Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Antoni Janiec, żołnierz niezłomny, wrócił do swoich [ZDJĘCIA]

Dariusz Piekarczyk
Dariusz Piekarczyk
Antoni Janiec wrócił, po 70 latach, do swoich
Antoni Janiec wrócił, po 70 latach, do swoich Fot. Dariusz Piekarczyk
Antoni Janiec, żołnierz niezłomny, wrócił we wtorek, po 70 latach do rodzinnego Ręczna w pow. piotrkowskim. Jego szczątki spoczną w grobowcu rodzinnym.

Antoni Janiec, żołnierz niezłomny, wrócił we wtorek, po 70 latach do rodzinnego Ręczna w powiecie piotrkowskim. Jego szczątki spoczną w grobowcu rodzinnym. Od drugiej połowy maja 1946 r. Antoni Janiec spoczywał na cmentarzu parafialnym w Sieradzu. Jego grobem opiekowała się rodzina Bartolików z Sieradza. Jańcowie zaś, przez wszystkie te lata szukali jego grobu. Tak było do końca lutego tego roku. Wówczas to w „Dzienniku Łódzkim” ukazał się artykuł o rodzinie Bartolików, która szuka bliskich Antoniego Jańca.

Potem już sprawy potoczyły się błyskawicznie. Skontaktował się z nami, mieszkający w Ręcznie Stanisław Janiec i opowiedział o tym, że od zakończenia wojny szukają grobu Jana, który jest bratem Stanisława, jego ojca. Potem skontaktował się z rodziną Bartolików. Zapadła decyzja o przeniesieniu szczątków żołnierza wyklętego na cmentarz w Ręcznie. Wczoraj rano odbyła się ekshumacja. Do niewielkiej trumienki trafiły szczątki Antoniego Jańca.

- Odetchnąłem. Kamień spadł mi z serca - mówi Stanisław Janiec. - Spełniłem tym samym ostatnia wolę swojego ojca. Antoś wrócił do swoich.

- I mnie też jest lżej - wtrąca Grzegorza Bartolik. - Tyle lat szukaliśmy jego bliskich, tyle lat. Wprawdzie nie będziemy już chodzić na grób „naszego partyzanta”, ale on jest teraz wśród swoich. To najważniejsze.

W jednym z najbliższych wydań magazynowych „Dziennika Łódzkiego” opiszemy obszernie niecodzienną historię.


Kim był Antoni Janiec? Żołnierz Wyklęty, do wczoraj spoczywający na cmentarzu parafialnym w Sieradzu, urodził się 29 maja 1921 r. w Kolonii Ręczno.

Był synem Marianny z domu Dziewierskiej i Antoniego Jańców. Miał pięciu braci. Na początku lat 40. XX w. trafił do oddziału AK Stanisława Karlińskiego, pseudonim Burza. Przyjął pseudonim Łoś. Antoni Janiec wyróżnił się podczas ataku na posterunek niemieckiej żandarmerii w Ręcznie (27 października 1943 r.). 14 stycznia 1944 r. wziął udział w bitwie z Niemcami koło Reczkowa Nowego, następnie w bitwie pod Stefanowem (26 września 1944 r.). Po wojnie wstąpił do Konspiracyjnego Wojska Polskiego. Zginął 17 maja 1946 r. niedaleko Sieradza.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki