18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Arcydzieła mistrzów polskiego malarstwa w Pałacu Herbsta w Łodzi [ZDJĘCIA]

Wiesław Pierzchała
Zwiedzający łapali się za głowę patrząc na arcydzieła, z których byłoby dumne każde muzeum w Polsce, a które od 20 lat spoczywały w ukryte w magazynach.

- Jesteśmy kompletnie zaskoczeni. Nawet się nie spodziewaliśmy, że w Łodzi są takie skarby malarstwa. To dziwne, że dotąd nie można ich było oglądach na stałej wystawie. Przecież to gratka nie tylko dla miasta i jego mieszkańców, lecz także dla miłośników malarstwa z całego kraju, którzy mogliby tu przyjeżdżać i oglądać te arcydzieła - mówili zwiedzający podczas otwarcia galerii w dawnej, zabytkowej wozowni przy pałacu Edwarda Herbsta na Księżym Młynie.

I mają całkowitą rację, bowiem na wystawie prezentowane są tej klasy dzieła, co "Portret matki" Henryka Rodakowskiego, "Żurawie" Józefa Chełmońskiego, "Alchemik Sędziwój" Jana Matejki, "Zatruta studnia" Jacka Malczewskiego, "Rybak" Leona Wyczółkowskiego, "Kurhany w nocy" Witolda Pruszkowskiego, a także obrazy Olgi Boznańskiej, Józefa Brandta, Alfreda Wierusz-Kowalskiego, Aleksandra i Maksymiliana Gierymskich i innych polskich mistrzów z przełomu XIX i XX wieku.

- Niestety, na wystawie mamy zaledwie część tej klasy obrazów, bowiem reszta wciąż spoczywa w magazynach - podkreśla nauczyciel akademicki Wisława Jordan, autorka znakomitej monografii o łódzkiej secesji. - Nie ma na przykład fantastycznego autoportretu Olgi Boznańskiej, cennej "Śmierci" Jacka Malczewskiego, wspaniałego "Za murem" Witolda Wojtkiewicza oraz dzieł Edwarda Okunia, Władysława Jarockiego czy Konrada Krzyżanowskiego z bardzo dobrym portretem Emilii Wysockiej.

Pani Wisława nie ukrywa, że bardzo ją bolała i niepokoiła sytuacja, że takie skarby przez lata leżakowały w magazynach. - Mam zajęcia ze studentami, oprowadzam wycieczki z kraju i zagranicy i wszyscy byli zdumieni, że na co dzień, na stałej wystawie w dużej galerii, nie można oglądać tych skarbów malarstwa - zaznacza Wisława Jordan. Zapytana zaś, czy teraz problem wreszcie został rozwiązany, odpowiada przecząco.

- Obrazy tej klasy powinny być prezentowane na stałej ekspozycji w dużych wnętrzach i w prestiżowym miejscu, jak na przykład w pałacu Maurycego Poznańskiego przy ulicy Więckowskiego, a nie z dala od centrum w dawnej, niewielkiej wozowni, w której po prostu się nie mieszczą. Nie może być tak, że sztuka awangardowa ma już w Łodzi dwa obiekty - pałac Maurycego Poznańskiego i obiekt w Manufakturze - a dawne, klasyczne arcydzieła tułają się gdzieś po magazynach- twierdzi Wisława Jordan.

Małgorzata Ludwisiak, zastępca dyrektora Muzeum Sztuki w Łodzi wyjaśnia, że jej placówka kładzie nacisk na sztukę współczesną i nowoczesną, dlatego w placówce są takie a nie inne ekspozycje. Przyznaje, że też martwiła ją sytuacja, gdy arcydzieła dawnego malarstwa musiały tkwić w magazynach, gdyż nie było dla nich miejsca. Stąd duża radość, że udało się je umieścić na stałej wystawie przy pałacu Edwarda Herbsta. Zdaje sobie sprawę, że nie wszystkie arcydzieła tam trafiły, dlatego zapewnia, że ekspozycja będzie rotacyjna i wkrótce - za około dwa lata - pojawią się tam inne cenne dzieła. Wyjaśnia też, że wnętrza pałacu Maurycego Poznańskiego dostosowane są do sztuki nowoczesnej i awangardowej i nie można już tego zmienić pod kątem dawnego malarstwa.

Zwiedzający galerię w wozowni głośno zastanawiali, skąd takie skarby znalazły się w Łodzi. Otóż wiele tych arcydzieł - jak nas poinformowała Dorota Berbelska, kierownik Muzeum Pałac Herbsta - to przedwojenne zakupy i darowizny będące na wyposażeniu ówczesnego Miejskiego Muzeum Historii i Sztuki im. Juliana i Kazimierza Bartoszewiczów.

Na przykład "Alchemik Sędziwój" Matejki to dar znanego fabrykanta Karola Eiserta, "Portret matki" Rodakowskiego został kupiony w 1937 roku od syna artysty - Zygmunta Rodakowskiego z Krakowa, zaś "Portret pianistki" Boznańskiej nabyto w jej paryskiej pracowni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Arcydzieła mistrzów polskiego malarstwa w Pałacu Herbsta w Łodzi [ZDJĘCIA] - Dziennik Łódzki

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki