Damy ci więcej - zarejestruj się!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki