Andrzej Bart i Bogusław Linda z nagrodami

  Andrzej Bart i Bogusław Linda z nagrodami

  Łukasz Kaczyński

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  Najnowszy spektakl Andrzeja Barta, pisarza, scenarzysty i reżysera związanego z Łodzią, zatytułowany "Bezdech", zdobył aż dwie nagrody XIII. Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry - Sopot 2013". Wręczono je podczas gali finałowej w poniedziałkowy wieczór.
  Andrzej Bart

  Andrzej Bart ©Włodzimierz Wołosiuk / archiwum

  Bart, który napisał scenariusz "Bezdechu", a potem go wyreżyserował, otrzymał nagrodę w kategorii "oryginalny polski tekst dramatyczny lub adaptacja teatralna". W "Bezdechu" główną rolę gra powracający do Teatru TV Bogusław Linda i to on otrzymał nagrodę aktorską za najlepszą rolę męską. Premiera spektaklu zaplanowana jest na jesień.

  Nagrodę przyznano Lindzie ex aequo z Łukaszem Lewandowskim (za role w spektaklach "Bracia Karamazow" w reż. Janusza Opryńskiego i "Iluzje" w reż. Agnieszki Glińskiej).

  Laurów dla "Bezdechu" jest więcej. W kategorii "muzyka oryginalna lub opracowanie muzyczne" nagrodę odebrał Zbigniew Zbrowski, zaś w kategorii " montaż" - Milenia Fiedler.


  Na festiwalu swój spektakl "Matka brata mojego syna" zrealizowany w Teatrze TV na podstawie własnej sztuki, prezentował Janusz Machulski. Komedia miała premierę w 2010 roku w Teatrze Powszechnym w Łodzi. "Matka..." nie otrzymała jednak żadnej nagrody.

  Grand Prix przyznano twórcom spektakl "Tango" S. Mrożka, Jerzemu Jarockiemu (pośmiertnie), który pracę rozpoczął, i Janowi Englertowi, który spektakl dokończył (aktor zagrał w nim Eugeniusza, ale kierował też montażem).

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Machulski

  junior (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 15 / 13

  ma na imię Juliusz.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Łódzki pisarz nagrodzony

  gwp (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 18 / 18

  Jak to dobrze, że mamy jeszcze w Łodzi takie talenty. Oby tak dalej Mistrzu!

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo