Art-Lokomotywa w Manufakturze. Wkrótce zostanie...

  Art-Lokomotywa w Manufakturze. Wkrótce zostanie zaszydełkowana

  Łukasz Kaczyński

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  "Olek" kompletuje włóczkowe kwadraty, którymi zaszydełkuje 60-tonową lokomotywę
  1/2
  przejdź do galerii

  "Olek" kompletuje włóczkowe kwadraty, którymi zaszydełkuje 60-tonową lokomotywę ©Maciej Stanik

  Zaczęło się kilka minut po godzinie 22 w środę. Wtedy do centrum Łodzi wjechały cztery ciężarówki z platformami, na których spoczywały kolejne części ważącej 60 ton lokomotywy PX-48. Pojazdy skierowały się na Rynek Manufaktury. Tak rozpoczął się przedostatni etap przygotowań do obchodów Roku Tuwima, zaproponowanych przez Stowarzyszenie "Łódź Filmowa".
  Ostatni etap to "zaszydełkowanie" lokomotywy, tendera (specjalnego wagonu do przewozu węgla) i dwóch wagonów przez Agatę "Olek" Oleksiak, mieszkającą i pracującą w Nowym Jorku artystkę włóczkowego street-artu. Tak powstanie Art-Lokomotywa. Ma być gotowa na 13 lipca.

  - Akcja pozostawienia lokomotywy na Rynku przebiegła bardzo sprawnie. Najpierw ustawiono drewniane podkłady, by ciężar równomiernie rozkładał się na powierzchnię, a potem metalowe tory - relacjonuje Joanna Karpińska, rzecznik prasowy Manufaktury. - Prace zakończyły się w środku nocy.

  ZOBACZ: Zabytkowa lokomotywa przyjechała do Manufaktury [ZDJĘCIA+FILM]

  Skład ustawiono na długich na 32 metry torach. Zabytkowa lokomotywa, wyprodukowana w 1954 roku, wypożyczona została z Muzem Kolejki Wąskotorowej w Sochaczewie.

  Dla "Olek" praca nad łódzkim obiektem to największe przedsięwzięcie w jej karierze. Nad elementami barwnego włóczkowego "kostiumu" pracowała w domu w Nowym Jorku. Jak zawsze, wykorzystała odporną na zmienne warunki pogodowe włóczkę akrylową z Południowej Karoliny, ale tym razem dołączyła do niej też włóczkę z łódzkiej firmy Arelan.

  - Lada moment powinien do Łodzi dotrzeć karton wypełniony włóczkowymi kwadratami, który wysłałam ze Stanów Zjednoczonych. Mam nadzieję, że nie zaginie gdzieś pod drodze - żartuje "Olek", która w przygotowanie kostiumu zaangażowała także śląskie specjalistki od heklowania, czyli szydełkowania.

  Pomoc nadeszła i z Łodzi. Dzięki współpracy z Centralnym Muzeum Włókiennictwa swój czas i umiejętności podarowały członkinie łódzkich stowarzyszeń "Kanwa", "Arachne" i "Arte", a także osoby spoza Łodzi: z Krakowa, Poznania, Warszawy. Dzięki apelom w mediach, po włóczkę zgłaszały się też osoby niezrzeszone. Nad wdziankiem dla Art-Lokomotywy pracowało, i nadal pracuje, blisko 80 osób.

  - Łódzkie panie otrzymały ode mnie na wzór zdjęcie materiału i wykonały pierwszorzędną pracę - podkreśla "Olek".
  - Odzew był niezwykły i wszystkim jesteśmy niezmiernie wdzięczni. Gdy na początku realizacji projektu policzyliśmy ile pracy trzeba włożyć, by powstał włóczkowy strój, otrzymaliśmy liczbę sześciu tysięcy roboczogodzin - mówi Sławomir Fijałkowski, szef Stowarzyszenia " Łódź Filmowa".

  Do "kostiumu" przygotowanego w Polsce dołączy część tęczowego materiału, w który w sobotę w ramach imprezy Open Canvas artystka "ubrała" ogrodzenie na Brooklynie. Umieściła tam przewrotne hasło "All We Need Is Love And Money" - Agata Oleksiak znana jest ze społecznego wydźwięku swoich prac.

  Najgorętsze dla "Olek" będą dwa dni - 11 i 12 lipca, kiedy przyjdzie czas, by na lokomotywie połączyć wszystkie elementy barwnego kostiumu. Pomagać będą jej w tym dwie asystentki ze Śląska (tam zrealizowała jedną z największych prac - "zaszydełkowała" ciężki sprzęt budowlany) i jedna osoba z Poznania. Teraz do Łodzi "Olek" przyjechała, by poinstruować łódzkie współpracowniczki. Z początkiem lipca leci do Londynu, by dokończyć projekt przygotowany z myślą o charytatywnym balu brytyjskiej rodziny królewskiej.

  Uroczystej prezentacji Art-Lokomotywy ma towarzyszyć happening. Obiekt będzie można spotkać w Manufakturze do 19 sierpnia, ale jak podkreślają organizatorzy, docierają do nich prośby, by pobyt w Łodzi zaszydełkowanej lokomotywy został przedłużony.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo