Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Amfora cenną pamiątką po wnuczce Scheiblera w Łodzi

Wiesław Pierzchała
Kolekcjonerzy w Łodzi posiadają prawdziwe skarby, jak np. amforę z porcelany zamówioną przez rodzinę Herbstóww wytwórni wiedeńskiej.

- Jest to amfora pośmiertna zamówiona przez Edwarda i Matyldę Herbstów dla upamiętnienia ich przedwcześnie zmarłej córki Anny Marii. Amfora została zamówiona w końcu XIX wieku w renomowanej wytwórni wiedeńskiej, o czym świadczy widoczny na spodzie naczynia numer i znak wytwórni, którym był ul. Nigdy i nigdzie nie spotkałam podobnego egzemplarza. W naszej rodzinie ta unikatowa pamiątka znajduje się od lat osiemdziesiątych XX wieku - wyjaśnia kolekcjonerka nerka Monika Rudolf.

Łódzkie rody fabrykanckie. Scheiblerowie na wozie i pod nim

Faktycznie, ta niezwykła amfora jest rzadkiej urody. Jej ozdobą jest malowidło przedstawiające Matyldę Herbst, córkę Karola Scheiblera i jej ukochaną córkę Annę Marię, która urodziła się w 1889 roku. Niestety dziesięcioletnia dziewczynka ciężko zachorowała i wkrótce zmarła. Rozpacz w rodzinie Herbstów była ogromna.

To właśnie wtedy zamówili w Wiedniu piękną amforę z portretem matki i córki, która zdobiła wnętrza ich rezydencji. Chodzi o dobrze znaną łodzianom willę przy ulicy Przędzalnianej 72, na obrzeżach Księżego Młyna. Zbudowano ją w 1876 roku w stylu renesansu. Dziś w efektownie odnowionej rezydencji jest muzeum.

Lofty u Scheiblera tanie jak nigdy. Mieszkanie za 170 tys. zł [ZDJĘCIA]

Nie wiadomo, jakie były dalsze losy amfory. Monika Rudolf kupiła ją od łódzkiego kolekcjonera i inżyniera architekta Ludwika Mackiewicza, który był synem znanego malarza Konstantego Mackiewicza.

Oczywiście ta cenna amfora nie jest jedyną pamiątką związaną ze śmiercią Anny Marii. Otóż jej rodzice wyłożyli 200 tysięcy złotych na budowę szpitala dla dzieci, który w roku 1905 stanął w pobliżu obecnego skrzyżowania alei Piłsudskiego i alei Rydza-Śmigłego. Pierwotnie był to szpital Anny Marii, a później jego patronem został Janusz Korczak.

Potomkowie Karola Scheiblera w Łodzi [ZDJĘCIA]

Ponadto dla uczczenia pamięci zmarłej córki Herbstowie wznieśli kościół pod wezwaniem św. Anny na Zarzewie.


Wydarzenia minionego tygodnia:
25-31 stycznia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki