Artur Szyk ma swoją tablicę [ZDJĘCIA]

  Artur Szyk ma swoją tablicę [ZDJĘCIA]

  Łukasz Kaczyński

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Artur Szyk ma swoją tablicę przy Więckowskiego 20 w Łodzi.
  1/8

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Krzysztof Szymczak

  Urodzony w Łodzi Artur Szyk, grafik, karykaturzysta, uznawany za najwybitniejszego żydowskiego ilustratora, ma od poniedziałku w rodzinnym mieście upamiętniającą go tablicę. Odsłonięto ją na "Kamienicy przy Teatrze" przy ul. Więckowskiego 20, gdzie Szyk mieszkał przed wojną. Tablicę projektu Teresy Maj ufundowali córka artysty Alisia Braciejowska, amerykański kolekcjoner Alex Lauterbach i autor wystaw Aleksander Skotnicki.
  W drugiej dekadzie XX wieku Szyk zamieszkał już w Paryżu, później w Stanach Zjednoczonych, ale wciąż miał stały kontakt z Łodzią. Wcześniej ilustrował satyryczne wiersze Juliana Tuwima, w tym "Rewolucję w Niemczech", a jego prześmiewcze, antywojenne grafiki ukazywały się w łódzkich gazetach. Był też kierownikiem artystycznym ds. propagandy armii polskiej w Łodzi.

  Zasługi w popularyzacji wiedzy o Szyku mają Fundacja Monumentum Iudaicum Lodzense (wydawca, organizator wystaw i wspomagający produkcję filmu dokumentalnego) i Centrum Dialogu im. M. Edelmana, które na festiwal Łódź Czterech Kultur w 2012 przygotowało wystawę "Artur Szyk - człowiek dialogu", prezentowaną także zagranicą.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Popieram :)

  Łodzianka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 18

  Wybitna choć nieco zapomniana postać:) powinien mieć jeszcze ulicę

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo