Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Areszt Śledczy w Łodzi z misją resocjalizacji

mjr Mieczysław Pietrzak/mat. nadesłany
30 czerwca Służba Więzienna w Polsce obchodzi swoje święto. Centralne obchody odbędą się na placu marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Z okazji święta służby więziennej mjr Mieczysław Pietrzak, rzecznik prasowy dyrektora Aresztu Śledczego w Łodzi, opowiada o działaniach resocjalizacyjnych prowadzonych w tej jednostce penitencjarnej

Areszt Śledczy w Łodzi należy do największych jednostek penitencjarnych w kraju, przeznaczonych do wykonywania tymczasowego aresztowania wobec osadzonych mężczyzn. Jego powierzchnia jednostki wynosi około 5,5 ha. Przebywają w nim także skazani i ukarani mężczyźni, wobec których toczą się postępowania bez stosowania tymczasowego aresztu. Ponadto w Areszcie znajduje się oddział zakładu karnego dla skazanych mężczyzn skierowanych do odbywania kary w zakładzie karnym typu zamkniętego dla recydywistów penitencjarnych.

Aktualnie pojemność jednostki ustalono na 1122 miejsc. Cechą immanentną Aresztu jest duża fluktuacja osób pozbawionych wolności, tzw. ruch od lat utrzymuje się na poziomie 7000 – co oznacza średnio 20 osadzonych przyjętych, wytransportowanych i zwolnionych w ciągu tylko jednego dnia.

Oprócz ochrony społeczeństwa przed sprawcami najpoważniejszych przestępstw, Areszt Śledczy w Łodzi w pełni realizuje cele wykonywania kary określone w art.67 Kodeksu Karnego Wykonawczego. Funkcjonariusze niemal wszystkich pionów służb są zaangażowani w prowadzenie wobec skazanych oddziaływań o charakterze resocjalizacyjnym.

Działania mają na celu przywrócenie jednostce niedostosowanej społecznie możliwego do osiągnięcia dla niej poczucia normalności, usprawnienia jej, wyposażenia w wiedzę i umiejętności zwiększające szansę na powrót do społeczeństwa. Istotnym narzędziem resocjalizacyjnym jest praca. Kadra penitencjarna podejmuje działania zorientowane na zwiększenie liczby zatrudnionych osób pozbawionych wolności – również z wykorzystaniem instytucji zewnętrznych. W tym obszarze Areszt Śledczy w Łodzi współpracuje m.in. z PPO Sieradz, Pogotowiem Opiekuńczym w Łodzi, PIGB Pomerania.

Na terenie łódzkiego aresztu organizowane są również szkolenia kursowe. Skazani uzyskują praktyczne i teoretyczne umiejętności wykonywania zawodu glazurnika, elektryka, ślusarza, malarza, tynkarza czy też opiekuna osób starszych. Absolwenci kursów w większości znajdują zatrudnienie w warunkach izolacji penitencjarnej.

Areszt Śledczy w Łodzi jest jedną z jednostek penitencjarnych osiągających najwyższe wskaźniki w zakresie kierowania do odbywania kary w Systemie Dozoru Elektronicznego oraz zgodności decyzji Sądu Penitencjarnego w zakresie instytucji warunkowego przedterminowego zwolnienia z odbycia pozostałej części kary pozbawienia wolności. Należy podkreślić, że tylko w roku 2016 na terenie Aresztu Śledczego w Łodzi odbyło się 39 posiedzeń VI Wydziału Penitencjarnego Sądu Okręgowego w Łodzi. Dla osiągnięcia zamierzonych celów resocjalizacyjnych areszt współpracuje z wieloma instytucjami zewnętrznymi. W większości są to muzea, biblioteki, ośrodki profilaktyki i uzależnień, związki wyznaniowe, instytuty. W areszcie śledczym funkcjonuje także biblioteka. Jej działalność przyczynia się do rozwoju idei czytelnictwa wśród osadzonych. W roku 2016 przybywające w areszcie osoby 14255 razy korzystały z zasobów bibliotecznych.

Na terenie jednego z oddziałów funkcjonuje ośrodek diagnostyczny, w którym, na podstawie art. 83 § 1 Kodeksu Karnego Wykonawczego, przeprowadza się badania psychologiczne a także psychiatryczne osadzonym, celem określenia dalszych warunków odbywania kary. Tylko w roku 2016 psychologowie pełniący służbę na terenie ośrodka sporządzili 92 orzeczenia psychologiczno – penitencjarne. W ramach zawartego porozumienia z ZK Straubing funkcjonariusze Aresztu Śledczego w Łodzi od lat współpracują z niemieckimi więziennikami.

ZOBACZ |Wydarzenia minionego tygodnia w Łódzkiem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki