Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Arcybiskup Grzegorz Ryś podarował dwa respiratory dla szpitala im. Barlickiego w Łodzi. Żeby nie trzeba było odłączać chorych

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Grzegorz Ryś
Arcybiskup łódzki Grzegorz Ryś kupił dwa respiratory dla szpitala im. Barlickiego w Łodzi, żeby nie trzeba było decydować, komu udzielić pomocy. Ale szpitalom pomagają też inni, na przykład łódzcy Wietnamczycy przywieźli kilka tysięcy rękawiczek do Matki Polki.

Arcybiskup łódzki Grzegorz Ryś odpowiedział na list dr. Pawła Czekalskiego, prezesa Okręgowej Rady Lekarskiej, który poprosił go pomoc w zakupie respiratorów dla szpitala im. Barlickiego w Łodzi. Szpital ten przekazał swoje respiratory do szpitala dla zakażonych koronawirusem w Zgierzu i w razie przyjęcia chorych nie będzie miał gdzie ich podłączyć.

"Respirator jest urządzeniem niezbędnym w takich przypadkach by zapewnić przeżycie choremu a jednocześnie umożliwia nam skuteczne leczenie. W sytuacji epidemii staniemy przed trudnym moralnie i etycznie problemem kogo do respiratora podłączyć i ratować jego życie a komu odmówić i skazać na śmierć" - napisał dr Czekalski. Jak wyjaśnił dr Czekalski w szpitalu Barlickiego tworzone są miejsca dla osób zakażonych koronawirusem i wymagającej wsparcia oddechowego, ale jest ich mniej niż mógłby pomieścić szpital być bo liczba respiratorów jest ograniczona.

Respiratory szpitalne wybrane do zakupu kosztują 93 tys. zł. Arcybiskup przekazał pieniądze na dwa takie urządzenia. Jeden zasponsorowała diecezja, a drugi -sam arcybiskup.

Arcybiskup poprosił też wiernych o wpłacanie na kolejne respiratory. Podał też numer konta Okręgowej Izby Lekarskiej w Łodzi.
- Zapraszam wszystkich, aby złożyli się na następne - zaapelował arcybiskup Ryś. Podkreślił, że nikt nie chciałby podejmować w życiu dramatycznych decyzji komu dać respirator, a komu nie dać.

Łódzkie szpitale w ostatnich dniach coraz częściej proszą społeczeństwo o pomoc w zapewnieniu sprzętu i środków ochrony potrzebnych chorym. I coraz częściej znajdują darczyńców.

Szpital im. Barlickiego w Łodzi ogłosił akcję "Podziel się jeśli możesz". Prosi o dostarczanie m.in. masek, odzieży ochronnej, termometrów i płynów dezynfekcyjnych. Chętni mogą dostarczać materiały do budki ochrony w godz. 6-18, 17-20. Zgłosiło się już wielu darczyńców, w tym apteki, osoby prywatne i firmy.

O dostarczanie środków ochrony zaapelowała też łódzka "Matka Polka". Szpital obawia się, że normalny zapas maseczek i rękawiczek nie starczy w sytuacji epidemii. Odpowiedzieli m.in. mieszkający w Łodzi Wietnamczycy, którzy zrobili zrzutkę w internecie i przywieźli kilka tysięcy rękawiczek.

Na apele odpowiedziała m.in. łódzka firma kosmetyczna Indigo Nails Lab, która zaoferowała przekazanie 100 tys. rękawiczek jednorazowych ze swoich magazynów do łódzkich szpitali.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Reportaż Śląski Związek Rolników Strajk

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki