Andrzej Seweryn w łódzkim Domu Literatury

  Andrzej Seweryn w łódzkim Domu Literatury

  Łukasz Kaczyński

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  Andrzej Seweryn gościł w środę w łódzkim Domu Literatury
  1/2
  przejdź do galerii

  Andrzej Seweryn gościł w środę w łódzkim Domu Literatury ©Maciej Stanik

  - To bardzo trudne, grać rolę mistrza - powiedział na środowej konferencji prasowej w Łodzi Andrzej Seweryn - muszę się do tego przyzwyczaić. Zapewne moja wypowiedź wzbudzi ironię, ale chcę potraktować to w sposób poważny. Mieć świadomość, że dla niektórych widzów moja praca jest istotna. Czuję tę odpowiedzialność.
  Andrzej Seweryn, wybitny aktor teatralny i filmowy, reżyser, jeden z ledwie kilku cudzoziemców występujących w Comedie Francaise, przyjechał do Łodzi z pokazem mistrzowskim wpisanym w ramy XV Przeglądu Małych Form Teatralnych w Domu Literatury - monodramem "Wokół Szekspira". Monologi i pieśni do spektaklu tłumaczył Piotr Kamiński.

  - Obaj kochamy Szekspira i uważamy, że nigdy go za dużo na scenach polskich - podkreślił Seweryn. Spektakl bywa nazywany "The best of" Szekspira, bo składa się z fragmentów różnych sztuk. - Ale monolog Hamleta zawsze warto powiedzieć. By publiczność usłyszała, jak Szekspir bez tabletów i i-podów zmuszał ludzi do myślenia, używania wyobraźni.
  Warto się zastanowić nad trudną rolą polityka. Czy ktokolwiek z nas chciałby być dziś prezydentem USA czy Rosji? "Henryk V" ukazuje dramat króla, na którego barkach spoczywa los państwa. Krytyka a priori każdej władzy to naiwność i u Szekspira to widać.

  Rolę mistrza, kojarzonego z tradycyjnym pojmowaniem sztuki teatru, ale bardzo otwartego na współczesność, Seweryn grał na tyle dobrze, że z łatwością można mu wybaczyć drobne przejęzyczenie: nazwanie Domu Literatury - Muzeum...

  Aktor przywoływał też swoich mistrzów, m.in. Gustawa Holoubka.

  - Niezgadzanie się z mistrzami to zdrowa rzecz, bo znaczy, że człowiek się jakoś rozwija. Według moich mistrzów, energia jest w słowie. Według mnie, w emocji, intelekcie, ciele. Ich ekspresja powoduje, że słowo, które jest rezultatem, może być przekonujące, pełne, wierne autorowi.

  Seweryn nie daje się zamknąć w roli skostniałego nestora, z wyższością wypowiadającego się o współczesnym teatrze i oceniającego pracę innych. Teatr słowa - tak, ale nie nuda wynikająca z tego, że pięciu facetów stoi na scenie i coś pompatycznie recytuje, jak na mszy dla wtajemniczonych. To ma być teatr, dla którego słowo jest zwieńczeniem. U mistrza otwartego na różne formy pracy, w salonie poezji w Teatrze Polskim wystąpili Kora i Kamil Sipowicz.

  - Byłem z tego bardzo dumny, bo to wychodziło poza sztampę odbierania mej osoby w świecie teatralnym - zapewnił Seweryn.

  Wizyta artysty zakończyła XV Przegląd Małych Form Teatralnych - Letnią Scenę 2013. Każdego tygodnia lipca i sierpnia w Domu Literatury można było oglądać spektakle. Obejrzeliśmy osiem przedstawień konkursowych, trzy towarzyszące i pokaz mistrzowski. Nagrodę główną, w wysokości 10 tys. zł, za adaptację, reżyserię i kreacje aktorskie jury przyznało Stowarzyszeniu Teatralnemu Badów za przedstawienie wyreżyserowane przez Piotra Bikonta "Błazen Pana Boga" według tekstu Dario Fo. "Ampuć, czyli zoologia fantastyczna". Teatr Mumerus z Krakowa otrzymał wyróżnienie za poszukiwania formalne, reżyserię i aktorstwo, przedstawienie zaproszono też na Galę Finałową, która odbędzie się jesienią. Doceniono trzy aktorki, przyznając im równorzędne nagrody: Małgorzatę Bogdańską za rolę w "Moja droga B.", Aldonę Jankowską za "Hotel Babilon" i Izabelę Tarasiuk za "Audiencję III, czyli raj Eskimosów".

  Piotr Bikont bardzo ucieszył się z nagrody, bo uważa, że konkurencja była mocna. Jego spektakl ukazuje postać św. Franciszka od ludzkiej, ale też i humorystycznej, błazeńskiej strony. Ciekawie rezonuje z zachowaniami nowego papieża-imiennika bohatera, hołdującego idei ubóstwa i bycia bliżej ludzi.

  - Nieoczekiwanie jesteśmy w głównym nurcie informacyjnym - dodał Bikont.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo