Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Arcybiskup Ryś wprowadza w archidiecezji łódzkiej funkcję diakona stałego. Będzie mógł udzielać ślubu

Anna Gronczewska
Święcenia diakonatu stałego w diecezji katowickiej
Święcenia diakonatu stałego w diecezji katowickiej Dziennik Zachodni
W minioną niedzielę w kościołach archidiecezji łódzkiej odczytano dekret abp Grzegorza Rysia wprowadzający diakonat stały. Metropolita łódzki powołał też Ośrodek Formacji Diakonów Stałych z siedzibą w jego domu w Łodzi przy ulicy ks. Ignacego Skorupki 1. Kandydaci już mogą się zgłaszać. Kto może zostać diakonem stałym?

Instytucja diakona stałego sięga czasów apostolskich. Z czasem jednak zanikła. W 1967 roku po tysiącu lat papież Paweł VI przywrócił w Kościele rzymskokatolickim posługę diakonatu stałego. Polscy biskupi wprowadzili ją dopiero w czerwcu 2001 roku podczas 313. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski w Łowiczu. Diakon stały może odprawiać nabożeństwa, udzielać ślubów, prowadzić pogrzeby, wygłaszać kazania, udzielać komunii, chrztu, czytać Ewangelię podczas mszy św.

- Nie może jednak odprawiać mszy świętej, spowiadać i udzielać sakramentu namaszczenia chorych – wyjaśnia ks. Paweł Kłys, rzecznik prasowy archidiecezji łódzkiej. - W Polsce nie ma na razie wielu diakonów stałych. W naszej diecezji mamy już nadzwyczajnych szafarzy, którzy udzielają komunii świętej. W niedzielę idą też do chorych z komunią świętą. Diakon ma większe uprawnienia, bo przyjmuje święcenia.

Jeśli diakonem chce być nieżonaty mężczyzna, który zobowiązuje się do celibatu, musi mieć skończone 25 lat. Natomiast kandydat mający żonę powinien ukończyć 35 lat. Mężczyźni chcący przyjąć święcenia diakonatu stałego muszą m.in. być zdrowi fizycznie i psychiczne, wykazać się głęboką religijnością, łatwością nawiązywania kontaktów międzyludzkich, powinni angażować się w prace charytatywne. Prawo kanoniczne nie wyznacza górnej granicy wieku. Zazwyczaj jest to 50 lat, gdy kandydat chce się całkowicie poświęcić posłudze diakonackiej. Nie powinien skończyć 55 lat, gdy zamierza dalej pracować zawodowo.

Śmiertelny wypadek pod Strykowem. 2 osoby nie żyją, 5 rannych

Aby zostać diakonem trzeba przejść kilkuletnią formację. Jeśli ktoś nie ukończył studiów teologicznych, powinien odbyć specjalny, trwający co najmniej trzy lata kurs, podczas którego zdobędzie odpowiednią wiedzę teoretyczną i praktyczną. W ostatnim roku nauki przyszły diakon powinien odbyć praktykę we wspólnocie parafialnej, sprawując m.in. posługę lektora i akolity.

- Żonaty mężczyzna jeśli chce zostać diakonem stałym musi uzyskać pozwolenie żony! - zaznacza ks. Paweł Kłys.

Każdy zainteresowany posługą diakona stałego musi się udać do swego proboszcza, który wyda mu opinię, a potem razem z nim przyjeżdża na rozmowę do ks. arcybiskupa, który podejmuje decyzję czy kandydat może rozpocząć formację prowadzącą do święceń diakonatu stałego.

Zgodnie z przepisami Konferencji Episkopatu, żonaci diakoni, którzy całkowicie oddali się posłudze na rzecz Kościoła, powinni otrzymywać odpowiednie wynagrodzenie wystarczające na utrzymanie ich oraz ich rodzin.

Na całym świecie jest blisko 46 tysięcy stałych diakonów w około 130 krajach... Najwięcej w Ameryce Północnej i Europie Zachodniej. W Polsce znajduje się około 30 diakonów stałych. Do tej pory wyświęcono ich między innymi w diecezji gliwickiej, katowickiej, ełckiej, opolskiej.

Paweł ma 43 lata i od wielu lat mieszka w podłódzkiej miejscowości. Po maturze poszedł do jednego z zakonnych seminariów. Ale po dwóch latach zrezygnował. Wygrała miłość. Dziś jest szczęśliwym mężem, ojcem dwóch synów. Jednak czegoś mu brakuje. Nie raz myśli co by było, gdyby został zakonnikiem, księdzem.

- Nie mogłem się doczekać kiedy zapadnie decyzja o wprowadzeniu diakonatu stałego – dodaje. - Czy się zgłoszę? Bardzo bym chciał, ale muszę sprawę przedyskutować z żoną.

Ks. Paweł Kłys wyjaśnia, że w wielu krajach brakuje powołań kapłańskich. Bywa, że zagranicą w parafii na plebanii mieszka diakon. Prowadzi życie parafialne, a ksiądz przyjeżdża w niedzielę, by odprawić mszę świętą. Ośrodek Formacji Diakonów Stałych archidiecezji łódzkiej ma rozpocząć działalność już 4 maja tego roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki