Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Argentyna nie jest najlepszą drużyną na świecie! Spory awans reprezentacji Polski w rankingu FIFA

Jacek Kmiecik
Jacek Kmiecik
Reprezentacja Argentyny celebrująca zdobycie Pucharu Świata na mundialu 2022 w Katarze
Reprezentacja Argentyny celebrująca zdobycie Pucharu Świata na mundialu 2022 w Katarze EPA/PAP
Reprezentacja Argentyny została mistrzem świata, otrzymując oficjalny status najsilniejszej drużyny na świecie. Ale według ESPN, Argentyńczycy zajmą dopiero drugie miejsce w zaktualizowanym rankingu Międzynarodowej Federacji Związków Piłkarskich (FIFA). System pozycjonowania reprezentacji przez FIFA stał się prostszy po mistrzostwach świata 2018 w Rosji, ale nie zawsze odzwierciedla status mistrzowskiej drużyny.

Komu i do czego potrzebny jest ranking FIFA?

Zacznijmy od głównego pytania: po co jest tworzony ranking FIFA? Główną jego potrzebą jest wykorzystywanie listy reprezentacji do tworzenia koszyków podczas losowania różnych turniejów (na przykład rundy kwalifikacyjnej Euro lub finałowej części mistrzostw świata). Na jego podstawie FIFA przyznaje też corocznie przyznaje nagrody, a Angielski Związek Piłkarski (FA) stosuje tę ocenę reprezentacji jako jedno z kryteriów wydawania zezwoleń na pracę zagranicznym piłkarzom.

We wrześniu 2017 roku FIFA ogłosiła możliwy przegląd systemu po zakończeniu kwalifikacji do mistrzostw świata 2018. Nowy ranking został uruchomiony pod koniec mistrzostw świata 2018: opublikowano go 16 sierpnia i uwzględniał mecze w rosyjskim mundialu. Poprzedni system punktacji został przyjęty w grudniu 2005 roku, ale miał kilka istotnych wad: ocena była sumą średniej liczby punktów zdobytych w każdym z poprzednich czterech lat. Na przykład drużyny, które nie grały przez cztery lata, zostały wykluczone z listy. Najbardziej ucierpiały również kraje gospodarzy mistrzostw świata, a każda drużyna miała współczynnik regionalny.

Nowy system punktacji w rankingu FIFA

Nowa formuła wygląda następująco: ocena pomeczowa = ocena przedmeczowa + współczynnik ważności meczu * (wynik meczu – oczekiwany wynik).

Współczynniki ważności są następujących typów:

5 – mecz towarzyski poza „oknami” kalendarza meczów reprezentacji;
10 – mecz towarzyski w ramach „okienek” kalendarza meczów reprezentacji;
15 – mecze turniejów grupowych Ligi Narodów;
25 – mecze barażowe i finałów Ligi Narodów;
25 – mecze kwalifikacji mistrzostw konfederacji i mistrzostw świata;
35 – mecze turniejów finałowych mistrzostw konfederacji do ćwierćfinału;
40 – mecze turniejów finałowych mistrzostw konfederacji, począwszy od ćwierćfinału;
50 – mecze turnieju finałowego mistrzostw świata do ćwierćfinału;
60 – mecze turnieju finałowego mistrzostw świata od ćwierćfinału.
Wynik meczu oblicza się w następujący sposób:

0 – porażka w regulaminowym lub dogrywce;
0,5 – remis lub porażka w serii rzutów karnych;
0,75 – zwycięstwo w rzutach karnych;
1 – zwycięstwo w regulaminowym czasie lub dogrywce;
Oczekiwany wynik obliczany jest według wzoru: 1/(10^(–różnica w rankingu przeciwników przed meczem/600) + 1. Z rankingu drużyny, dla której przeprowadzane są obliczenia, ranking jego przeciwnika jest odejmowany.

Istnieje również kilka warunków specjalnych. Jeżeli rzuty karne są przyznane po meczu, w którym jest zwycięzca (czyli po drugim meczu z serii dwóch meczów), to nie są one brane pod uwagę przy obliczaniu rankingu, mecz uważa się za normalny. A jeśli w meczach fazy pucharowej turniejów finałowych wynik drużyny okaże się gorszy od oczekiwanego (porażka lub zwycięstwo w rzutach karnych nad znacznie słabszą drużyną), to jej ocena nie ulegnie zmianie.

Obliczanie średniej liczby punktów zdobytych przez drużynę w ciągu roku, a także wskaźnik siły konfederacji są wyłączone z nowego systemu ocen. Zdaniem twórców rankingu skłoniło to drużyny do rozgrywania większej liczby meczów towarzyskich (wcześniej niektóre drużyny unikały ich ze względu na negatywny wpływ na średni roczny ranking), a siła drużyn z różnych konfederacji będzie odzwierciedlona bardziej obiektywnie. Ponadto złagodzone zostały negatywne konsekwencje braku udziału w meczach eliminacyjnych dla drużyn krajów gospodarzy turniejów.

Zespoły są klasyfikowane w rankingu FIFA w kolejności malejącej. Jeśli kilka drużyn ma taką samą wartość, to zajmują one jedną pozycję, a odpowiadająca im liczba kolejnych miejsc jest pomijana na liście (przykładowo, jeśli dwie drużyny zajmują 10. miejsce w rankingu, to następna po nich drużyna zajmie 12. miejsce; jeśli trzy – potem 13, itd.).

Prostota i wygoda liczenia puntków w rankingu FIFA

Główną zaletą nowego systemu jest prostota i wygoda liczenia. Teraz sam kibic może obliczyć potencjalne punkty dowolnej drużyny w przypadku różnych wyników dowolnego meczu. Ponadto w ramach nowego systemu kraje, które są gospodarzami dużych turniejów i nie biorą udziału w selekcji, nie cierpią. Takie drużyny niewiele spadają, bowiem dostają punkty za mecze towarzyskie. Ponadto ten system jest uważany za znacznie bardziej sprawiedliwy niż stary: teraz słaba drużyna uzyskuje namacalny awans na szczyt, pokonując silnego przeciwnika. A mecze towarzyskie nie trafiają zbytnio do rankingu, jeśli jakakolwiek drużyna jest w nich gorsza.

Jedynym minusem, który można zidentyfikować, jest wyrównanie wszystkich głównych turniejów kontynentalnych. Na przykład możesz zdobyć tyle samo punktów w Pucharze Azji, co w Euro. Chociaż poziom przeciwników i różnica w klasie drużyn w turniejach jest dość zauważalna.

Oficjalnie nowy ranking FIFA z Brazylią na czele, Argentyną na drugim miejscu i Francją na trzecim miejscu zostanie opublikowany zostanie w czwartek, 22 grudnia.

Top 20 rankingu FIFA notowania grudniowego 2022:

1. Brazylia;
2. Argentyna;
3. Francja;
4. Belgia;
5. Anglia;
6. Holandia;
7. Chorwacja;
8. Włochy;
9. Portugalia;
10. Hiszpania;
11. Maroko;
12. Szwajcaria;
13. USA;
14. Niemcy;
15. Meksyk;
16. Urugwaj;
17. Kolumbia;
18. Dania;
19. Senegal;
20. Japonia.

Reprezentacja Polski zajmuje w rankingu FIFA 22. miejsce, notując awans w stosunku do poprzedniego zestawienia aż o 4 miejsca. Przed Biało-Czerwonymi 21. miejsce zajmuje drużyna Peru, a za nami Szwecja, Iran i Korea Południowa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dni Lawinowo-Skiturowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Argentyna nie jest najlepszą drużyną na świecie! Spory awans reprezentacji Polski w rankingu FIFA - Sportowy24

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki