Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Arcybiskup Ryś jedzie do Rzymu. Razem z łódzkimi i łowickimi biskupami

Anna Gronczewska
archidiecezja łódzka
Polscy biskupi odbywają w Rzymie wizytę ad limina Apostolorum, czyli do progów apostolskich. Arcybiskup Grzegorz Ryś, metropolita łódzki zacznie ją 18 października. Towarzyszyć mu będą biskupi pomocniczy. Tego dnia wizytę ad limina Apostolorum rozpocznie też diecezja łowicka.

Kulminacyjnym punktem tej wizyty jest spotkanie z papieżem. Biskupi zostali podzieleni na cztery grupy. Teraz w Rzymie przebywają przedstawiciele archidiecezji warmińskiej razem z diecezjami elbląską i ełcką, archidiecezji białostockie z diecezjami drohiczyńską i łomżyńską, archidiecezji lubelskiej z diecezjami sandomierską i siedlecką oraz archidiecezji przemyskiej z diecezjami rzeszowską i zamojsko-lubaczowską. Druga grupa zamelduje się w Watykanie 11 października i obejmie archidiecezję gdańską z diecezjami pelplińską i toruńską, archidiecezję szczecińsko-kamieńską z diecezjami koszalińsko-kołobrzeską i zielonogórsko-gorzowską, archidiecezję poznańską z diecezją kaliską oraz archidiecezję wrocławską z diecezjami legnicką i świdnicką.

Natomiast 18 października wizytę ad limina Apostolorum rozpoczną łódzcy biskupi, czyli abp Grzegorz Ryś, bp Ireneusz Pękalski i bp Marek Marczak. Tak jak bp Andrzej Dziuba, ordynariusz diecezji łowicki oraz bp Wojciech Osial, biskup pomocniczy. Diecezja łowicka wchodzi w skład łódzkiej metropolii. W trzeciej grupie znajdą się też archidiecezja warszawska z diecezjami warszawsko-praską i płocką oraz ordynariatem polowym Wojska Polskiego, archidiecezja gnieźnieńska z diecezjami bydgoską i włocławską, archidiecezja częstochowską z diecezjami radomską i sosnowiecką oraz trzy diecezje greckokatolickie: archidiecezja przemysko-warszawską z diecezjami wrocławsko-koszalińską i olsztyńsko-gdańską. Czwarta grupa rozpocznie wizytę 25 października. W niej znalazły się archidiecezja krakowska z diecezjami bielsko-żywiecką, kielecką i tarnowską oraz archidiecezja katowicka z diecezjami gliwicką i opolską

Ad limina Apostolorum to tradycyjne wizyty episkopatów w Watykanie. Ma umocnić jedność biskupów z papieżem. Odbywają się co pięć lat. Ta ze względu na pandemię ma miejsce po siedmiu latach. Biskupi odwiedzają dykasterie Kurii Rzymskiej, odprawiają msze św. w rzymskich bazylikach. Przedstawią stan Kościoła w Polsce. Przypuszcza się, że nie pominięte zostaną trudne sprawy, jak molestowanie seksualne małoletnich czy tuszowanie takich zachowań.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki