Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Anna Płoszyńska z Łodzi weźmie udział w finale konkursu Miss Świata w Meksyku

Daniel Sibiak
Daniel Sibiak
Fundacja Jedyna Taka
25 kobiet z 25 krajów, które poruszają się na wózku inwalidzkim powalczy o tytuł Miss World Weelchair 2022. Wśród nich jest Anna Płoszyńska, pochodząca z Wartkowic w powiecie poddębickim, która obecnie mieszka w Łodzi. Tu ukończyła także studia na Uniwersytecie Medycznym.

Wśród kandydatek do tytułu Miss World są m.in. przedstawicielki: Polski, Ukrainy, Hiszpanii, Francji, Meksyku, Indii, Afryki, Peru czy Rumunii.

- Inicjatywa Miss Wheelchair World jest konkursem, który ma zmieniać postrzeganie kobiet poruszających się na wózku inwalidzkim, zarówno na szczeblu krajowym jak i międzynarodowym. Jego główną ideą jest nie tylko integracja środowisk osób z niepełnosprawnością na całym świecie i przełamywanie barier, ale również możliwość pokazania, że niepełnosprawność nie jest ograniczeniem- mówi Katarzyna Wojtaszek z Fundacji Jedyna Taka, pomysłodawcy i organizatora pierwszego na świecie konkursu Miss Wheelchair World 2022.

I dodaje, że konkurs ma ułatwić także wymianę informacji dotyczących najnowszych osiągnięć naukowych i medycznych.

- Ułatwienie kontaktów, przyspieszenie przepływu informacji między poszczególnymi krajami, zwrócenie uwagi na potrzeby osób z niepełnosprawnościami w różnych kulturach – to główne założenia wynikające z integracji środowiska z całego świata - dodaje Katarzyna Wojtaszek.

Kim jest Anna Płoszyńska, reprezentantka Polski?

Anna Płoszyńska ma 25 lat. Pochodzi z Wartkowic w powiecie poddębickim, a obecnie mieszka w Łodzi. Tu skończyła również studia na Uniwersytecie Medycznym i obecnie pracuje jako technik dentystyczny. Na wózku inwalidzkim porusza się od 2015 roku. Jako niezwykle aktywna osoba wybrała się wówczas na obóz sportowy. Przejście po linie zawieszonej na wysokości pierwszego piętra okazało się jednak dla niej dramatyczne w skutkach. Spadła na niezabezpieczony teren i złamała kręgosłup. Mimo tego nigdy się nie poddała. Od 7 lat chce żyć normalnie i co rusz podejmuje nowe wyzwania. Jednym z nich jest udział w konkursie Miss World Weelchair 2022.

- Staram się jednak pokazywać, że życie z niepełnosprawnością może być równie barwne co życie osoby chodzącej. Każdego dnia obalam stereotypy dotyczące osób z niepełnosprawnością. Ukończyłam studia na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi i pracuję z dziećmi z niepełnosprawnością ruchową. Od ponad 2 lat trenuję pływanie i startuję w licznych zawodach, a wcześniej uprawiałam również taniec towarzyski. W 2016 roku wzięłam udział w wyborach Miss Polski na wózku, gdzie zajęłam 3 miejsce i zostałam II wicemiss Polski. Przede mną kolejne wyzwanie. Wyjazd na Miss Świata do Meksyku i godne reprezentowanie mojego kraju oraz innych osób poruszających się na wózkach. Pragnę pokazać, że kobieta z niepełnosprawnością może być równie piękna co kobieta chodząca, że każdy jest tak samo ważny, tak samo wyjątkowy - podkreśla Anna Płoszyńska.

Niestety podróż do Meksyku jest bardzo kosztowna i bez finansowej pomocy Ania nie będzie w stanie tam dotrzeć i przełamywać kolejnych barier oraz spełnić swojego marzenia.

- Mam nadzieję, że z Waszą pomocą zmienię wizerunek osób z niepełnosprawnościami i pokażę, że piękno nie ma barier - apeluje Anna Płoszyńska, która zaprezentuje się w sukni narodowej i wieczorowej, które zaprojektowała dla niej Viola Piekut.

Pieniądze na wyjazd Ani do Meksyku zbierane są na popularnym portalu siepomaga.pl. TU ZNAJDZIECIE LINK DO ZBIÓRKI

- W tej chwili rozpoczęło się głosowanie na Miss Wheelchair World Popularity na facebooku i Instagramie konkursu a my, za pomocą wpłat na konto Fundacji oraz portalu siepomaga.pl, zbieramy środki na wylot Ani do Meksyku. Wierzymy, że razem możemy więcej i dzięki tej niezwykłej inicjatywie, która nie jest zwykłym konkursem piękności - niesie ze sobą zmianę wizerunku osób niepełnosprawnych ruchowo, przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu oraz wymianę informacji i dobre praktyki zasięgnięte z innych krajów, zmieniamy sytuację kobiet z niepełnosprawnością - mówi Katarzyna Wojtaszek z Fundacji Jedyna Taka.

Konkurs będzie odbywała się w dniach 23-29 października. Do tej pory zebrano 3 625 zł. Potrzeba jeszcze 12 333 zł. Do końca zbiórki pozostało 13 dni. TU ZNAJDZIECIE LINK DO ZBIÓRKI

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co włożyć, a czego unikać w koszyku wielkanocnym?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki