ZOBACZ
  KONIECZNIE

  Ile się zarabia w województwie?

  Rozwiń
  Andre Rieu i Orkiestra J. Straussa w Łodzi

  Andre Rieu i Orkiestra J. Straussa w Łodzi

  Aida Stępniak

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Holenderski skrzypek po raz kolejny wystąpi w Łodzi ze swoimi muzykami. Tym razem dokładnie w Dzień Matki
  Andre Rieu i Orkiestra J. Straussa w Łodzi

  ©Krzysztof Szymczak

  Po raz kolejny do Polski zawita artysta kochany przez część wielbicieli muzyki poważnej również w niecodziennym wydaniu, którego nie uświadczy się na cotygodniowym koncercie w filharmonii - Andre Rieu. Ten uznany skrzypek, który od 1988 roku występuje z własną orkiestrą, wyruszył w kolejną trasę koncertową, w trakcie której odwiedza także trzy polskie miasta: Kraków, Gdańsk oraz Łódź.

  Zobacz też:Koncert Andre Rieu w łódzkiej Atlas Arenie [ZDJĘCIA]

  Urodzony w holenderskim Maastricht 68-letni artysta pochodzi z rodziny o muzycznych tradycjach - jego ojciec był dyrygentem orkiestry symfonicznej w rodzinnym mieście.
  Nie dziwi więc, że Andre Rieu od najmłodszych lat był zafascynowany muzyką orkiestrową, a naukę gry na skrzypcach rozpoczął już jako pięciolatek. Kontynuował ją przez całą młodość, by w 1968 roku rozpocząć studia w zakresie instrumentalistyki w Konserwatorium Królewskim w Liège oraz Konserwatorium w Maastricht. Uczył się także w brukselskiej Akademii Muzycznej, gdzie jego nauczycielem instrumentu był słynny André Gertler. Czteroletnią naukę Andre Rieu ukończył z nagrodą Premier Prix, przyznawaną najwybitniejszym studentom.

  Czytaj też:André Rieu i jego Orkiestra Johanna Straussa zapraszają do Atlas Areny

  W 1987 muzyk postanowił rozpocząć występy z własną orkiestrą. Orkiestra Johanna Straussa, bo tak nazwał swój zespół, pierwotnie liczył dwunastu wykonawców i swój pierwszy koncert dała 1 stycznia 1988 roku. Skład gra do dziś, jednak znacząco się powiększył - na scenie pojawia się od 80 do 150 artystów. Występy Andre Rieu z zespołem nie są jednak tradycyjnymi koncertami o określonym programie złożonym z kompozycji muzyki poważnej. Zawierają także elementy rozrywkowych shows z dopracowaną warstwą wizualną (na przykład w zakresie dekoracji i kostiumów), wypełnionych zarówno klasycznymi dziełami, jak i muzyką rozrywkową oraz utworami Straussa. Te ostatnie stały się swoistym „znakiem rozpoznawczym” Andre Rieu i przyniosły mu tytuł „Króla Walca” swoich czasów (lider występuje zresztą nie tylko w roli skrzypka, ale i dyrygenta, niekiedy zamieniając te role nawet w trakcie trwania utworu). Na największym koncercie, który miał miejsce w Melbourne, artyści zagrali przed publicznością liczącą 38 tysięcy słuchaczy. Skrzypek nie poprzestaje tylko na działalności scenicznej - nagrał również kilkadziesiąt płyt, które rozeszły się w łącznym nakładzie 40 milionów egzemplarzy.

  Koncert Andre Rieu z towarzyszeniem Orkiestry Johanna Straussa odbędzie się w piątek 26 maja w Atlas Arenie (al. Bandurskiego 7). Początek występu o godz. 20 (koncert zacznie się punktualnie). Bilety kosztują od 190 zł do 490 zł.  DZIEŃ MATKI 2017: Życzenia na dzień matki, życzenia dla mamy, wierszyki na dzień mamy [KRÓTKIE SMS]


  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo