Artur Hajzer nie żyje - tak mówi jego partner. Sam cudem...

  Artur Hajzer nie żyje - tak mówi jego partner. Sam cudem przeżył

  Michał Wroński

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Marcin Kaczkan i Artur Hajzer w bazie pod Gasherbrum I
  1/4
  przejdź do galerii

  Marcin Kaczkan i Artur Hajzer w bazie pod Gasherbrum I ©Polski Związek Alpinizmu

  Trwa czarna seria w polskim himalaizmie. Jeszcze nie ucichły emocje związane z tragiczną wyprawą zimową na Broad Peak, z której nie wrócili Tomasz Kowalski i Maciej Berbeka, a tymczasem wiele wskazuje na to, że w górach Karakorum (Pakistan) zginął Artur Hajzer, nestor polskiej wspinaczki, szef Klubu Wysokogórskiego w Katowicach i twórca projektu Polski Himalaizm Zimowy. Informację o jego śmierci przekazał wczoraj Marcin Kaczkan, alpinista z Klubu Wysokogórskiego Warszawa.
  CZYTAJ KONIECZNIE:
  ARTUR HAJZER NIE ŻYJE. WIADOMOŚĆ ZOSTAŁA POTWIERDZONA


  Pochodzący z Mikołowa Hajzer, razem z Kaczkanem próbował zdobyć bez użycia tlenu dwa ośmiotysięczniki: Gasherbrum I (8068 m n.p.m.) i Gasherbrum II (8035 m n.p.m.), a także dokonać pełnego trawersu masywów ze szczytu na szczyt łączącą je granią przez przełęcz Gasherbrum Col 6400 m.

  - Zakładamy jednak skromnie, że oba szczyty zdobywać będziemy drogami klasycznymi, uznawanymi za normalne, a ewentualny trawers to trudna opcja, zależna od warunków i naszej dyspozycji.
  Jedziemy dla podtrzymania formy i kontaktu z wysokością przed ewentualnymi wyprawami zimowymi w latach następnych - napisali przed wyjazdem w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej Polskiego Związku Alpinizmu.

  CZYTAJ KONIECZNIE:
  ARTUR HAJZER - SYLWETKA


  Wyprawa trwała od połowy czerwca. Do niedzieli wszystko zdawało się układać w miarę pomyślnie. Wówczas to Hajzer i Kaczkan wyszli z położonego na wysokości 7150 m n.p.m. obozu III, by zaatakować wierzchołek GI. Z powodu silnego wiatru na wysokości 7600 m n.p.m. zmuszeni byli jednak zawrócić do "trójki". Stamtąd połączyli się z bazą informując, że schodzą do obozu II (6400 m n.p.m.) i że wszystko jest w porządku. Wiadomo było jednak, że odwrót będzie odbywał się w kiepskich warunkach pogodowych, a pozostałe zespoły wspinaczkowe już zeszły do bazy.

  Tego samego dnia, około godziny 11, Hajzer przesłał do Polski SMS-a z informacją, że Kaczkan spadł tzw. kuluarem japońskim (żlebem, którym wycofywali się wspinacze). Sam już się później nie odezwał.

  Rozpoczęto akcję ratunkową, którą z bazy pod Gasherbrumami koordynował kierownik niemieckiej wyprawy Thomas Laemmle. Z powodu ciężkich warunków pogodowych dopiero jednak we wtorek rano biorącym udział w poszukiwaniach rosyjskim wspinaczom udało się dotrzeć do obozu II, gdzie natrafili jednak nie na Hajzera, ale na Marcina Kaczkana. Był żywy i w całkiem niezłej formie. Na tym jednak dobre wieści się skończyły. Kaczkan bowiem w telefonicznej rozmowie z Thomasem Laemmle powiedział, że Artur Hajzer nie żyje. Miał spaść podczas zejścia do podstawy kuluaru. Nic więcej jednak o szczegółach i okolicznościach tego wypadku nie wiadomo (ze względu na kiepską pogodę niemożliwe jest na razie użycie śmigłowca do przeprowadzenia rekonesansu).

  Informację o przekazaniu przez ocalałego alpinistę tragicznej wieści potwierdził nam zarówno Krzysztof Wielicki, jeden z najbardziej utytułowanych polskich himalaistów, jak i Janusz Majer z Klubu Wysokogórskiego w Katowicach. Obaj zaznaczyli jednak, że nie jest to jeszcze informacja na 100 procent pewna, gdyż żaden z nich bezpośrednio nie rozmawiał z Marcinem Kaczkanem.
  1 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (6)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Z**

  OLA (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 33 / 25

  SZKODA CZLOWIEKA , TRAGICZNY TEN ROK DLA HIMALAISTOW

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Z**

  ola (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 48 / 31

  szkoda czlowieka ....tragiczny ten rok dla himalaistow...

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ruscy nie pomagali bo Kaczkan nie spadł, jak podawali Niemcy...

  Osa (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 44 / 47

  Według najnowszych info od Wielickiego, Kaczkan nie spadł tylko widział jak spada Hajzer, zszedł dalej do podstawy kuluaru i stwierdził zgon. Czyli Niemcy i Ruscy tylko namącili jako pośrednicy...rozwiń całość

  Według najnowszych info od Wielickiego, Kaczkan nie spadł tylko widział jak spada Hajzer, zszedł dalej do podstawy kuluaru i stwierdził zgon. Czyli Niemcy i Ruscy tylko namącili jako pośrednicy między Marcinem i Wielickim, przekazując że spadł ale nic mu się nie stało i że Ruscy mu pomagają, ehhh mącą, kłamią i przypisują sobie zasługi, jak zawsze...zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  szacunek dla tragicznie zmarłego , ale zawsze po takim wypadku zadaję pytanie - PO CO TAM POSZLI !!

  ed (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 45 / 47

  .

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Marcin nie oglądał filmu "K - 2" ???

  998877665544332211 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 51 / 41

  Jakim "cudem"? Wcześniej mówił,że lekko się poobijał !!! To nie FAIR ! - siedziec sobie w namiocie C-2
  i nie interesować sie co z partnerem !

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  proste,tacy ludzie

  ja (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 63 / 55

  w własnym łóżku nie umierają

  Polecamy

  Weź udział w konferencji poświęconej marketingowi internetowemu!

  Weź udział w konferencji poświęconej marketingowi internetowemu!

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny