Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Apel radnych w sprawie zabytków

Jolanta Sobczyńska
Radni w Łodzi apelują do posłów o zmianę prawa w sprawie ochrony zabytków. Impulsem było zburzenie dawnej zajezdni tramwajowej przy Dąbrowskiego.
Radni w Łodzi apelują do posłów o zmianę prawa w sprawie ochrony zabytków. Impulsem było zburzenie dawnej zajezdni tramwajowej przy Dąbrowskiego. Grzegorz Gałasiński
Radni miejscy skierowali uchwałę - apel do łódzkich parlamentarzystów oraz parlamentarzystów ziemi łódzkiej, by ci doprowadzili do zmiany prawa związanego z ochroną zabytków. Radni apelują o zaostrzenie prawa. Chcą, by objęto nakazem przywrócenia do poprzedniego stanu tych zabytków, które są wpisane do ewidencji zabytków. Apelują też m.in. o zwiększenie kar dla osób działających bezprawnie, ze szkodą dla zabytków.

Jeden z wnioskodawców apelu, radny PO Jacek Borkowski, twierdzi, że Łódź ma 2 tysiące zabytków.

CZYTAJ TEŻ:
Łódzkie zabytki mogą trafić listę pomników historii

- Uważam, że nie jesteśmy w stanie zachować w ich w całości w takim stanie, w jakim powinny być zachowane - uważa Grzegorz Matuszak, radny SLD, wiceprzewodniczący rady. - Potrzebujemy dyskusji na temat, co jest zabytkiem. Bo chyba nie każdy budynek z czerwonej cegły? I chcę zapytać, gdzie byli obrońcy łódzkich zabytków, gdy powstawał taki np. budynek Saspolu, który ma się nijak do architektury ulicy Piotrkowskiej. Gdzie byli, gdy ktoś wpadł na pomysł, by przenosić pomnik Kościuszki i budować kolumnadę na placu Wolności.

Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi w wystąpieniu na sesji rady twierdziła, że sposób, w jaki przez lata postępowano z zabytkami w Łodzi to często przestępstwo.

- A służby konserwatorskie były i są ograniczone ułomnym prawem - mówi prezydent Zdanowska. - Do końca października gotowa będzie Gminna Ewidencja Zabytków. To efekt 8 miesięcy pracy miejskiego konserwatora zabytków. Rozszerzona w nim będzie grupa obiektów, które powinny się znaleźć w ewidencji. Po przygotowaniu projektu ewidencji porozmawiajmy o tym, czy jest to kompletny dokument. Bo ewidencja będzie katalogiem zamkniętym i dostępnym dla każdego, np. dla inwestorów, którzy chcą nabyć grunty czy budynki w Łodzi. Do końca roku przyjmiemy też Gminny Program Opieki nad Zabytkami, w którym określimy zakres opieki konserwatorskiej nad zabytkami. Nie potrzebujemy w Łodzi szklanych domów, wysokich budynków. Chrońmy zaś to, co mamy najcenniejsze w Łodzi. Nie godzę się też na odtwarzanie zabytków, bo to już nie będzie zabytek. Wczoraj byłam u ministra kultury i długo na ten temat rozmawiałam.

Radni jednogłośnie przyjęli apel do posłów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki