Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Amerykańskie drony będą stacjonować w bazie lotniczej w Łasku

Stanisław Sowa
Stanisław Sowa
32. Baza Lotnictwa Taktycznego w Łasku będzie głównym miejscem stacjonowania w Polsce amerykańskich samolotów bezzałogowych. To zaskakujące ustalenie ogłoszono podczas podpisywania przez prezydentów Andrzeja Dudę i Donalda Trumpa polsko-amerykańskiej umowy o współpracy wojskowej.

Łask, gdzie stacjonuje polska eskadra samolotów F-16 (16 samolotów) będzie także główną bazą dużych amerykańskich dronów. To jedno z ustaleń jakie zapadły podczas spotkania prezydentów Andrzeja Dudy i Donalda Trumpa. Wiadomo już, że z Łasku będą operować rozpoznawczo-uderzeniowe MQ-9 Reaper, takie same jakich Amerykanie używają w Afganistanie i Iraku.
Kiedy przylecą Reapery i ile ich będzie na razie nie wiadomo. W bazie w Łasku usłyszeliśmy, że za wcześnie na takie pytania.

Natomiast z Ministerstwa Obrony Narodowej otrzymaliśmy odpowiedź, w której czytamy:
„Projekt rozmieszczenia w Polsce bezzałogowych statków powietrznych USA jest nową – dodatkową inicjatywą (...). Nadmieniamy, że strona amerykańska nie ma w związku z tym planów zmiany dotychczasowego kształtu współpracy w zakresie operowania podobnych systemów w Mirosławcu. Zgodnie z nowymi ustaleniami, w Łasku stacjonować będzie eskadra MQ-9 Reaper. Wybór tej i innych lokalizacji był dokonywany na podstawie szczegółowych, dwustronnych analiz. Wspólnie z USA będziemy doprecyzowywać zakres prac infrastrukturalnych, harmonogram ich realizacji oraz termin rozmieszczenia eskadry MQ-9 w Łasku”.

W bazie w Mirosławcu od maja ubiegłego roku stacjonują już dwa Reapery, ale w Łasku będzie ich więcej. Ile dokładnie? Amerykańskie eskadry rozpoznawcze złożone z Reaperów liczą od 7 do 14 maszyn i tyle może być w Łasku.

MQ-9 Reaper ma 11 metrów długości, rozpiętość skrzydeł 20 metrów. Prędkość maksymalna to niespełna 500 km na godzinę, a przelotowa ponad 300 km/h. Oprócz sprzętu optoelektronicznego zabiera bomby i przeciwpancerne pociski kierowane. Z pełnym ładunkiem może krążyć do 14 godzin. Maksymalny pułap to 15 kilometrów, ale zwykle lata na wysokości kilku kilometrów. Jest napędzany silnikiem spalinowym, przy pomocy umieszczonego z tyłu śmigła pchającego.

Polska ma również w planach zakup dronów tej klasy, choć nie muszą to być Reapery. W programie Zefir mają być kupione cztery zestawy po trzy maszyny, z czego połowa do 2022 roku. Cena jednostkowa Reapera jest szacowana na 16 mln dolarów.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki